Newsletter

MR: fundusze norweskie i EOG - podsumowanie Ministerstwa Rozwoju (komunikat)

11.03.2016, 11:11aktualizacja: 11.03.2016, 11:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Polska korzysta nie tylko z Funduszy Europejskich, ale również ze środków przekazanych przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego przedstawiono aktualne informacje na temat wdrażania programów i efektów wsparcia.

- Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich i EOG. W naszym kraju realizowanych jest również najwięcej, bo 1242 projekty konkursowe. Na tle pozostałych państw korzystających z tych środków, zajmujemy 8 miejsce pod względem zaawansowania wydatkowania funduszy norweskich. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę tak dużą alokację – poinformował wiceminister Paweł Chorąży. - Obserwujemy wysoką dynamikę płatności zarówno na poziomie projektów, jak i programów – dodał wiceszef resortu.

Wg stanu na 1 marca 2016 roku kwota zaliczek wypłaconych Operatorom Programów wyniosła ponad 355,8 mln euro, co stanowi około 75 proc. alokacji programów wdrażanych przez stronę polską. Z tego wydatkowano ponad 249,2 mln euro, czyli ok. 70 proc. kwoty przekazanej zaliczkowo na programy. Dotychczas strona darczyńców przekazała nam 324,3 mln euro.

Jak zapewnił wiceminister Chorąży, w 2016 roku planowana jest intensyfikacja współpracy między Polską a państwami darczyńcami w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce oraz 15 państwom członkowskim Unii Europejskiej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W zamian za ww. pomoc finansową państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Alokacja dla Polski wynosi 578,1 mln euro.

Obecna edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 – 2014) opiera się na tzw. podejściu programowym - ustanowiono 17 programów zorientowanych na osiąganie założonych celów, rezultatów i wyników. Ostateczny termin realizacji projektów upływa w kwietniu 2017 roku, a termin rozliczenia całej II edycji funduszy norweskich i Funduszu EOG (złożenie raportu końcowego) - w lutym 2018 roku.

Informacje na temat efektów programu oraz przykładowe projekty, znajdują się w załączonej informacji prasowej.

# # #

Efekty funduszy norweskich i EOG na podstawie zawartych umów:

1) środowisko

- 113 000 ton redukcji CO2 rocznie

- 33 inwestycje w sektor przemysłu w zakresie efektywności energetycznej i OZE

- termomodernizacja 329 budynków użyteczności publicznej

2) zdrowie

- 2 000 sztuk sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego

- 19 zmodernizowanych instytucji w obszarze ochrony zdrowia

- 2.000 przeszkolonych pracowników służby zdrowia

3) kultura:

- 22 modernizowane / nowo powstałe muzea, centra kultury

- 300 wydarzeń kulturalnych i artystycznych i niemal 450 000 ich odbiorców

4) badania i nauka:

- 25 stopni naukowych i tytułów przyznanych kobietom naukowcom

- 6 zgłoszeń patentowych

- 152 instytucje współrealizujące projekty badawcze

5) rozwój regionalny

- 17 partnerstw pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz pomiędzy władzami lokalnymi oraz reprezentantami sektora pozarządowego i biznesu

- 13 strategii terytorialnych

6) poprawa bezpieczeństwa

- 12 000 przeszkolonych funkcjonariuszy w zakresie przepisów Schengen

- 2 000 ekspertów przeszkolonych w zakresie zwalczania i zapobiegania procederowi handlu ludźmi

7) wzmocnienie sądów

- 16 ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

- 2 000 przedstawicieli kadry menadżerskiej sądów przeszkolonych w nowoczesnych metodach zarządzania sądami

- 10 000 uczniów zapoznanych z systemem prawnym

Przykłady projektów:

- Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania kontynuował rozpoczętą w 2014 r. kampanię społeczną pn. "Tato Polski", mającą na celu promowanie aktywnego ojcostwa i urlopów rodzicielskich. Działania były realizowane z wykorzystaniem materiałów pozyskanych w ramach przeprowadzonego w 2014 r. konkursu fotograficznego (I część kampanii), poprzez druk i ekspozycję plakatów z linią haseł na nośnikach outdoorowych we wszystkich miastach wojewódzkich. Dodatkowo wykonano i rozdystrybuowano w ramach kampanii kalendarze na 2016 rok prezentujące grafiki przedstawiane na billboardach. Koncepcja kampanii została oparta m.in. na doświadczeniach Państw-Darczyńców funduszy norweskich i EOG zdobytych podczas wizyt studyjnych, dzięki nawiązanym kontaktom i współpracy w obszarze promowania aktywnego rodzicielstwa. Wartość projektu to blisko 420 tys. zł.

- Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta – Remont i konserwacja XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego w Muzeum Łazienki Królewskie. Głównym celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez remont i konserwację obiektu na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego. Przedmiotem inwestycji było przeprowadzenie prac konserwatorskich i budowlanych na terenie Starej Pomarańczarni wraz z otoczeniem, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego i nowej ekspozycji. Działania objęły między innymi: konserwację stolarki okiennej oraz drzwiowej, konserwację elewacji, remont dachu, wymianę instalacji elektrycznej. Dofinansowanie z funduszy norweskich wyniosło 15,21 mln zł

# # #

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce oraz 15 państwom członkowskim Unii Europejskiej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W zamian za ww. pomoc finansową państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Obecna edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 – 2014) opiera się na tzw. podejściu programowym - ustanowiono 17 programów zorientowanych na osiąganie założonych celów, rezultatów i wyników. Ostateczny termin realizacji projektów upływa w kwietniu 2017 roku, a termin rozliczenia całej II edycji Funduszy Norweskich i Funduszu EOG (złożenie raportu końcowego) - w lutym 2018 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.03.2016, 11:11
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ