Newsletter

NCBJ: dzięki IT przedsiębiorcy będą mogli spać spokojniej (komunikat)

07.03.2018, 10:05aktualizacja: 07.03.2018, 10:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBJ informuje:

Zespół polskich badaczy zwyciężył w pierwszej rundzie w zdalnej rywalizacji międzynarodowego konkursu Global Legal Hackathon 2018, który promuje innowacyjne rozwiązania informatyczne w obszarze prawa i legislacji. Rozwiązanie zaprezentowane przez dra Adama Zadrożnego (NCBJ) i współpracowników jest oparte na technologii blockchain i ma pomóc podatnikom w udokumentowaniu, że ich partner biznesowy był płatnikiem podatku VAT w chwili realizowania transakcji.

Zespół w składzie Adam Zadrożny (Narodowe Centrum Badań Jądrowych i The University of Texas Rio Grande Valley), Beata Goźlińska (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Marianna Zadrożna opracował rozwiązanie, które może przywrócić spokojny sen wszystkim uczciwym przedsiębiorcom obawiającym się, czy ich partnerzy biznesowi nie znikną nagle z listy płatników podatku VAT. "Technologia bazująca na blockchainie, którą opracowaliśmy, ma służyć potwierdzaniu, w sposób wiarygodny dla sądu, że naszego kontrahenta, płatnika podatku VAT, zweryfikowaliśmy w bazie ministerstwa" – wyjaśnia dr Zadrożny. "W razie wątpliwości ministerstwo (a w zasadzie urząd skarbowy) otrzymywałoby dowody kryptograficzne. W tej chwili w sytuacji spornej nawet najuczciwszy przedsiębiorca może co najwyżej przedstawić zrzuty ekranu z bazy ministerstwa. Niestety, są one podatne na manipulacje, więc nie mogą być dowodem. Zakwestionowanie dowodów kryptograficznych wymagało by poważania blockchainu oraz podpisów cyfrowych. Opracowany przez nas protokół można rozszerzyć na pobieranie dowolnej informacji z polskich i zagranicznych serwerów rządowych, a także do udowodnienia czasu powstania dowolnych dokumentów i ich treści w wiarygodny sposób."

Technologia Blockchain opiera się na rozproszonej sieci komputerów. Każdy z nich uczestniczy w każdej pojedynczej transakcji lub akcie zdeponowania informacji. Informacje zapisywane są w łańcuchu bloków danych lub są przez te bloki przesyłane. Użytkownik ma dostęp tylko do swoich informacji, a także do ich pełnej historii, którą może zweryfikować lub uzyskać jej potwierdzenie. System jest bezpieczny, gdyż stopień jego złożoności praktycznie wyklucza jego złamanie przy użyciu jakichkolwiek dostępnych mocy obliczeniowych. Technologia blockchain została stworzona na potrzeby kryptowalut, ale zakres jej potencjalnego zastosowania jest znacznie szerszy. Te potencjalnie inne zastosowania mogą być także ważne dla Narodowego Centrum Badań Jądrowych, które angażuje się w tematykę badań nad cyberbezpieczeństwem, rozwija nowoczesne technologie informatyczne - przede wszystkim w swoim Centrum Informatycznym Świerk - i wspiera udział w konkursie jednej z polskich drużyn.

Konkurs Global Legal Hackathon ma zasięg ogólnoświatowy. Służy on promowaniu najbardziej wartościowych rozwiązań informatycznych wspierających prawników i ich klientów. Rewolucja technologiczna jest nieunikniona także w tej dziedzinie, o czym są przekonani pomysłodawcy i organizatorzy konkursu – grupa firm działających na rynku światowym w branży IT oraz usług prawnych i consultingowych. W tym roku pierwszy etap był rozgrywany w 40 miejscach na sześciu kontynentach oraz zdalnie w internecie. W tej formie rywalizacji wziął właśnie udział i wygrał zespół dra Zadrożnego. Drugi etap, w którym wezmą udział jedynie zwycięscy etapu pierwszego, odbędzie się już 11 i 12 marca. Finał zaplanowany jest w kwietniu w Nowym Jorku.

Strona główna konkursu:

https://globallegalhackathon.com

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2018, 10:05
Źródło informacji NCBJ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii