Newsletter

MŚ: wiceminister Gajda: Wzmacniamy bezpieczeństwo powodziowe (komunikat)

22.11.2017, 13:35aktualizacja: 22.11.2017, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

„Budowa stopnia wodnego Siarzewo to niezwykle istotna inwestycja ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku. Istotna jest także poprawa bezpieczeństwa powodziowego, możliwość rozwoju transportu śródlądowego, czystej produkcji energii elektrycznej oraz rozwój gospodarczy regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły” - podkreśla wiceminister środowiska Mariusz Gajda. 14 listopada 2017 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zarekomendował dalsze prace nad przygotowaniem do realizacji tej inwestycji, które koordynuje Ministerstwo Środowiska.

Wybudowanie drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, który oddano do eksploatacji w 1970 r. Planowana budowa ma zostać zrealizowana do końca 2025 roku. Realizacja inwestycji umożliwi także zmniejszenie ryzyka powodziowego poprzez zmniejszenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Dodatkowo przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce - na terenie Kujaw.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez resort środowiska, w latach 2017-2019, planowane jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a w 2020 roku rozpoczęcie prac budowlanych. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji to 2 205,22 mln zł.

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmuje obiekty związane z budową stopnia wodnego, m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące.

„Budowa stopnia wodnego Siarzewo jest priorytetowym przedsięwzięciem wodnym w skali kraju, które zapewni Polakom bezpieczeństwo”– zaznacza wiceminister Mariusz Gajda. „Planowanie tego typu inwestycji usprawni nowe Prawo wodne, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.”

Ponadto celem przedsięwzięcia jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez możliwość produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, a także usług systemowych w przypadku wystąpienia blackout’u. Pozwoli też na zapewnienie drogi wodnej żeglownej o znaczeniu międzynarodowym (minimum IV klasa).

W najbliższym czasie, z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, planowane jest podpisanie Porozumienia w sprawie realizacji inwestycji budowy Stopnia Wodnego Siarzewo pomiędzy ministrami: środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2017, 13:35
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii