Newsletter

MR: fundusze wydajemy ze szwajcarską precyzją (komunikat)

16.03.2016, 09:44aktualizacja: 16.03.2016, 09:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

W Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (SPPW) dofinansowano w sumie 58 projektów i programów oraz ok. 1700 mniejszych inicjatyw realizowanych w całej Polsce. Jak podkreśla wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, do instytucji realizujących program trafiło 303,5 mln CHF, co stanowi ok. 67 proc. kwoty alokacji przyznanej Polsce. Refundacja strony szwajcarskiej wynosi natomiast 286,5 mln CHF.

Priorytetowo potraktowano słabiej rozwinięte województw południowo-wschodniej Polski: lubelskie, podkarpacie, świętokrzyskie i małopolskie, przeznaczając na ich wsparcie blisko 43 proc. środków całego Programu. W wyniku przeprowadzonych konkursów i selekcji wniosków, przyznano tym województwom 194,4 mln CHF na realizację łącznie 33 dużych projektów oraz programów.

W 2015 roku zakończono dwie kolejne inwestycje: Poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej oraz modernizacja instalacji grzewczych w wybranych, publicznych, wojewódzkich szpitalach Małopolski i Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym pielęgniarzy/pielęgniarek ww. instytucji (w województwie podkarpackim), a także realizację Funduszu Partnerskiego, którego celem było wzmacnianie partnerstw pomiędzy regionami Polski i Szwajcarii.

- Rok 2016 będzie kluczowy z punktu widzenia zamykania i rozliczania projektów finansowanych z funduszy szwajcarskich. Będzie to wymagało szczególnego zaangażowania zarówno ze strony zespołów projektowych, jak i wszystkich instytucji nadzorujących wdrażanie SPPW – zaznaczył wiceminister P. Chorąży.

Przykłady zakończonych projektów:

Modernizacja przejścia granicznego w Siemianówce – projekt Wojewody Podlaskiego:

- nowe obiekty i wyposażenie przejścia;

- skrócenie czasu odprawy pociągów towarowych (z 2,5 do 1,8 godz.);

- wzrost o 90% wartość eksportowanych towarów i o 10% wartość importowanych towarów przekraczających granicę w Siemianówce.

Modernizacja instalacji grzewczych w szpitalach – projekt województwa małopolskiego:

- modernizacja instalacji grzewczych, wprowadzenie systemów energii odnawialnej oraz termomodernizacja w 3 szpitalach: Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie.

Wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej – projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie:

- 1 369,38 m2 wybudowanych/zmodernizowanych Domów Pomocy Społecznej i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych;

- 21 807 m2 wybudowanej/zmodernizowanej infrastruktury towarzyszącej;

- 480 pracowników DPS i POW uczestniczących w kursach/studiach/innych formach szkolenia.

Efekty Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy:

Bezpieczeństwo

- wykonanie 50 inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie 7 powiatów,

- zakup 78 pojazdów dla grup mobilnych Służby Celnej oraz 14 nieoznakowanych pojazdów policyjnych, 9 namiotów pneumatycznych i 12 łodzi dla jednostek policji.

Środowisko i infrastruktura

- 15 977 systemów solarnych zamontowanych na budynkach prywatnych,

- usunięte 76 677 ton azbestu,

- dostawa 4 nowoczesnych spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi odcinka Malbork-Grudziądz,

- zakup 6 nowych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej, których dostawa zaplanowana została na II i III kwartał br. oraz modernizacja pierwszych urządzeń sygnalizacji dojazdowej.

Rozwój społeczny

- 1 400 pacjentów uczestników programu redukcji masy ciała,

- 152 000 dzieci z 2 400 przedszkoli objętych działaniami edukacyjnymi w zakresie higieny jamy ustnej,

- 31 852 osób zbadanych w kierunku nosicielstwa HCV,

- 579 jednostek zakupionego sprzętu medycznego doposażającego pielęgniarzy / pielęgniarki Domów Pomocy Społecznej.

Sektor Prywatny

- 150 projektów MŚP wspartych w zakresie wdrażania rozwiązań CSR.

Środki Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy stanowią formę bezzwrotnej pomocy, ustanowionej przez Rząd Konfederacji Szwajcarskiej na mocy umowy międzynarodowej, zawartej w Bernie 20 grudnia 2007 r. Polska jest jednym z 13 państw członkowskich UE, które otrzymują od Szwajcarii wsparcie w związku z poszerzeniem Unii i możliwością korzystania przez ten kraj z udogodnień wspólnego rynku. Środki przeznaczone dla naszego kraju wynoszą 489 mln CHF i stanowią blisko 37 proc. ogólnej puli. Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych, istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a obszarami słabiej rozwiniętymi. Program zakończy się w połowie 2017 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2016, 09:44
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ