Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Działania związane z ASF podjęte od 16 listopada 2015 roku:
Sytuacja epizootyczna :
Przypadki ASF u dzików:
Od początku występowania choroby w Polsce (17 luty 2014 r.) do dnia 29 września br. stwierdzono łącznie 112 przypadków u dzików:
W 2014 r. – 30
W 2015 r. – 53
W 2016 r.– 29.
Wszystkie przypadki wystąpiły na terytorium woj. podlaskiego.
Ogniska ASF u świń:
Od początku występowania choroby w Polsce (17 luty 2014 r.) do dnia 29 września br. stwierdzono łącznie 23 ogniska ASF u świń:
W 2014 r. – 2
W 2015 r. – 1
W 2016 r.– 20
Wszystkie stwierdzone w 2016 r. ogniska ASF miały miejsce w okresie od czerwca do września br., Pierwsze z nich pojawiło się po rozpoczęciu rozmów o ustaleniu regionalizacji w eksporcie ze stroną chińską.
Liczba ognisk w poszczególnych województwach:
woj. podlaskie – 15
woj. lubelskie – 5
woj. mazowieckie – 2
Działania
Inspekcja Weterynaryjna sprawnie przeprowadza akcje likwidacji ognisk ASF (usypianie świń, utylizacja zwłok, dezynfekcja gospodarstwa), których czas zwalczania nie przekraczał średnio
24 godzin.
Prowadzony jest stały monitoring w kierunku ASF na terytorium całej Polski. Program monitoringu prowadzony jest z największą intensywnością na obszarach objętych restrykcjami.
Wzmocniono terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej poprzez oddelegowanie dodatkowych pracowników do pracy w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii.
Zakupiony został sprzęt niezbędny do prowadzenia działań w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF.
W Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wykonywano blisko 67 tysięcy badań wirusologicznych, serologicznych oraz badań związanych
z sekwencjonowaniem genomu wirusa ASFV (epidemiologia molekularna). W żadnym innym instytucie badawczym na świecie nie zbadano w omawianym czasie (2016) tak dużej liczby próbek w kierunku ASF, ile zbadano w Polsce.
Liczba zwierząt (świnie, dziki) zbadanych w kierunku ASF w roku 2016 (do 27 września 2016 r.)
w PIWet-PIB w Puławach.
Liczba świń Liczba dzików
ogółem wynik dodatni Ogółem wynik dodatni
Test PCR 37630 147 8250 30
Test ELISA/IPT 17548 6 3367 12
Wydane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2016 r.
w sprawie wprowadzenia w 2016 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”(Dz. U. poz. 70)
Próbki do badań pobierane są od każdego dzika odstrzelonego lub znalezionego martwego (w tym ze zwłok dzików ulegających autolizie oraz dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) na obszarze, gdzie obowiązują restrykcje związane z ASF (obszar zagrożenia, obszar objęty ograniczeniami i obszar ochronny).
Natomiast na obszarze obejmującym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdującym się poza obszarem zagrożenia, obszarem objętym ograniczeniami oraz obszarem ochronnym próbki pobiera się od każdego znalezionego martwego dzika (w tym ze zwłok dzików ulegających autolizie oraz dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) i z każdego odstrzelonego chorego dzika.
Wydane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229)
Na części terytorium Polski wzdłuż wschodniej granicy realizowany jest odstrzał sanitarny dzików.
Do odstrzału sanitarnego zaplanowanych zostało 7710 sztuk dzików, na dzień 19 września 2016 r. odstrzelono 5255 sztuk dzików, co stanowi 68,16 proc. założonego planu.
24 czerwca 2016 r. na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela rozpoczął działania Zespół Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, któremu przewodniczy podsekretarz stanu Ewa Lech. Zadaniem Zespołu jest stałe monitorowanie i koordynowanie działań wszystkich służb i inspekcji zaangażowanych w zwalczanie ASF, na czele z Inspekcją Weterynaryjną.
Wydane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 (Dz. U. 2016 poz. 679) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 (Dz. U. 2016 poz. 1153)
Dwukrotnie nowelizowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018 (Dz. U. z 2015 r. poz. 517). W ten sposób Minister Rolnictwa dał dodatkową szanse rolnikom z województwa Podlaskiego dobrowolnego wycofania się z produkcji świń za odszkodowaniem i 3 letnia rekompensata.
12 sierpnia 2016 r. weszło w życie Zarządzenie nr 107 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2016 roku w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Przewodniczącym Zespołu jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W skład wchodzą, w randze sekretarza lub podsekretarza stanu, wyznaczeni przez Ministrów: Energii,
Finansów, Infrastruktury i Budownictwa, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Spraw Zagranicznych, Środowiska oraz Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Do zadań Zespołu należy m.in.: monitorowanie, analizowanie bieżącej sytuacji oraz opracowywanie propozycji rozwiązań, w tym legislacyjnych, niezbędnych do zminimalizowania skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Powołany organ pomocniczy Rady Ministrów przygotuje ponadto propozycje działań, jakie powinny być podjęte przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Inspekcję Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną, a także Służbę Celną, Straż Graniczną, Straż Leśną i Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe.
18 sierpnia 2016 r. odbyło się I posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Członkowie Zespołu – przedstawiciele uczestniczących w jego pracach ministerstw i służb zostali przez ministra Krzysztofa Jurgiela zobowiązani do przygotowania raportów dotyczących realizowanych przez nich zadań w sprawie łagodzenia skutków ASF oraz wniosków, których realizacja pozwoli na większą skuteczność w egzekwowaniu wymogów bioasekuracji.
Wzmocniona została współpraca z innymi służbami biorącymi udział w ograniczaniu rozprzestrzeniania i zwalczaniu ASF:
- Z Polskim Związkiem Łowieckim i Lasami Państwowymi w celu m.in. zintensyfikowania akcji znajdowania zwłok padłych dzików na obszarach objętych restrykcjami;
- Z Polskim Związkiem Łowieckim i Lasami Państwowymi w celu prowadzenia prawidłowej realizacji gospodarki łowieckiej w zakresie odstrzału dzików, jak również realizacji Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń
i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczania;
- Z Policją w zakresie intensyfikacji kontroli środków transportu, którymi może być dokonywany transport świń na drogach województw zagrożonych ASF, jak również w celu kontroli targowisk
i innych miejsc, w których może odbywać się nielegalna sprzedaż świń, ponadto ustalono z Policją zasady koordynacji działań w zakresie prowadzenia dochodzeń mających na celu wykrywanie przyczyn wystąpienia ognisk ASF u świń;
- Z Inspekcją Transportu Drogowego w zakresie intensyfikacji kontroli środków transportu, którymi może być dokonywany transport świń na drogach województw zagrożonych ASF
- Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco opracowuje porozumienia i wytyczne dotyczące postępowania terenowych organów IW, służb oraz współpracy miedzy służbami w zakresie działalności związanej ze zwalczaniem ASF (m.in. Straż Pożarna, Siły Zbrojne RP, urzędy gmin, PLW, ITD, Policja, Straż Graniczna).
Prowadzone są szeroko zakrojone działania o charakterze szkoleniowo-informacyjnym, skierowane do przedstawicieli Służ Państwowych i obywateli
Współpraca i wymiana informacji pomiędzy Inspekcją Weterynaryjną, Policją, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Sanitarną w zakresie zapobiegania nielegalnemu obrotowi żywymi zwierzętami, produktami pochodzenia zwierzęcego (nielegalny ubój i sprzedaż żywności) i odpadami pochodzenia zwierzęcego (skarmianie zlewkami, niezgodne z prawem grzebanie zwłok zarażonych zwierząt).
Prowadzone są szkolenia przez Inspekcję Weterynaryjną w województwach podlaskim, mazowieckiem, lubelskim i podkarpackim, w których uczestniczą przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, ARiMR, władz samorządowych oraz Izb Rolniczych.
Udostępniane są na stronach internetowych GIW, MRiRW, PIW-PIB w Puławach materiały informacyjnych na temat ASF m.in. ulotki informacyjne, wytyczne dotyczące zasad przemieszczania świń i mięsa wieprzowego pochodzącego ze stref objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF
Wydane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia w 2016 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. 2016 poz. 1364)
Zmiana programu wprowadza aktywne poszukiwania dzików na obszarze określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików przez myśliwych oraz pracowników Służb Leśnych.
Wydane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 września 2016 r. w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz.1566)
Rozporządzenie wdraża decyzję wykonawczą Komisji 2016/1452/UE z dnia 2 września 2016 r. dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Polsce (Dz. Urz. L 237 z 03.09. 2016 r., str.I2). Decyzją tą Komisja Europejska zobligowała Polskę do wyznaczenia na jej terytorium obszarów, na których stosowane będą odpowiednio środki wprowadzane w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 754), w szczególności środki mające na celu ograniczenie przemieszczania i transportu świń z tych obszarów.
Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 9 września 2016 r. została podpisana przez Prezydent RP Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Nowe przepisy przewidują skup, po cenach rynkowych około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt została podpisana przez Prezydent RP
Głównym celem ustawy jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych była potrzeba uszczegółowienia przepisów prawnych obowiązujących w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz wskazania dodatkowych działań niezbędnych do skutecznego zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i zapobiegania rozprzestrzeniania się takich chorób, a także doprecyzowania adresatów, którzy będą zobowiązani do podjęcia tych działań.
Zaproponowane w ustawie zmiany mają na celu uniknięcie w przyszłości problemów, jakie obecnie napotyka Inspekcja Weterynaryjna w trakcie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Planowane i realizowane działania legislacyjne:
- W związku z powiększeniem się obszarów objętych restrykcjami planowana jest zmiana obowiązującego programu bioasekuracji. Wiąże się to z koniecznością zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w celu zapewnienia środków finansowych na rok 2017.
- Aktualnie trwają prace nad zmianą Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie na rok 2016. Obecnie resort rolnictwa zgłosił uwagi do przedstawionego przez GIW projektu.
- Trwają prace nad opracowaniem i wdrożeniem programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie na rok 2017.
- Nowelizowane jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń. Projekt rozporządzenia jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Zmiana wprowadza odstępstwa od ogólnych zakazów przemieszczania świń i produktów, które umożliwią państwom członkowskim przemieszczanie zwierząt i produktów pomiędzy państwami członkowskimi wymienionymi w decyzji 2014/709/UE. Jednocześnie państwa członkowskie zainteresowane przemieszczaniem zwierząt i produktów będą miały możliwość podjęcia decyzji dotyczącej wyrażenia zgody na dokonywanie takich przemieszczeń.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.09.2016, 19:59 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |