Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, rynek GlobalConnect stanowi naturalne poszerzenie dotychczasowej oferty GPW o możliwość łatwego inwestowania w spółki zagraniczne. Przez uczestnictwo w tym rynku inwestorzy indywidualni mogą dywersyfikować geograficznie swój portfel inwestycyjny.
„Dostęp do największych spółek notowanych na rynkach europejskich, a w przyszłości również blue chips z giełd amerykańskich, jest bardzo prosty. Odbywa się za pomocą obecnych kanałów dostępowych, a obrót realizowany jest w walucie polskiej i wspomagany przez profesjonalnego animatora rynku” - wyjaśniła Izabela Olszewska.
Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, wspomniał o zaletach rynku GlobalConnect z punktu widzenia inwestorów detalicznych. Przybliżył również rolę KDPW w zakresie świadczenia usług posttradingowych dla wszystkich instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
„Oferty kapitałowej rynków zagranicznych nie trzeba już szukać za granicą, bo zagranica przyszła dziś do Polski. Istotną zaletą tego przedsięwzięcia jest dokonywanie obrotu w złotówkach. Rynek GlobalConnect jest bezpieczny i liczymy, że będzie się z sukcesem rozwijać” - powiedział Maciej Trybuchowski.
Pierwszym animatorem na rynku GlobalConnect jest Santander Biuro Maklerskie.
Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Biuro Maklerskie, dyrektor Obszaru Rynków Finansowych w Santander Bank Polska, poinformował o pierwszych zawieranych transakcjach na nowym rynku GPW. Jednocześnie wspomniał o współpracy z firmą Horizon Software przy wdrożeniu nowego systemu tradingowego.
„Dzięki temu systemowi z modułem obsługującym GlobalConnect, jesteśmy w stanie zwiększyć płynność oraz ilość walorów animowanych na nowym rynku. To przedsięwzięcie ułatwi rodzimym inwestorom dostęp do rynków zagranicznych, a sprowadzenie zagranicznych spółek na warszawski parkiet przyczyni się do zwiększenia jego atrakcyjności” - stwierdził Daniel Posyniak.
Michał Zaleski, wicedyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW, przedstawił krótką charakterystykę funkcjonowania rynku GlobalConnect. Alternatywny System Obrotu (ASO) pozwala wprowadzać papiery wartościowe zagranicznych emitentów bez ich udziału i zgody. Do tego potrzebny jest Wprowadzający Animator Rynku (WAR). Rolę tę przyjęło na siebie w pierwszej kolejności Santander Biuro Maklerskie.
Sesja na GlobalConnect trwa od 09:05 do 17:05, a wszystkie notowania i transakcje odbywają się w złotówkach. Oferta rynku rozpoczyna się od pięciu spółek z rynku niemieckiego: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens oraz Volkswagen. Inwestorzy zyskują dostęp do rynku przez dowolne biuro maklerskie, które zdecyduje się na dołączenie do GlobalConnect. W momencie uruchomienia rynku jest do niego podłączonych już 11 biur maklerskich, a kolejne 3 już współpracują w tym zakresie z GPW.
W ramach inauguracji działalności rynku GlobalConnect na GPW odbył się również krótki panel dyskusyjny poświęcony tematyce wyzwań polskiego inwestora, dotyczących inwestowania za granicą. Wzięli w nim udział: Marcin Gruba, Senior Account Manager w Dziale Rozwoju Rynku GPW, Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biuro Maklerskie i autor blogu finansowego Doradca.tv - Tomasz Jaroszek. Dyskusję moderował Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu Strefa Inwestorów.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.11.2022, 16:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner
-
Image
Cognex umacnia pozycję lidera rynku przemysłowych czytników kodów, rozszerzając ofertę o dwa nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji
Czytniki kodów DataMan 290 i DataMan 390, wspierane przez wiodącą w branży obsługę klienta, zapewniają niezrównaną niezawodność i łatwość użytkowania.- 14.01.2025, 14:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire