Newsletter

NFOŚiGW pomoże zmodernizować oczyszczalnię ścieków we Lwowie (komunikat)

06.10.2017, 14:24aktualizacja: 06.10.2017, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda podpisał, w trakcie odbywającego się we Lwowie 5 października 2017 r. Lwowskiego EkoForum „Woda & Energia”, memorandum o realizacji wspólnych przedsięwzięć dla zapewnienia skutecznego oczyszczania ścieków miasta dla minimalizacji zanieczyszczeń granicznej rzeki Bug.

Sygnatariuszami memorandum ze strony ukraińskiej byli: Mer Lwowa Andriej Sadowy i Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Lvivodokanal Walentin Wolski. Podpis na dokumencie złożył również Wiceminister Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy; ministerstwo objęło bowiem patronat nad wspólnymi przedsięwzięciami.

Według szacunków, modernizacja oczyszczalni we Lwowie (wraz z usuwaniem fosforu) pochłonie ok. 200 mln euro. W pierwszej fazie działań NFOŚiGW pomoże w przygotowaniu dokumentów przetargowych dla opracowania wielowariantowej koncepcji rozbudowy i modernizacji systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków we Lwowie wraz z obiektami towarzyszącymi (np. węzłem technologicznym utylizacji osadów ściekowych), a także realizacji samej inwestycji. NFOŚiGW nadal będzie dzielił się ze specjalistami ukraińskimi doświadczeniami Funduszu i jego beneficjentów w realizacji przedsięwzięć zmierzających do optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej w polskich miastach oraz umożliwi im udział w szkoleniach organizowanych przez Fundusz. Powołana wspólna grupa robocza, wraz z ekspertami obu stron, zajmie się przygotowaniami projektów, dzięki którym zostaną podjęte decyzje dotyczące przedmiotu memorandum.

Równolegle przedstawiciele NFOŚiGW goszczą na Białorusi, gdzie rozmawiają o możliwości współpracy przy tamtejszych projektach z zakresu ochrony środowiska oraz deklarowanej pomocy Narodowego Funduszu w ich wdrażaniu. NFOŚiGW współfinansował już modernizację oczyszczalni w Brześciu na Białorusi, co wpłynęło na polepszenie stanu tamtejszych wód wpływających do Bugu. Fundusz wydatkował wówczas ok. 5,5 mln zł.

Zachodnie obszary zarówno Ukrainy, jak i Białorusi, znajdują się w zlewni Bugu (ok. 50 proc. jej powierzchni usytuowana jest w Polsce), z której zanieczyszczenia trafiają m.in. do Jeziora Zegrzyńskiego, które jest źródłem wody dla Warszawskiego Wodociągu Północnego. NFOŚiGW dostrzega potrzebę modernizacji i budowy nowoczesnych oczyszczalni u naszych wschodnich sąsiadów. Pomoc zarówno doradcza, techniczna, jak i finansowa w tym zakresie będzie korzystna dla wszystkich stron.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2017, 14:24
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ