Newsletter

Nowe dane NBP: struktura obiegu gotówkowego w Polsce (komunikat)

11.02.2015, 11:25aktualizacja: 11.02.2015, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NBP informuje:

Narodowy Bank Polski rozpoczyna publikację danych kwartalnych dot. banknotów i monet znajdujących się w obiegu gotówkowym w Polsce. Będą one dotyczyły struktury nominałowej, zaopatrywania przez NBP rynku pieniężnego w monety i banknoty oraz ich rotacji, czyli częstotliwości powrotu banknotów i monet do NBP.

1. Struktura obiegu banknotów i monet

Obieg – liczba (lub wartość) banknotów i monet powszechnego obiegu pozostająca w obiegu gotówkowym na koniec każdego kwartału, pomniejszona o liczbę (lub wartość) banknotów i monet:

- znajdujących się w kasach i skarbcach NBP,

- złożonych przez NBP do depozytu w skarbcach innych banków,

- wycofanych przez NBP z obiegu z uwagi na stopień ich zużycia.

2. Przychody i rozchody do/z NBP banknotów i monet (zaopatrywanie)

Liczba (lub wartość) banknotów lub monet, które w danym kwartale odprowadzone zostały do NBP (przychody) lub pobrane zostały z NBP (rozchody) przez banki i inne podmioty posiadające ustawowe upoważnienie na podstawie umów dotyczących pobierania i odprowadzania waluty polskiej. Zaopatrywanie przez NBP banków i ww. podmiotów w walutę polską wynika z art. 68 pkt 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe i jest realizacją art. 37 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim.

3. Rotacja banknotów i monet (częstotliwość powrotu banknotów i monet do NBP)

Wskaźnik rotacji w cyklach stanowi iloraz liczby banknotów lub monet, które w okresie ostatnich czterech kwartałów wpłynęły do NBP z banków i innych podmiotów oraz średniej liczby banknotów lub monet w obiegu w analogicznym okresie. Wskazuje, ile razy w ciągu ostatnich czterech kwartałów przeciętnie banknot lub moneta powracała do NBP.

Wskaźnik rotacji w dniach stanowi iloraz średniej liczby banknotów lub monet w obiegu w okresie ostatnich czterech kwartałów oraz liczby banknotów lub monet, które w analogicznym okresie wpłynęły do NBP z banków i innych podmiotów, pomnożony przez liczbę dni (365). Wskazuje, co ile dni przeciętnie banknot lub moneta powracała do NBP.

Dane te będą publikowane w zakładce Statystyka i sprawozdawczość – Statystyka monetarna i finansowa w miesiącu po zakończeniu każdego kwartału i obejmują okres od 2007 r.

Zachęcamy do zapoznania się danymi dotyczącymi obiegu gotówkowego dostępnymi już na stronie internetowej NBP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2015, 11:25
Źródło informacji NBP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ