Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek 26 maja br. odbyła się pierwsza z cyklu 20 bezpłatnych wideokonferencji Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które mają pomóc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi gospodarczymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronawirusa.
Otwierając internetowe spotkanie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyraził nadzieję, że polska branża turystyczna, która poważnie odczuła skutki pandemii koronawirusa będzie stopniowo odzyskiwać dobrą kondycję.
„Symptomatyczne jest to, że nasze pierwsze spotkanie dotyczy branży turystycznej, która została bardzo dotknięta przez pandemię i dość długo będzie wychodziła z zapaści. Mamy nadzieję, że najbliższe wakacje przyniosą już trochę oddechu. ‘Piękna nasza Polska’, dlatego musimy szczególnie w te wakacje odwiedzać nasze zakątki, góry, jeziora i lasy, aby branża turystyczna odczuła ten powiew polskiego turysty oraz zyskała siły na kolejne miesiące” – mówił wiceminister.
W dalszej części webinarium eksperci omówili konkretne narzędzia wspierające firmy działające w branży turystycznej. O rozwiązaniach prawnych zawartych w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej mówił dr Dominik Borek, zastępca dyrektora w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju.
Ekspert dużo miejsca poświęcił instrumentowi umożliwiającemu przesunięcie w czasie tzw. skuteczności oświadczenia rozwiązania umowy o imprezę turystyczną. Borek przypomniał, że zgodnie z obecnymi przepisami, taka impreza rozwiązuje się z mocy prawa nie w momencie złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, ale dopiero po upływie 180 dni od jego złożenia.
Jak wyjaśnił, przepis ten ma na celu zachowanie pewnego kompromisu pomiędzy konsumentami a organizatorami turystyki. „Termin 180 dni, jest terminem dla konsumenta, aby w tym czasie organizator turystyki zapewnił możliwość skorzystania z vouchera na imprezę turystyczną w przyszłości” – wyjaśnił ekspert. Zaznaczył przy tym, że kwota vouchera nie może być niższa niż wpłaty dokonane przez konsumenta.
Dr Borek dodał, że taki voucher jest ważny przez cały rok. „Nie oznacza to jednak, że musimy w tym czasie wyjechać na imprezę turystyczną. W ciągu roku musimy zrealizować ten bon, czyli wykorzystać taki voucher na przyszłą imprezę turystyczną. A ta może się odbyć nawet za dwa lata” – tłumaczył ekspert.
Dr Borek omówił też m.in. narzędzie umożliwiające zwrot składek wpłaconych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG). „Generalnym założeniem było to, aby w momencie, kiedy nie są organizowane imprezy turystyczne, i kiedy są one odwoływane w związku z epidemią koronawirusa, była możliwość odzyskania składek na TFG” – wyjaśnił. Jak zaznaczył, z narzędzia można już korzystać dzięki specjalnej aplikacji utworzonej przez TFG.
Z kolei Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej zapowiedział start kampanii „Odpoczywaj w Polsce”, która ma promować krajowe wyjazdy turystyczne. „Na początku czerwca będziemy chcieli dotrzeć do szerokiego grona turystów z informacją, gdzie warto pojechać i czym się zainspirować w Polsce, aby zobaczyć najciekawsze miejsca” – wyjaśnił dyrektor.
Jak dodał, kampania będzie realizowana w radio, telewizji oraz w internecie na stronie odpoczywajwpolsce.pl.
Przemysław Derwich, dyrektor biura w Departamencie Instrumentów Finansowych Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawił z kolei założenia instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Dyrektor przypomniał, że projekt jest realizowany już od dwóch lat i dotychczas miał charakter inwestycyjny, ale w związku z obecnym kryzysem wywołanym pandemią został zmodyfikowany.
Jak mówił, z pożyczki mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to 200 mln złotych.
Derwich wyjaśnił, że maksymalna kwota pożyczki wynosi nawet 500 tys. złotych i obecnie może być w całości wykorzystana na pokrycie wydatków obrotowych, czyli związanych z bieżącą działalnością.
Dyrektor dodał, że zaletą instrumentu jest brak wymaganego wkładu własnego oraz długi, bo wynoszący do siedmiu lat okres spłaty pożyczki.
Więcej informacji oraz harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza.
Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są m.in.: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.05.2020, 13:03 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu