Newsletter

NFOŚiGW: 120 milionów złotych na poprawę jakości środowiska miejskiego (komunikat)

02.03.2018, 15:08aktualizacja: 02.03.2018, 15:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Po raz piąty Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje ze środków unijnych projekty mające na celu odtworzenie przyrody na terenach zdegradowanych oraz rozwój zieleni miejskiej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 marca br., a jego łączny budżet to 120 milionów złotych.

Ogłoszony konkurs – w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) – dotyczy dwóch typów projektów z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Aż 100 milionów złotych zarezerwowano na wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów, przy czym 80 milionów złotych z tej kwoty przeznaczone będzie na projekty realizowane na obszarze województwa śląskiego (zgodnie z założeniami rządowego Programu dla Śląska). Z kolei 20 milionów złotych podzielone będzie na przedsięwzięcia z zakresu rozwoju terenów zieleni w miastach. Poziom współfinansowania w formie dotacji wyniesie maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Dofinansowanie – dotyczące wsparcia dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów – mogą uzyskać projekty, których głównym celem jest rekultywacja i remediacja na terenie miast i w ich obszarach funkcjonalnych, w tym terenów poprzemysłowych, powojskowych, czy pogórniczych. Pomoc objąć może również działania prowadzące do poprawy bądź przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych akwenów w miastach, a także zmierzające do docelowego zagospodarowanie terenu, w szczególności nasadzenia i utworzenie całorocznych akwenów. Preferowane będą projekty, których realizacja będzie wynikać z gminnych programów ochrony środowiska lub programów rewitalizacji.

Z kolei w obszarze drugiego typu projektów wspierane będą działania, które wpływają na zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Działania te będą przyczyniać się do promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza, powstrzymania fragmentacji przestrzeni miast i będą pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkańców (tereny zieleni pełnią istotne dla mieszkańców funkcje zdrowotne i rekreacyjne). Realizowane będą projekty m.in. w zakresie: tworzenia i odnowienia parków i skwerów, tworzenia i odnowienia klinów zieleni – ciągnących się z obrzeży do centrum miast, tworzenia i odnowienia pokrytych niską zielenią stref przewietrzania miasta, umiejscowionych w uprzywilejowanych strefach wiatru. Priorytetowo traktowane będą przedsięwzięcia realizowane w obszarach o przekroczonych normach jakości powietrza (dla których istnieje obowiązujący Program Ochrony Powietrza).

O pieniądze z Funduszu Spójności będą mogły ubiegać się: jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST. Ponadto, katalog potencjalnych beneficjentów w przypadku pierwszego typu projektów (odtworzenie przyrody na zniszczonych terenach) jest szerszy o regionalne dyrekcje ochrony środowiska i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Na złożenie wniosku wszyscy mają czas do 29 maja 2018 r., a wcześniej mogą skorzystać z pomocy w jego przygotowaniu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadzi cykl szkoleń, połączonych z indywidualnymi konsultacjami. Najbliższe odbędą się 23 marca i 13 kwietnia br. i będą poprzedzone informacjami organizacyjnymi na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl.

Rozstrzygnięcie konkursu, czyli zatwierdzenie przez Instytucję Pośredniczącą – którą dla II osi priorytetowej POIiŚ jest Ministerstwo Środowiska – listy projektów wybranych do dofinansowania, przewidziano na listopad 2018 r.

Dotychczas, w zakresie działania 2.5 POIiŚ, odbyły się 4 nabory na 1, 2 i 3 typ projektów. W sumie złożono 241 wniosków, z czego ocenionych pozytywnie zostało 167. Na chwilę obecną zawarto 120 umów na kwotę dofinansowania 643,3 miliona złotych.

Szczegóły V naboru z unijnego działania 2.5:

http://poiis.nfosigw.gov.pl/skorzystaj-z-programu/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/poprawa-jakosci-srodowiska-miejskiego/art,30,v-nabor-dla-dzialania-2-5-poiis-2014-2020-1-i-2-typ-projektow.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2018, 15:08
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii