Newsletter

Na GPW oficjalnie wystartował rynek GlobalConnect. Za nami już pierwsze transakcje

04.11.2022, 16:37aktualizacja: 04.11.2022, 16:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Od symbolicznego uderzenia w dzwon na sali notowań Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oficjalnie zainaugurowała działalność rynku GlobalConnect - w piątek 4 listopada 2022 o godz. 9:00. Na początek polskim inwestorom indywidualnym udostępniono akcje pięciu znanych europejskich blue chips, ale ambicje GPW sięgają dużo dalej.

Jak powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, rynek GlobalConnect stanowi naturalne poszerzenie dotychczasowej oferty GPW o możliwość łatwego inwestowania w spółki zagraniczne. Przez uczestnictwo w tym rynku inwestorzy indywidualni mogą dywersyfikować geograficznie swój portfel inwestycyjny.

„Dostęp do największych spółek notowanych na rynkach europejskich, a w przyszłości również blue chips z giełd amerykańskich, jest bardzo prosty. Odbywa się za pomocą obecnych kanałów dostępowych, a obrót realizowany jest w walucie polskiej i wspomagany przez profesjonalnego animatora rynku” - wyjaśniła Izabela Olszewska.

Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, wspomniał o zaletach rynku GlobalConnect z punktu widzenia inwestorów detalicznych. Przybliżył również rolę KDPW w zakresie świadczenia usług posttradingowych dla wszystkich instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Oferty kapitałowej rynków zagranicznych nie trzeba już szukać za granicą, bo zagranica przyszła dziś do Polski. Istotną zaletą tego przedsięwzięcia jest dokonywanie obrotu w złotówkach. Rynek GlobalConnect jest bezpieczny i liczymy, że będzie się z sukcesem rozwijać” - powiedział Maciej Trybuchowski.

Pierwszym animatorem na rynku GlobalConnect jest Santander Biuro Maklerskie.

Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Biuro Maklerskie, dyrektor Obszaru Rynków Finansowych w Santander Bank Polska, poinformował o pierwszych zawieranych transakcjach na nowym rynku GPW. Jednocześnie wspomniał o współpracy z firmą Horizon Software przy wdrożeniu nowego systemu tradingowego.

„Dzięki temu systemowi z modułem obsługującym GlobalConnect, jesteśmy w stanie zwiększyć płynność oraz ilość walorów animowanych na nowym rynku. To przedsięwzięcie ułatwi rodzimym inwestorom dostęp do rynków zagranicznych, a sprowadzenie zagranicznych spółek na warszawski parkiet przyczyni się do zwiększenia jego atrakcyjności” - stwierdził Daniel Posyniak.

Michał Zaleski, wicedyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW, przedstawił krótką charakterystykę funkcjonowania rynku GlobalConnect. Alternatywny System Obrotu (ASO) pozwala wprowadzać papiery wartościowe zagranicznych emitentów bez ich udziału i zgody. Do tego potrzebny jest Wprowadzający Animator Rynku (WAR). Rolę tę przyjęło na siebie w pierwszej kolejności Santander Biuro Maklerskie.

Sesja na GlobalConnect trwa od 09:05 do 17:05, a wszystkie notowania i transakcje odbywają się w złotówkach. Oferta rynku rozpoczyna się od pięciu spółek z rynku niemieckiego: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens oraz Volkswagen. Inwestorzy zyskują dostęp do rynku przez dowolne biuro maklerskie, które zdecyduje się na dołączenie do GlobalConnect. W momencie uruchomienia rynku jest do niego podłączonych już 11 biur maklerskich, a kolejne 3 już współpracują w tym zakresie z GPW.

W ramach inauguracji działalności rynku GlobalConnect na GPW odbył się również krótki panel dyskusyjny poświęcony tematyce wyzwań polskiego inwestora, dotyczących inwestowania za granicą. Wzięli w nim udział: Marcin Gruba, Senior Account Manager w Dziale Rozwoju Rynku GPW, Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biuro Maklerskie i autor blogu finansowego Doradca.tv - Tomasz Jaroszek. Dyskusję moderował Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu Strefa Inwestorów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.11.2022, 16:37
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ