Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, wziął udział w 16. Nieformalnym Spotkaniu nt. działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatu, zorganizowanym w Tokio przez rządy Japonii i Brazylii. Spotkanie odbyło się w dniach 22-23 lutego 2018 r.
Wydarzenie to, organizowane co roku w ramach tzw. Dialogu Japońsko-Brazylijskiego, otwiera kolejny rok globalnych negocjacji klimatycznych. Tegoroczne spotkanie służyło podsumowaniu wyników szczytu klimatycznego COP23 (Bonn, listopad 2017 r.). Ponadto omówione zostały prace planowane w 2018 r., których zwieńczeniem będzie szczyt klimatyczny COP24, organizowany w Polsce, w Katowicach, w grudniu 2018 r.
W wystąpieniu otwierającym sesję wiceminister Paweł Salek zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie rządów i opinii publicznej kwestiami przeciwdziałania zmianom klimatu. Odnosząc się do konkretnych wyzwań, wiceminister przypomniał.
„Kluczowym zadaniem na 2018 r. jest wypracowanie zestawu procedur, tzw. pakietu implementacyjnego. Jest on niezbędny do praktycznej realizacji postanowień Porozumienia paryskiego i tym samym osiągnięcia celu tej umowy. Jako przyszła Prezydencja COP dołożymy wszelkich starań, by podczas szczytu COP24 w Katowicach przyjąć wspomniany pakiet”.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że tegoroczny szczyt w Katowicach będzie kolejnym po COP21 w Paryżu w 2015 r. kamieniem milowym w światowej polityce klimatycznej.
"W ostatnich latach toczyła się intensywna dyskusja nad możliwościami przeciwdziałania zmianom klimatu. Teraz przyszedł moment, w którym musimy wszyscy przejść od słów do konkretnych działań" – podkreślił wiceminister Paweł Salek.
Podczas spotkania w Tokio rozmawiano także nad odpowiednim zaangażowaniem w proces klimatyczny partnerów pozarządowych - biznesu, organizacji ekologicznych oraz środowisk naukowych. Zapewnieniu tego udziału ma służyć tzw. Agenda Działań Klimatycznych prowadzonych w 2018 r. przy dużym zaangażowaniu obydwu Prezydencji - obecnej, sprawowanej przez Fidżi i nadchodzącej, czyli polskiej.
Spotkania bilateralne
Podczas wizyty w Tokio wiceminister Paweł Sałek odbył także spotkania bilateralne: z Hideo Suzuki, dyrektorem generalnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii odpowiadającym za politykę klimatyczną; z Naomi Tokashiki, wiceminister środowiska Japonii, a także z Patrickiem Sucklingiem, ambasadorem klimatycznym Australii.
Szczyt ONZ COP24
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.
W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.02.2018, 12:40 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |