Newsletter

NewConnect w pierwszej trójce czołowych rynków alternatywnych na świecie

19.12.2022, 13:29aktualizacja: 19.12.2022, 13:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
W ciągu 15 lat rynek NewConnect stał się nie tylko swoistym przedsionkiem dla spółek, przygotowujących się do debiutu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także zbudował własną, rozpoznawalną i docenianą przez inwestorów markę. Funkcjonuje dziś na nim 378 firm o wysokim potencjale wzrostu i poziomie innowacyjności, o łącznej kapitalizacji przekraczającej 14 mld złotych.

Świętowaniu kolejnej rocznicy funkcjonowania rynku alternatywnego, towarzyszyła publikacja raportu pt. „NewConnect - 15 lat dynamicznego wzrostu", przygotowanego przez firmę doradczą KMCP Consulting na zlecenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak wynika z dokumentu, NewConnect jest dziś istotną i integralną częścią rynku kapitałowego w Polsce, pełniąc funkcję „najważniejszego dostarczyciela” kolejnych debiutów na Rynku Głównym GPW (do tej pory tego przejścia dokonało 75 spółek z różnych branż). Jednocześnie stanowi on atrakcyjny ekosystem, pozwalający firmom z sektora MŚP oraz startupom dorosnąć pod względem organizacyjnym i biznesowym, a także zdobyć wiarygodność w oczach inwestorów.

„Przez wiele lat NewConnect funkcjonował nieco w cieniu Rynku Głównego, jednak od pewnego czasu akcjonariusze i inwestorzy coraz bardziej dostrzegają jego własny potencjał. 15 lat istnienia rynku alternatywnego to zbiór niesamowitych historii o dynamicznym rozwoju innowacyjnych spółek, osiągających sukcesy nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami” – przekonywał podczas konferencji prasowej w siedzibie warszawskiej giełdy, dr Marek Dietl, prezes zarządu GPW. 

Rynek powstał 30 sierpnia 2007 roku z myślą o małych i średnich firmach o wysokim potencjale wzrostu, poszukujących dodatkowych środków finansowych na rozwój. NewConnect cechuje bardziej liberalne podejście do wymogów formalnych, co przekłada się na tańsze pozyskiwanie kapitału.

„Tytułowy wzrost, na którym skupiamy się w naszej analizie, dotyczy kondycji spółek w pierwszych pięciu latach od pojawienia się na NewConnect. Charakteryzuje je wówczas stabilny wzrost wyników przy średnio dwukrotnie wyższych przychodach. Dodatkowo rynek alternatywny kusi niskimi kosztami debiutu i niewygórowanymi opłatami” – tłumaczył Mateusz Kopiec, managing partner w KMCP Consulting, współautor raportu „NewConnect - 15 lat dynamicznego wzrostu”.

Przykłady sukcesów osiągniętych przez spółki można mnożyć – jednym z nich jest firma Cloud Technologies, która w grudniu bieżącego roku, po dekadzie obecności na NewConnect, zadebiutowała na Rynku Głównym warszawskiej giełdy. Specjalizuje się ona w gromadzeniu, analizowaniu i monetyzowaniu informacji o użytkownikach internetu, współpracując z domami mediowymi, przygotowującymi reklamy dla największych, globalnych marek.

„Jesteśmy żywym przykładem trafności wniosków zawartych w omawianym raporcie. W dniu debiutu na NewConnect nasza kapitalizacja wynosiła 6 mln złotych, by dziesięć lat później, w chwili przejścia na parkiet główny, osiągnąć pułap 185 mln. Decyzja o dołączeniu do rodziny firm obecnych na NewConnect podyktowana była zarówno chęcią pozyskania finansowania biznesu, które posłużyło do rozwinięcia naszej innowacyjnej technologii, jak i zwiększenia transparentności i prestiżu spółki” – podkreślał Piotr Prajsner, prezes zarządu Cloud Technologies SA.

Większość emitentów na rynku alternatywnym GPW (84 proc.) stanowią firmy, działające w sektorach innowacyjnych, w tym w ochronie zdrowia, technologiach (m.in. IT) oraz finansach i ubezpieczeniach (m.in. fintech). Najliczniej reprezentowanym sektorem są wyroby i usługi konsumenckie, które obejmują m.in. nowe media i e-commerce.

Analitycy przygotowujący raport za priorytet w strategii rozwoju NewConnect w kolejnych latach uznali potrzebę bliższej współpracy z funduszami Venture Capital (VC) i platformami, zajmującymi się crowdfundingiem.

„NewConnect nie stoi w opozycji do obu tych form pozyskiwania kapitału. Wręcz przeciwnie – doskonale uzupełnia i spina cały finansowy ekosystem, w którym funkcjonują mniejsze firmy czy startupy. Obserwujemy coraz większą liczbę spółek obecnych na rynku alternatywnym GPW, w rozwój których zaangażowanych jest jednocześnie nawet kilku inwestorów crowdfundingowych bądź z VC” – zaznaczył Sebastian Huczek, wiceprezes zarządu INC SA.

Zdaniem eksperta przez 15 lat całkowicie zmieniało się podejście inwestorów do spółek na NewConnect – dziś traktują je nie jako ciekawostki czy eksperymenty biznesowe, lecz firmy z dużym potencjałem oraz szansą na odniesienie realnego sukcesu na rynku.

„To tłumaczy, dlaczego w ostatnich latach dostrzegamy wzmożone zainteresowanie nimi dużych inwestorów instytucjonalnych, takich jak TFI” – dodał Sebastian Huczek.

Na świecie istnieją trzy, liczące się rynki alternatywne – AIM w Londynie, skandynawski First North oraz NewConnect, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Z tego powodu polskie rozwiązania stanowią punkt odniesienia dla innych parkietów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Na ostatnim szczycie prezesów giełd Trójmorza zadawano wiele pytań o osiągnięty przez nas sukces. Przecież odpowiednik NewConnect teoretycznie mógł powstać w każdym kraju, gdyż nie wymaga on wielkiego kapitału czy zaangażowania olbrzymich przedsiębiorstw. Tymczasem na ich rynkach obecnych jest kilka spółek, na naszym zaś, kilkaset – powiedział dr Marek Dietl. – Nie posiadam prostej odpowiedzi na to pytanie, ale kluczem jest chyba sprawna komunikacja i współpraca pomiędzy giełdą, ambitnymi spółkami oraz inwestorami” – konkludował prezes zarządu GPW.

Wideokomentarz do raportu pt. „NewConnect - 15 lat dynamicznego wzrostu" oraz sam dokument znaleźć można tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 19.12.2022, 13:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii