Newsletter

MSP: minister Czerwiński o gazyfikacji Podlasia i Suwalszczyzny (komunikat)

14.09.2015, 19:49aktualizacja: 14.09.2015, 19:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSP informuje:

Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa, rozmawiał o projekcie PESO – gazyfikacji Pisza, Ełku, Suwałk i Olecka, realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa z grupy PGNiG. Inwestycja objęła między innymi budowę nowoczesnej stacji regazyfikacji LNG, dostosowanie urządzeń gazowych u ponad 26 tysięcy odbiorców oraz adaptację 167 kilometrów sieci gazowych. Nowoczesne, bezpieczne paliwo LNG jest szansą na rozwój całego regionu, a także ograniczenie użytkowania na tych obszarach paliw o większej szkodliwości dla środowiska – jak m.in. butle z propan-butanem. Gazyfikacja nowych obszarów jest jednym z priorytetów PSG, szczególnie w najsłabiej zgazyfikowanym regionie północno-wschodniej Polski.

– Jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tutaj widzimy, że nie jest to tylko wielka idea, ale działanie, które ma przełożenie na każdego Polaka i jego bezpieczeństwo a także standard codziennego życia – powiedział Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa.

Wart 35 mln zł projekt PESO był finansowany ze środków własnych PSG oraz PGNiG przy wykorzystaniu dotacji unijnych. Nowoczesna stacja regazyfikacji LNG w Suwałkach pozwoli zasilić sieć dystrybucyjną tanim i efektywnym paliwem, zwiększając zużycie gazu przez odbiorców, a w konsekwencji umożliwiając rozwój całego regionu. W planach PSG i PGNiG jest gazyfikacja regionów, które dziś stanowią „białe plamy” na gazowej mapie Polski.

Projekt gazyfikacji czterech miejscowości – Piszu, Ełku, Suwałk i Olecka – zakładał przede wszystkim likwidację przestarzałych instalacji produkcji gazu propan-butan oraz stworzenie warunków dla rozwoju rynku gazu ziemnego w tych miastach. Wykorzystanie LNG to innowacyjna i bezpieczna technologia stale rozwijana na całym świecie.

Polska Spółka Gazownictwa umieściła na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 trzy inwestycje planowane do realizacji na terenie Podlasia. To przede wszystkim przyłączenie do sieci SGT Jamał – Europa w Zambrowie, co stworzy nowe źródło zasilania gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Rembelszczyzna – Białystok, na którym obecnie notuje się braki możliwości przesyłu dodatkowych ilości gazu na potrzeby rozwoju regionu. Kolejnymi planowanymi inwestycjami są: budowa sieci gazowej na terenie miasta Bielsk Podlaski, a także rozbudowa i modernizacja sieci gazowej na terenie aglomeracji białostockiej i gmin Białystok, Wasilków, Juchnowiec Kościelny, Choroszcz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2015, 19:49
Źródło informacji MSP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ