Newsletter

Największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej powstaje na Pomorzu

12.01.2021, 06:00aktualizacja: 12.01.2021, 09:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Polska spółka Respect Energy we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar już w lutym zaczyna budowę największego kompleksu PV w Europie Środkowo-Wschodniej. Elektrownia o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 390 MW, wytworzy w ciągu roku ok. 230 GWh zielonej energii. W perspektywie 2050 roku ograniczy emisję CO2 o 5 mln ton, a jej wartość po zakończeniu budowy wyniesie ok. 200 mln euro.

Partnerstwo strategiczne Respect Energy S.A. (dawniej TRMEW Obrót S.A.) z Goldbeck Solar umożliwi coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW, co przekłada się na 1750 MW w ciągu 5 lat. 14 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji na wsparcie dla OZE - wśród wygranych znalazł się projekt inwestycji Respect Energy i Goldbeck Solar w Zwartowie.

Giga farma fotowoltaiczna o powierzchni 300 hektarów, równej 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim, powstanie na Pomorzu - w miejscowości Zwartowo na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim. Wyprodukowana przez nią energia wystarczy do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, co równa się zaspokojeniu potrzeb energetycznych mieszkańców miasta o wielkości Gdańska. Budowa elektrowni ruszy w lutym 2021, a energia z niej popłynie do odbiorców już w pierwszym kwartale 2022 roku.

„Zwartowo to moc 204 MW, którą planujemy zwiększyć do 290 MW w drugiej fazie inwestycji. Pracujemy też nad kolejnym rozszerzeniem o dodatkowe 100 MW, które doprowadzi nas do mocy 390 MW w jednej lokalizacji” - powiedział Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Prezes Respect Energy dodał, że farma, która w ciągu roku wytworzy ok. 230 GWh zielonej energii, nie tylko pozwoli na udział w rynku fotowoltaiki w Polsce na poziomie 8-10 proc., ale w perspektywie najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 nawet o ok. 5 mln ton.

„Wraz z rozwojem rynku udział pojedynczej farmy będzie malał. Dlatego też istotne jest budowanie dużej ilości rozproszonych instalacji. W ciągu pięciu lat powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1750 MW, które wyprodukują ok. 2 TWh zielonej energii. To pozwoli już na zaspokojenie 1,5 proc. popytu na energię elektryczną w Polsce” - podkreślił Sebastian Jabłoński.

Tak wielką skalę planowanych inwestycji umożliwia spółce partnerstwo strategiczne z niemieckim koncernem Goldbeck Solar, który od 2001 roku realizuje projekty instalacji fotowoltaicznych w 17 państwach na 4 kontynentach.

„Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my - z siłą i z determinacją podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem, w tak dobrej atmosferze, zaowocuje wkrótce kolejnymi inwestycjami” - powiedział Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.

Sebastian Jabłoński uważa, że współpraca z Goldbeck Solar jest bardzo udana dzięki temu, że opiera się na całkowicie różnych kompetencjach. „My, jako Respect Energy, specjalizujemy się w obrocie energią, współpracy z lokalnymi deweloperami i relacjach z lokalnymi podwykonawcami, zaś Goldbeck Solar, który jest ekspertem w budowaniu wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych w różnych częściach świata, gwarantuje nam efektywną i sprawną realizację tak dużej inwestycji” - podkreślił.

Respect Energy S.A. (dawniej TRMEW Obrót S.A.) zajmuje się sprzedażą energii ze źródeł odnawialnych na 21 rynkach w Europie. W Polsce współpracuje z grupą ponad 400 zielonych wytwórców energii. Spółka rozwija ofertę bazującą na hurtowym obrocie energią i zaopatrzeniu klientów końcowych w energię odnawialną, również z własnych źródeł OZE - elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Prezes Respect Energy zauważa również, że inwestycje w OZE, w tym w fotowoltaikę, cieszą się dużym poparciem zarówno ze strony samorządów, jak i lokalnych społeczności, które dostrzegają realne korzyści w postaci np. nowych miejsc pracy. „To duży kontrast w stosunku do innych inwestycji w energetyce, które do tej pory były realizowane, gdyż kopalnie węgla czy elektrownie atomowe zwykle budzą kontrowersje i opór społeczny” - powiedział Jabłoński.

Projekt instalacji w Zwartowie przewiduje również utrzymanie biologicznej aktywności regionu. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji oznacza np. zgodę na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.

„Chcemy, żeby projekty, które realizujemy, były nie tylko cegiełką w stronę neutralności emisyjnej Polski, ale też żeby były odpowiedzialne środowiskowo. Żebyśmy tych gruntów, których używamy do produkcji energii, nie wyłączali całkowicie z produkcji rolnej, pomimo że są to tereny o bardzo niskich klasach, gdzie produkcja rolna byłaby w innym przypadku nisko opłacalna” - zaznaczył Sebastian Jabłoński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.01.2021, 06:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ