Newsletter

MS: księgi wieczyste – szybciej, taniej i bezpieczniej (komunikat)

10.08.2016, 16:30aktualizacja: 10.08.2016, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Mogę powiedzieć naszym obywatelom, że będzie bezpieczniej, lepiej, a będzie też taniej. W ciągu ostatnich kilku tygodni było ponad 100 tys. wniosków o wpis w księdze wieczystej – rozpoczął konferencję prasową Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik.

W konferencji udział wzięli również Wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło oraz Zastępca Dyrektora w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Katarzyna Mużyło.

1 lipca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (EPW), na których podstawie notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organ egzekucyjny składają wnioski o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW). Wprowadzenie EPW znacznie ułatwia pracę sądów, ponieważ część danych zawartych we wniosku może być automatycznie przeniesiona do księgi wieczystej, a wniosek jest przekazywany do sądu w postaci sformalizowanej i ustrukturyzowanej. Dotychczas wniosek był formułowany w sposób swobodny jako część aktu notarialnego. Po przekazaniu do sądu należało dopiero zidentyfikować zmiany i wprowadzić je do księgi wieczystej.

Zbudowaliśmy ten system dla pewności obrotu nieruchomościami. Jeszcze do niedawna, gdy była forma tradycyjna dokonywania wpisów w księgach wieczystych, to od momentu, gdy została zawarta umowa sprzedaży, dotycząca określonej nieruchomości i przygotowania aktu notarialnego, do momentu danego wpisu w księdze wieczystej, czasami mijało 3-4 dni. To oznaczało, że nieruchomość mogła być przedmiotem obrotu nawet kilkakrotnie. My z tą patologią zdecydowaliśmy się walczyć i dlatego stworzyliśmy ten system. Dziś mogę ogłosić naszym obywatelom, że jest dobry system i to jest dobre dla naszych obywateli – kontynuował Wiceminister Wójcik.

Wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej Jacek Wojdyło zaznaczył, że wreszcie Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega w samorządzie notarialnym partnera, który chce pomagać w realizacji słusznych społecznych celów a program elektronicznych wpisów do ksiąg wieczystych w sposób bardzo znaczący zapewnił bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

EPW to nie wszystkie „elektroniczne” nowości w obszarze zainteresowania resortu sprawiedliwości. 8 września 2016 r. rusza elektroniczny Rejestr Spadkowy. System tworzy Krajowa Rada Notarialna na bazie funkcjonującego obecnie rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia. Oprócz aktów poświadczenia dziedziczenia sporządzanych przez notariuszy w rejestrze spadkowym znajdą się także prawomocne postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Uniemożliwi to kilkukrotne stwierdzanie spadku po tym samym zmarłym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.08.2016, 16:30
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii