Newsletter

MR: Główny Urząd Miar udostępni przedsiębiorcom wyniki prac B+R (komunikat)

28.03.2017, 15:25aktualizacja: 28.03.2017, 15:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Zmienią się rola i zadania Głównego Urzędu Miar. Jednostka zajmie się nie tylko wzorcowaniem przyrządów pomiarowych, ale będzie też prowadzić prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie technologii pomiarowych i wspierać transfer technologii do biznesu. Tę i inne zmiany wprowadza przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa o miarach.

GUM będzie prowadzić prace B+R

Największe i najważniejsze zmiany dotyczą rozszerzenia katalogu zadań GUM. - Urząd będzie prowadził prace badawczo-rozwojowe w obszarze technologii pomiarowych. Wyniki tych prac będzie udostępniał przedsiębiorcom do komercyjnego użytku – poinformował wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

GUM bada jak usprawnić pomiary w urządzeniach przemysłowych - Znajduje rozwiązanie - Dzieli się nim z przemysłem - Przemysł wdraża

Efekt: mniejsze koszty, oszczędność czasu, bardziej wydajne rozwiązania

Przykład

Planowane jest m.in. opracowanie kompaktowego laserowego wzorca długości emitującego światło zielone. Taki wzorzec mógłby zostać wykorzystany:

- w przemyśle do pomiaru wielkości geometrycznych (np. długość i średnica) produkowanych elementów,

- w pracach wykonywanych w terenie do pomiaru odległości i przesunięć elementów obiektów, jako przyrząd przenośny z zasilaniem akumulatorowym,

- w pracach podwodnych (dzięki wykorzystaniu światła zielonego, w mniejszym stopniu pochłanianego przez wodę), np. do kontroli stabilności podpór platform wiertniczych.

Jako jednostka prowadząca badania naukowe, GUM – dzięki nowelizacji – uzyska dostęp do środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i funduszy unijnych, np. do opracowywanego właśnie programu badań naukowych GOSPOSTRATEG) czy programu Horyzont 2020 o łącznej alokacji 74 mld euro.

Przedsiębiorcy będę współdecydować o pracach GUM

Powstanie Rada Metrologii – organ ekspercki, który będzie opiniował m.in. kierunki rozwoju krajowej metrologii i działalności administracji miar oraz przygotowywał analizy dotyczące zadań GUM. Rada Metrologii będzie działać przy Prezesie GUM, a jej skład powoła Minister Rozwoju. W skład Rady wchodzić będą przedstawiciele różnych środowisk: przedsiębiorców, naukowców oraz instytucji państwowych. Oznacza to, że biznes zyska realny wpływ na działalność GUM.

Realne ułatwienia dla biznesu

Nowelizacja wprowadza także kilka ułatwień dla przedsiębiorców, którzy korzystają z usług GUM i całej administracji miar, np.:

- ustawa umożliwia wyrywkowe kontrolowanie wybranej partii przyrządów pomiarowych (ciepłomierzy, gazomierzy, liczników energii elektrycznej prądu przemiennego oraz wodomierzy), zamiast sprawdzania każdego urządzenia z osobna. To dużo mniejsze koszty i oszczędność czasu dla firm zajmujących się dostarczaniem mediów;

- przedsiębiorcy nie będą już przypisani do konkretnego obwodowego urzędu miar. Powstaną wydziały zamiejscowe urzędów okręgowych. Przedsiębiorca będzie mógł się zgłosić do wybranej przez siebie jednostki, a nie do tej, do której jest przypisany. Dotychczasowe rozwiązanie sprawiało, że w niektórych urzędach tworzyły się kolejki oczekujących, podczas gdy inne były znacznie mniej obciążone pracą;

- jeśli jakieś urządzenie pomiarowe przestanie spełniać normy (np. uszkodzeniu ulegnie dystrybutor na stacji benzynowej), urząd będzie mógł zdecydować o czasowym wycofaniu go z użytkowania (do tej pory możliwe było tylko całkowite wycofanie). Przedsiębiorca będzie mógł ponownie uzyskać legalizację (np. gdy naprawi dystrybutor). Dopiero jeśli tego nie zrobi – GUM trwale wycofa przyrząd z obrotu.

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie 23 marca. Kolejny etap to prace w Senacie.

Większość zmian wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy, a rozwiązania dotyczące administracji miar w terenie – od stycznia 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2017, 15:25
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ