Newsletter

MRiT planuje wejście firm sektora obronnego do powiatów w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

27.09.2024, 11:55aktualizacja: 27.09.2024, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/P. Łysakiewicz (1)
Fot. PAP/P. Łysakiewicz (1)
W ostatnich pięciu latach nominalna wartość inwestycji firm w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) wyniosła 109,5 mld zł. Jednak bez zmian legislacyjnych w wariancie pesymistycznym może nastąpić ich spadek o 40 proc. - wynika z najnowszego raportu PwC Polska. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada obniżenie progu inwestycyjnego dla powiatów na tzw. „ścianie wschodniej” oraz zgodę na działanie firm z sektora obronnego w powiatach objętych PSI.

PSI to instrument, dzięki któremu przedsiębiorca może uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Można z niego skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy. Wsparcie udzielane jest przedsiębiorstwom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług. Jest ono przyznawane w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną.

Z raportu PwC Polska pt. „Polska Strefa Inwestycji: czas na zmiany”, przedstawionego w Centrum Prasowym PAP podczas debaty „Przyszłość Polskiej Strefy Inwestycji”, wynika, że odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25 proc. wzrost inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat, jednak z kolei ich brak może spowodować spadek inwestycji nawet o 40 proc. Reprezentujący Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji zapowiedział podczas debaty, że nastąpi m.in. obniżenie progu inwestycyjnego [sytuacja, w której inwestycja przestaje generować straty i zaczyna przynosić zyski - PAP] dla powiatów na „ścianie wschodniej”. 

„Chcielibyśmy do stref >>wpuścić<< przemysł obronny, żeby można było rozwijać w nich produkcję związaną z szeroko pojętymi militariami. Przypuszczam, że otwarta dyskusja publiczna na ten temat odbędzie się za miesiąc” - zapowiedział dyrektor Żukowski.

Z opracowania wynika również, że PSI przyczyniła się do wsparcia inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw. Ze wszystkich wydanych decyzji w ich sprawie do MŚP trafiło 65 proc, a do firm z polskim kapitałem 74 proc. Przez pięć lat funkcjonowania PSI przyniosła gminom działającym w jej ramach inwestycje o nominalnej wartości 109,5 mld zł, a wartość zadeklarowanych inwestycji niemal zrównała się z wartością (119,2 mld zł) osiągniętą przez przedsiębiorców funkcjonujących w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) przez 24 lata (do roku 2018).

„PSI, jej formuła, zasady, warunki aplikowania zdecydowanie umożliwiły bardzo duże inwestycje w naszym kraju” - powiedziała Agnieszka Szymczyk, starszy menedżer w PwC.

Z wyliczeń tej firmy doradczej wynika, że liderami przyciągającymi najwięcej nowych inwestycji w ostatnich pięciu latach były: Gliwice, Gdańsk i Kraków. Najwięcej DoW [decyzji o wsparciu przedsiębiorcy planującego inwestycję - PAP] zostało również wydanych w powiatach: krakowskim, olsztyńskim, toruńskim, mieleckim, bolesławieckim i kutnowskim.

W 33 powiatach nie wydano jednak ani jednej decyzji o wsparciu. Dotyczy to m.in. części woj. dolnośląskiego (np. powiat oleśnicki) i mazowieckiego (Siedlce), które uważane są za regiony przyciągające inwestycje, jak i miast średnich, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze (np. Chełm), gdzie wystarczyłaby inwestycja o minimalnych nakładach, aby uzyskać decyzję o wsparciu oraz zgodę na działanie firm z sektora obronnego w powiatach objętych PSI.

Mieczysław Gonta, partner PwC dodał, że do wzrostu inwestycji potrzebna jest m.in. reorganizacja mechanizmu zwolnień podatkowych, wpisanie do regulacji definicji terminu poniesienia kosztów inwestycji zgodnie z metodą kasową czy ujednolicenie procesu oceny spełnienia kryteriów jakościowych. Konieczne jest również wprowadzenie zmian, doprecyzowujących niejasne przepisy o PSI w ustawie oraz rozporządzeniu.

Według uczestników debaty w nadchodzących tygodniach największym wyzwaniem będzie zabezpieczenie ulg podatkowych przed negatywnymi implikacjami, wynikającymi z przepisów o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2). Jednym z rozwiązań jest ochrona polskiego systemu wsparcia inwestycji i ewentualna konieczność reorganizacji mechanizmu zwolnień podatkowych SSE/PSI, np. poprzez wprowadzenie tzw. „refundable, transferable tax credits” (zwrotne, zbywalne ulgi podatkowe) lub zmiany charakteru instrumentu na dotacyjny.

„Ustawodawca powinien pospieszyć się z wprowadzeniem do polskiego prawa odpowiednich regulacji dotyczących globalnego podatku minimalnego. W przypadku niepodjęcia w najbliższym czasie takich działań, zagraniczni inwestorzy mogą zrezygnować z realizacji inwestycji w Polsce, a pro inwestorski charakter tego instrumentu zaniknie" - zauważyła Dorota Wolna, partnerka PwC Polska.

Uczestniczący w debacie przedstawiciele stref inwestycyjnych z całej Polski: Mirosław Kamiński (Pomorska SSE), Rafał Żelazny (Katowicka SSE) oraz Łukasz Blacha (Krakowski Park Technologiczny) podkreślili, że kluczowa dla dobrej działalności strefy jest dobra współpraca nie tylko z samorządami powiatów, które wchodzą w jej skład, ale także z partnerami spoza SSE. Istotna jest także współpraca z instytucjami okołobiznesowymi oraz „marketing szeptany”, czyli polecanie współpracy z SSE przez firmy, które już w nich działają. 

Pełną treść raportu PwC można znaleźć tutaj

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.09.2024, 11:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii