Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- NFOŚiGW informuje:
Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda podpisał, w trakcie odbywającego się we Lwowie 5 października 2017 r. Lwowskiego EkoForum „Woda & Energia”, memorandum o realizacji wspólnych przedsięwzięć dla zapewnienia skutecznego oczyszczania ścieków miasta dla minimalizacji zanieczyszczeń granicznej rzeki Bug.
Sygnatariuszami memorandum ze strony ukraińskiej byli: Mer Lwowa Andriej Sadowy i Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Lvivodokanal Walentin Wolski. Podpis na dokumencie złożył również Wiceminister Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy; ministerstwo objęło bowiem patronat nad wspólnymi przedsięwzięciami.
Według szacunków, modernizacja oczyszczalni we Lwowie (wraz z usuwaniem fosforu) pochłonie ok. 200 mln euro. W pierwszej fazie działań NFOŚiGW pomoże w przygotowaniu dokumentów przetargowych dla opracowania wielowariantowej koncepcji rozbudowy i modernizacji systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków we Lwowie wraz z obiektami towarzyszącymi (np. węzłem technologicznym utylizacji osadów ściekowych), a także realizacji samej inwestycji. NFOŚiGW nadal będzie dzielił się ze specjalistami ukraińskimi doświadczeniami Funduszu i jego beneficjentów w realizacji przedsięwzięć zmierzających do optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej w polskich miastach oraz umożliwi im udział w szkoleniach organizowanych przez Fundusz. Powołana wspólna grupa robocza, wraz z ekspertami obu stron, zajmie się przygotowaniami projektów, dzięki którym zostaną podjęte decyzje dotyczące przedmiotu memorandum.
Równolegle przedstawiciele NFOŚiGW goszczą na Białorusi, gdzie rozmawiają o możliwości współpracy przy tamtejszych projektach z zakresu ochrony środowiska oraz deklarowanej pomocy Narodowego Funduszu w ich wdrażaniu. NFOŚiGW współfinansował już modernizację oczyszczalni w Brześciu na Białorusi, co wpłynęło na polepszenie stanu tamtejszych wód wpływających do Bugu. Fundusz wydatkował wówczas ok. 5,5 mln zł.
Zachodnie obszary zarówno Ukrainy, jak i Białorusi, znajdują się w zlewni Bugu (ok. 50 proc. jej powierzchni usytuowana jest w Polsce), z której zanieczyszczenia trafiają m.in. do Jeziora Zegrzyńskiego, które jest źródłem wody dla Warszawskiego Wodociągu Północnego. NFOŚiGW dostrzega potrzebę modernizacji i budowy nowoczesnych oczyszczalni u naszych wschodnich sąsiadów. Pomoc zarówno doradcza, techniczna, jak i finansowa w tym zakresie będzie korzystna dla wszystkich stron.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.10.2017, 14:24 |
Źródło informacji | NFOŚiGW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |