Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Polskie firmy, w tym branża targowa, dostały już blisko 150 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów jest też na liście sektorów, dla których pomoc przewiduje tzw. tarcza branżowa – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Szef MRPiT, wraz z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym i wiceminister Olgą Semeniuk, przeprowadził dziś konsultacje z branżą targową.
– Naszym zadaniem, jako MRPiT, jest pomoc polskim przedsiębiorcom. Wsparcie zaoferowane wiosną w postaci tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej opiewa, na ogromne kwoty, jak dotąd, prawie 150 mld zł. W planach mamy już kolejne formy wsparcia – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z) jest na liście sektorów, dla których pomoc przewidziana jest w tarczy branżowej, którą obecnie zajmuje się Sejm – zaznaczył podczas spotkania wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
– Branża targowa jest oknem wystawowym polskiej gospodarki na świat. W większości reprezentuje polski kapitał. Bierzemy to pod uwagę, analizując Państwa postulaty – zwrócił się wicepremier do przedstawicieli branży targowej.
Wtórował mu wiceminister Andrzej Gut-Mostowy: – Dostrzegamy fakt, że branża targowa może być fundamentalnym narzędziem do budowy polskiej gospodarki w tych ciężkich czasach.
A wiceminister Olga Semeniuk wskazała: – Planując wsparcie dla polskich przedsiębiorstw, w które uderzyła pandemia Covid-19, musimy skupić się na rozwiązaniach, które uwzględnią perspektywę najbliższych miesięcy i lat.
W spotkaniu z przedstawicielami branży targowej uczestniczyli: Tomasz Kobierski, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Beata Kozyra - Prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Andrzej Mochoń - Prezes Zarządu Targi Kielce, Grażyna Grabowska - Prezes Zarządu Targi w Krakowie, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Urszula Potęga - Prezes MT Targi Polska, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów Targów, Tomasz Szypuła Prezes Ptak Warsaw Expo, Jerzy Romański Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Targowej, Paula Fanderowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów w Polsce.
Dotychczasowa pomoc dla branży targowej
Ze względu na sytuację przedsiębiorstw z branży targowej, spowodowaną przez pandemię Covid-19, mogły one dotychczas skorzystać z szeregu form państwowej pomocy. Rozwiązania pomocowe zawierały kolejne ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej, a także tarcza finansowa PFR; ostatnią formą wsparcia jest tarcza turystyczna (tzw. tarcza 5.0). Są to:
- wsparcie dla osób samozatrudnionych w postaci możliwości wykorzystania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów;
- niskooprocentowane pożyczki dla mikro przedsiębiorców;
- świadczenie postojowe;
- dodatkowego, jednorazowe świadczenie postojowe;
- zwolnienie ze składek ZUS (marzec, kwiecień, maj);
- zwolnieniu ze składek ZUS (lipiec – wrzesień 2020);
- Tarcza PFR;
- Tarcza ARP (leasing operacyjny na zakup maszyn i urządzeń, pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ liv/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.10.2020, 16:35 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |