Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
– Wspierają innowacje, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, zrównoważony transport ale przede wszystkim sprzyjają budowie dobrych relacji z partnerskimi regionami – tak o programach Interreg Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa mówił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, otwierając seminarium im poświęcone. 23 lutego br. w Katowicach dyskutowano o warunkach jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dofinansowanie. Przedstawiono też projekty zrealizowane z funduszy 2007-2013.
W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego – inwestycji współfinansowanej ze środków programu regionalnego w kwocie ponad 181,2 mln zł oraz nominowanej do Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie, spotkało się ponad 300 osób z Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji i Włoch. Warsztaty prowadzili eksperci ze wspólnych sekretariatów z Wiednia i Rostocku. Swoimi doświadczeniami, podzielili się przedstawiciele instytucji, które odniosły sukces w konkursach na dofinansowanie projektów.
Formuła spotkania sprzyjała szczególnie polskim uczestnikom, ponieważ wszystkie nasze regiony objęte są tymi programami. Wydarzenie umożliwiło również nawiązanie kontaktów, które mogą zaowocować wspólnymi projektami.
– Przedstawiciele polskich instytucji coraz pewniej czują się w międzynarodowych konsorcjach projektowych. Spotkaniem takim jak dziś, chcemy ich zachęcić do jeszcze większej aktywności na tym polu oraz wpłynąć na jeszcze lepszą jakość składanych wniosków – zaznaczył wiceminister Hamryszczak. – Na Interreg Europa Środkowa i Region Morza Bałtyckiego przypada łącznie nieco ponad 500 mln euro w latach 2014-2020. Biorąc pod uwagę liczbę uczestniczących w nich krajów i regionów, to niewiele. Na pewno nie są to środki, dzięki którym mogą powstać spektakularne pod względem wielkości inwestycje – powiedział wiceszef resortu. – Programy te są jednak ważne, bo zacieśniają współpracę ponad granicami, pozwalają na wymianę doświadczeń oraz umożliwiają realizację przedsięwzięć istotnych z punku widzenia lokalnych społeczności. Doświadczenia zdobyte w realizacji transnarodowych projektów pozwalają efektywnie wykorzystywać fundusze programów wspierających duże przedsięwzięcia infrastrukturalne – podkreślił.
Nowa perspektywa
W latach 2014-2020 Interreg Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa wspierają innowacje, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, zrównoważony transport. W obydwu zakończyły się już pierwsze nabory wniosków. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.
W programie Region Morza Bałtyckiego, przedstawiono 282 koncepcje projektów (42 złożyli polscy wnioskodawcy wiodący). Do dofinansowania wybrano 35 przedsięwzięć. W 32 z nich uczestniczy 66 polskich partnerów. Dwa projekty zarządzane są przez krajowe instytucje: projekt BaltSe@nioR (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) i projekt DAIMON (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie).
Natomiast w programie Europa Środkowa, w pierwszym etapie złożono aż 620 wniosków – 72 przygotowały polskie instytucje. Trwa ich ocena, wyniki naboru poznamy w kwietniu br.
W pierwszym kwartale tego roku zostaną ogłoszone kolejne konkursy.
Perspektywa 2007-2013
W poprzednich latach instytucje z Polski z obu programów otrzymały dofinansowanie przekraczające 56 mln euro. W projektach udział wzięło ponad 340 instytucji reprezentujących wszystkie polskie regiony (w każdym przedsięwzięciu współpracują partnerzy z minimum trzech krajów, z których co najmniej dwa są państwami członkowskimi UE – zasada ta obowiązuje też w nowym rozdaniu funduszy).
Program Europa Środkowa współfinansował działania dotyczące innowacji, ochrony środowiska, poprawy konkurencyjności miast i regionów oraz transportu i komunikacji. Z kolei Interreg Region Morza Bałtyckiego, projekty z zakresu innowacji, środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego, zwiększenia atrakcyjności obszaru programu oraz poprawy zewnętrznej i wewnętrznej dostępności regionu Morza Bałtyckiego.
Przykłady projektów
Starzenie się społeczeństw jest wyzwaniem zarówno dla władz, jak i dla naukowców i przedsiębiorców. Oferta rynku produktów dostosowanych do potrzeb seniorów jest bardzo ograniczona. Projekt BaltSe@nioR (Innovative solutions to support BSR enterprises in product development aimed at raising comfort and safety of seniors home living), który uzyskał dofinansowanie w pierwszym naborze programu Interreg Region Morza Bałtyckiego chce to zmienić, angażując do współpracy specjalistów z różnych branż. Projekt łączy potrzebę podniesienia komfortu i bezpieczeństwa seniorów z koniecznością zwiększenia potencjału innowacyjnego przemysłu meblarskiego. Wykorzystuje przy tym kompetencje czołowych graczy w dziedzinie mebli, wzornictwa, technologii ICT i robotyki, ekonomii i nauk społecznych w Regionie Morza Bałtyckiego. Przy przedsięwzięciu współpracują partnerzy z 9 państw: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii.
Projekt COBRAMAN - Manager Coordinating Brownfield Redevelopment Activities (Menedżer do spraw koordynacji działań rewitalizacyjnych terenów poprzemysłowych) zrealizowano z funduszy Programu Europa Środkowa 2007-2013. Opracowano założenia zawodu menedżera terenów poprzemysłowych i uruchomiono nowe europejskie studia magisterskie. Działania te powiązane były z praktycznym transferem wiedzy, wymianą i oceną doświadczeń projektów pilotażowych zrealizowanych przez rożnych partnerów projektu. Miasto Bydgoszcz (partner wiodący) współpracowało w tym zakresie z Czechami, Niemcami, Włochami i Słowenią.
Szczegółowe informacje o programach
Interreg Region Morza Bałtyckiego: http://www.interreg-baltic.eu/
Interreg Europa Środkowa: http://interreg-central.eu/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.02.2016, 10:43 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |