Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Informacja prasowa, 12 kwietnia 2017 r.
Samsung Inkubator to nowe miejsce na start-upowej mapie Polski. Samsung we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą uruchamia program wsparcia dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw zajmujących się budowaniem rozwiązań Internetu Rzeczy. To część szerszego zaangażowania w firmy w cyfryzację polskiego biznesu. To pierwszy tego typu projekt w tej części Polski. W otwarciu uczestniczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
– Stworzenie inkubatora dla start-upów to kolejny krok firmy Samsung w kierunku zwiększenia swojego zaangażowania w cyfryzację Polski. Chcemy wspierać młode innowacyjne firmy dzieląc się naszymi doświadczeniami. Będąc czołową spółką technologiczną na rynku konsumenckim doskonale znamy potrzeby klientów. W Polsce działa również największe na świecie, zaraz po Korei, centrum badan i rozwoju firmy Samsung oraz nowoczesna fabryka AGD we Wronkach. Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem – mówi Hadrian Baumann, prezes polskiego oddziału Samsung Electronics.
Samsung Inkubator to działanie, które ma ułatwić nabywanie kompetencji cyfrowych i rozwijanie technologicznych projektów w Polsce. Kluczową częścią realizowanego programu dla start-upów IoT jest stałe wsparcie ekspertów firmy Samsung. Doświadczeni menedżerowie pomogą młodym firmom wypracować modele biznesowe oraz zweryfikować rynkowe zapotrzebowanie na tworzone rozwiązania. Inżynierowie z R&D Institute natomiast podzielą się swoją wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.
W otwarciu Samsung Inkubatora uczestniczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Polska w perspektywie kilku lat ma ambicje stać się europejskim hubem nowych technologii. Mamy w Polsce fantastycznych absolwentów uczelni technicznych, mamy zorientowaną na wysokie technologie rządową strategię rozwoju, mamy wreszcie polskie start-upy coraz śmielej podbijające rynki zagraniczne. Niezwykle ważna jest przy tym współpraca dużych firm z małymi. Dobrze, że dostrzegają to tacy znaczący rynkowi gracze jak Samsung. Cieszę się, że inkubator powstaje w Rzeszowie. To szansa dla młodych firm z Polski wschodniej, by już wkrótce dorównali sukcesowi światowych marek – podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki.
Do Samsung Inkubatora mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, które mają już opracowaną koncepcję biznesu lub prototyp swojego produktu. W trakcie trwającego trzy miesiące programu inkubacyjnego zapewniona będzie kreatywna przestrzeń do pracy, najnowszej klasy sprzęt, ale także wsparcie mentorów i konsultacje ze specjalistami firmy. W ramach działania Inkubatora uczestnicy mogą korzystać również z intensywnych szkoleń oraz pomocy w poszukiwaniu partnerów biznesowych, technologicznych i pozyskania finansowania. To pierwszy tego typu projekt w tej części Polski.
Miejsce działania Samsung Inkubatora nie jest przypadkowe. Firma zdecydowała się wyjść poza centrum biznesowe, jakim jest Warszawa i zainwestować w ośrodek we wschodniej części kraju.
W Rzeszowie do współpracy zaprosiła Politechnikę Rzeszowską oraz Dolinę Lotniczą. - Współpraca z firmą Samsung doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju. Studenci Politechniki Rzeszowskiej to ambitni młodzi ludzie, którzy osiągają wiele sukcesów, także międzynarodowych. Projektują aplikacje mobilne, opracowują wynalazki ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym czy biorą udział w zawodach łazików marsjańskich. Stworzenie Samsung Inkubator stwarza studentom wspaniałą możliwość rozwoju swoich umiejętności i zdobycia niezbędnej wiedzy do tworzenia rozwiązań z globalnym potencjałem – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Korzyści ze współpracy dla rozwoju innowacyjności we wschodniej Polsce widzi także Marek Darecki, Prezes Zarządu Doliny Lotniczej. - Dolina Lotnicza wzrasta dynamicznie od 14 lat i dziś zrzesza ponad 100 innowacyjnych firm lotniczych. W tych latach przedsiębiorstwa zainwestowały w nowoczesne technologie ponad 6 mld zł, a sprzedaż eksportowa w 2016 przekroczyła 3 mld dol. Samsung Inkubator będzie znakomitym elementem nowego pejzażu Doliny Lotniczej, a szerzej Polski Wschodniej. Studenci i naukowcy będą mieli doskonałą platformę spotkań z młodymi inżynierami lotniczych fabryk. Razem będą pracować nad cyfrowymi rozwiązaniami dla przemysłu.Oddana do dyspozycji młodych przedsiębiorców przestrzeń Samsung Inkubator znajduje się na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej. Zakwalifikowani do programu przedsiębiorcy mogą korzystać z pracowni, w której znajdą najlepszej jakości sprzęt. Poza pełnym wyposażeniem stanowisk pracy, na które składają się monitory, tablety oraz smartfony, przedsiębiorcy mogą korzystać m.in z elektronicznej tablicy interaktywnej.
Firma Samsung od lat jest zaangażowana w proces cyfryzacji polskiego społeczeństwa. Od 2013 roku firma wspiera naukę programowania dla dzieci w polskich szkołach i przedszkolach. Dzięki inicjatywie Mistrzowie Kodowania w programie uczestniczy już 1700 placówek, prawie 4000 nauczycieli i 100 000 uczniów. Działaniem dla starszych uczniów jest natomiast Samsung LABO, czyli nowatorski program edukacyjny adresowany do studentów technicznych uczelni wyższych, techników oraz szkół zawodowych i ma ułatwić im stawianie pierwszych kroków w karierze zawodowej. Samsung zaangażowany jest także w działanie międzynarodowego centrum dla start-upów The Heart Warsaw, którego celem jest rozwijanie i stymulowanie współpracy start-upów z korporacjami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.04.2017, 17:18 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |