Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Centralnej" – podkreślił szef polskiej dyplomacji po rozmowach ze swoim kazachstańskim odpowiednikiem Bejbutem Atamkułowem.
"Dzisiejsza robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Kazachstanu w Warszawie potwierdziła bardzo dobry stan stosunków polsko-kazachstańskich" – ocenił minister Jacek Czaputowicz. Ministrowie wyrazili zadowolenie, że w ostatnich latach nastąpiła intensyfikacja kontaktów dwustronnych na najwyższych szczeblach, która w sposób wymierny przekłada się m.in. na wzrost wymiany handlowej. W sferze gospodarczej, w szczególności w sektorach wydobywczym i transportowym, Polska i Kazachstan dostrzegają duży potencjał, który obie strony zamierzają jak najlepiej wykorzystać.
"Cieszymy się z dobrej opinii, jaką ma w Kazachstanie polska firma Polpharma i chcielibyśmy, aby kolejne przedsiębiorstwa rozwijały się w tym państwie" – powiedział minister Czaputowicz. Jako perspektywiczne kierunki współpracy gospodarczej ministrowie wskazali również rolnictwo i przemysł rolny oraz logistykę. Podkreślili w tym kontekście znaczenie portu w Gdańsku oraz uruchomienie w 2017 r. bezpośredniego połączenia lotniczego między stolicami obu krajów. "Zarówno Polska, jak i Kazachstan leżą na szlaku między Chinami a Europą. Obu państwom zależy na tym, żeby czerpać korzyści gospodarcze z tego położenia" – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Oprócz kwestii dwustronnych, ministrowie poruszyli również zagadnienia dotyczące polityki międzynarodowej, w tym wzmocnienia współpracy w regionie Azji Centralnej. "Kazachstan jest najważniejszym partnerem Unii Europejskiej spośród państw Azji Centralnej. Jako pierwszy kraj regionu zawarł z UE umowę o wzmocnionym partnerstwie i współpracy" – przypomniał szef polskiego MSZ. Dodał, że Polska wraz z Łotwą były państwami-koordynatorami Europejskiej Inicjatywy dla Azji Centralnej realizowanej w ramach dotychczasowej strategii UE dla tego regionu, a obecnie nasz kraj aktywnie uczestniczy w pracach nad nową Strategią UE wobec Azji Centralnej i będzie się włączać w jej realizację. Ponadto minister Czaputowicz wskazał, że Polska jest jednym z tych państw, które aktywnie wspierają otwarcie UE na wschód, w tym także na Azję Centralną. "Na pewno Kazachstan może widzieć w Polsce zwolennika ściślejszej współpracy Unii Europejskiej z Azją Centralną" – wskazał minister.
Jednym z tematów spotkania były również zagadnienia dotyczące międzynarodowego bezpieczeństwa. "Polska i Kazachstan jako aktywni członkowie wspólnoty międzynarodowej odgrywają istotną rolę w swoich regionach. Oba państwa w ubiegłym roku w tym samym czasie były niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ" – ocenił minister Czaputowicz. Podkreślił także zaangażowanie Kazachstanu na rzecz nieproliferacji broni masowego rażenia. "Z uwagą odnotowujemy też kazachskie inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w regionie, m.in. wieloletnie zaangażowanie Kazachstanu zmierzające do zwiększenia stabilności regionu Morza Kaspijskiego" – zauważył minister.
Szefowie obu dyplomacji odnieśli się również do sytuacji ponad trzydziestotysięcznej Polonii mieszkającej w Kazachstanie. Wiele osób polskiego pochodzenia piastuje w Kazachstanie wysokie funkcje państwowe, przyczyniając się do zacieśniania wzajemnych relacji. "To jest podstawa budowania silnych emocjonalnych i kulturalnych stosunków między naszymi krajami" – ocenił szef polskiego MSZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2019, 23:40 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |