Newsletter

Multimodalny i bezemisyjny transport w miastach wiodącym tematem dyskusji liderów regionu CEE

12.09.2023, 08:00aktualizacja: 12.09.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EIT Urban Mobility (1)
EIT Urban Mobility (1)
Kongres Nowej Mobilności 2023, czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zostanie zorganizowany od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni eventowej EXPO Łódź.

• Podczas trzydniowego wydarzenia EIT Urban Mobility będzie kluczowym partnerem i gospodarzem jednego ze stoisk. Spodziewanych jest ponad 400 prelegentów, 250 wydarzeń i 1500 uczestników.
• Maria Tsavachidis, dyrektor generalny EIT Urban Mobility, będzie prelegentem podczas panelu ekspertów wysokiego szczebla 27 września w godzinach 10:00-11:15 z tematyki „Zielonych miast” (Green Cities)
• EIT Urban Mobility stworzy swoją grupę ekspertów ds. wodoru i mobilności. Gareth Macnaughton, dyrektor ds. innowacji w EIT Urban Mobility, będzie przemawiał podczas panelu ekspertów wysokiego szczebla 28 września zatytułowanym: „Zielony wodór - jedyny wodór! Gospodarka wodorowa musi być ekologiczna - jak to osiągnąć?”

Po ulicach polskich miast jeździ już ponad 100 tysięcy skuterów elektrycznych. E-rowery oraz inne formy bezemisyjnej mikromobilności również zyskują na popularności zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i w Unii Europejskiej. O perspektywach dalszego rozwoju tego sektora, nowych modelach biznesowych, optymalizacji prawa, instrumentach wsparcia i najlepszych międzynarodowych praktykach dyskutować będą eksperci z całej Europy podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. Tematy dotyczące miast UE wdrażających w życie nowe modele transportu i dekarbonizacji będą również analizowane przy wsparciu kluczowego partnera Kongresu - EIT Urban Mobility.

Mikromobilność i multimodalność cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź czy Wrocław coraz częściej można spotkać różnego rodzaju środki transportu osobistego. Jednym z najbardziej popularnych jest hulajnoga elektryczna. Wypożyczalnie, które oferują krótkoterminowy najem tych pojazdów, stały się powszechne w centrach większości miast (aktualnie oferowane są w ok. 90). Korzystanie z e-hulajnóg to nie tylko ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych samochodów i taksówek, lecz także sposób na uniknięcie korków i zaoszczędzenie czasu podczas podróży po mieście.

W rozwój mikromobilności w Polsce wpisują się również wypożyczalnie rowerów. Systemy wynajmu na minuty funkcjonują już w ok. 80 miastach i zachęcają mieszkańców i turystów do tej ekologicznej, taniej i zdrowej formy transportu. Ponadto na polskim rynku - ramach carsharingu - dostępne są elektryczne skutery czy małe samochody elektryczne, które są idealne do dojazdów do pracy. Na koniec marca 2023 r. na polskim rynku mobilności współdzielonej - w kategorii samoobsługowej - zarejestrowanych było prawie 90 tys. pojazdów. Liczby te obejmują zarówno jednoślady, jak i samochody, które można wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub bezpośrednio od właścicieli pojazdów.

Mikromobilność - naturalny element multimodalności i innowacyjnego transportu miejskiego

Jest to fundament rozwoju stref niskoemisyjnych w Polsce, ponieważ redukcja liczby pojazdów jest niezbędnym krokiem w dekarbonizacji miast i stref miejskich. W Europie Środkowo-Wschodniej jest coraz więcej arterii miejskich inwestujących również w autobusy elektryczne i wodorowe. Jest to ważne, ponieważ rozwiązania na „ostatnim odcinku” (last-mile) muszą zależeć od solidnego systemu autobusów i transportu kolejowego. Temat ten zostanie szerzej omówiony dzięki prężnemu partnerstwu między PSPA i EIT Urban Mobility podczas KNM 2023. 

„Polska odnotowała wzrost w sektorze mikromobilności o 44% rok do roku, ale nasza stolica może pochwalić się również jedną z największych flot elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej, a wiele obszarów miejskich rozważa również rozwiązania transportu publicznego wykorzystujące technologię wodorową. Z miesiąca na miesiąc transport miejski staje się coraz bardziej ekologiczny i innowacyjny” - mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.

„Jesteśmy dumni, że Kongres Nowej Mobilności będzie w stanie zgłębić te tematy przy wsparciu naszych partnerów z EIT Urban Mobility, którzy są unijną latarnią w zakresie innowacyjnych rozwiązań transportu miejskiego” - dodaje Rajch. 

KNM2023: wiodące wydarzenie w świecie transportu

KNM to największe w tej części Europy wydarzenie sektora e-mobility i zeroemisyjnego transportu, które zgromadzi liderów branży, naukowców, przedstawicieli rządu i administracji oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością mobilności. Jednym z tematów tegorocznego Kongresu będzie m.in. mikromobilność i multimodalność jako integralna część przyszłego systemu transportowego w miastach. Na KNM 2023 zostanie zaprezentowana m.in. „Strategia Rozwoju Nowej Mobilności” diagnozująca 8 kluczowych wyzwań oraz zawierająca łącznie 15 rekomendacji działań, których wprowadzenie pozwoli na rozwój nowych form mobilności w polskich samorządach. Podczas konferencji zostanie także zainicjonowany projekt „Narodowej Strategii Rowerowej”. Wiodący interesariusze i przedstawiciele branży będą ponadto dyskutować o niezbędnych zmianach regulacyjnych stymulujących rozwój sektora mikromobilności w Polsce oraz najlepszych praktykach w tym obszarze, wdrożonych w europejskich miastach. 

„Nadchodzący Kongres stanowi nieocenioną okazję do wspierania współpracy, inspirowania innowacji i torowania drogi dla zrównoważonego i włączającego ekosystemu transportowego. Jestem podekscytowana możliwością poznania innych ekspertów, podzielenia się spostrzeżeniami i pomysłami na temat tego, jak wspólnie napędzać transformację w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i bardziej połączonych rozwiązań mobilnych” - mówi Maria Tsavachidis, CEO of EIT Urban Mobility.

KNM i EXPO:

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej rozwojowi rynku zrównoważonego transportu. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni eventowej EXPO Łódź.

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 19 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają ponad 100 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających, a formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Program Kongresu Nowej Mobilności zostanie oparty na sześciu strategicznych ścieżkach tematycznych:

• CEE GTI Summit - szczyt liderów zrównoważonego transportu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej;
• Poland Drives e-Mobility - platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce;
• Battery Day - EBA Summit - konferencja producentów i ekspertów technologii bateryjnych dla przemysłu motoryzacyjnego;
• Green Fleet Forum - ESG - forum branży flotowej, firm najbardziej zaangażowanych we wdrażanie napędów elektrycznych;
• eHDV Forum - forum uczestników rynku HDV poświęcone rozwojowi sektora zeroemisyjnego transportu ciężkiego;
• Hydrogen Mobility Forum - forum kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie.

Konferencja będzie trwała 3 dni i odbędzie się na 6 scenach. Organizatorzy zapowiadają 300 mówców i debatujących oraz 200 merytorycznych punktów programu.

Więcej informacji: www.kongresnowejmobilnosci.pl.

O EIT Urban Mobility:

EIT Urban Mobility, inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, ma na celu przyspieszenie rozwiązań i przejście w kierunku zintegrowanego, stawiającego użytkownika w centrum i prawdziwie multimodalnego systemu transportu. Jako wiodąca europejska społeczność innowacji w zakresie mobilności miejskiej EIT Urban Mobility skupia się na ułatwianiu i scalaniu współpracy między miastami, przemysłem, środowiskiem akademickim, badaniami i innowacjami w celu pokonywania najpilniejszych wyzwań związanych z mobilnością miejską. Wykorzystując miasta jako żywe laboratoria, partnerzy przemysłowi, badawczy i uniwersyteccy zrzeszeni wokół EIT demonstrują, w jaki sposób nowe technologie mogą rozwiązywać rzeczywiste problemy w miastach, transportując ludzi, towary i odpady w inteligentniejszy sposób.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eiturbanmobility.eu

Źródło informacji: EIT Urban Mobility

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.09.2023, 08:00
Źródło informacji EIT Urban Mobility
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ