Newsletter

NFOŚiGW przeznacza 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK (komunikat)

13.06.2019, 16:47aktualizacja: 13.06.2019, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) będą wspierane w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków rozpocznie się 17 czerwca br. Budżet działania na lata 2019-2023 to 200 mln zł.

Beneficjentami Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), które będą udzielać dofinansowania tzw. beneficjentom końcowym, czyli: jednostkom samorządu terytorialnego (JST) i ich związkom oraz podmiotom świadczącym usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

Preferencyjne pożyczki (WIBOR – 3M, lecz nie mniej niż 2 proc.) WFOŚiGW będą mogły częściowo umorzyć. Chodzi o 50 proc. lub 30 proc. w zależności od sytuacji finansowej gminy, określonej w oparciu o publikowany przez Ministerstwo Finansów wskaźnik dochodów podatkowych gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z uwzględnieniem warunków określonych w „Zasadach udzielania dofinansowania ze środków NFOŚiGW”.

Przykładowe inwestycje, które mają szansę na wsparcie (również dla budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe) to: lokalne oczyszczalnie ścieków dla budynków, osiedli mieszkaniowych oraz małych miejscowości o zwartej zabudowie o przepustowości powyżej 50 RLM; przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykazujące zgodność z normą PN-EN 12566-3+A2:2013 lub nowszą na obszarach, dla których udokumentowane będą dobre warunki do wprowadzenia ścieków do ziemi; sieć kanalizacji sanitarnej dla obszaru, gdzie gęstość zabudowy jest wystarczająca, by budowę można było uznać za ekonomicznie uzasadnioną; podłączenia kanalizacyjne do budynków; ujęcia wody, stacje uzdatniania wody; sieć wodociągowa; podłączenia budynków do sieci wodociągowych. Z finansowania wyłączone są podłączenia do niezabudowanych nieruchomości oraz budynków, które nie są użytkowane.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2019, 16:47
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ