Newsletter

NFOŚiGW: Dotacja na powstrzymanie ekspansji wirusa ASF (komunikat)

28.03.2018, 16:55aktualizacja: 28.03.2018, 16:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Polski Związek Łowiecki otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w kwocie prawie 5 mln zł na zakup 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF – ang. African swine fever).

Wobec ujawnienia i potwierdzenia wykrycia wirusa ASF u rosnącej liczby dzików na terenie Polski, zaistniała potrzeba zmniejszenia ich populacji oraz przebadania jak największej liczby zwierząt, w celu zahamowania procesu rozprzestrzeniania się wirusa. Wraz z odstrzałem znacznej liczby dzików konieczne jest ich bezpieczne magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań właściwych Inspektoratów Weterynarii.

Wychodząc naprzeciw potrzebom Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który aktywnie włączył się z walkę z tym groźnym wirusem, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik podpisał umowę dotacji dla PZŁ.

Przedsięwzięcie pn. „Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF” zostało sfinansowane z Programu priorytetowego 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów kwotą 4 993 800,00 zł. Jego zakończenie przewidywane jest na 31 sierpnia 2018 r. Działanie NFOŚiGW wpisuje się w politykę rządu, w tym zwłaszcza Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa, zakładającą intensywne i wielokierunkowe działania na rzecz oddalenia groźby epidemii ASF w Polsce.

Przedsięwzięcie polega na zakupie przez Polski Związek Łowiecki 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa ASF oraz implementację ich na terenie 4 województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a także w miejscach ewentualnego wystąpienia nowych ognisk ASF. Chłodnie zostaną przekazane w użyczenie poszczególnym kołom łowieckim.

Obecnie wszystkie dziki pozyskane w strefach objętych ASF – bez względu na ich stan epidemiologiczny – trafiają do utylizacji. Dzięki przedmiotowemu projektowi, dziki z chłodni, których badania nie wykażą zarażeniem ASF, zostaną przekazane do przetwórstwa i konsumpcji, przez co zmniejszy się również ilość potencjalnych odpadów w środowisku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2018, 16:55
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ