Newsletter

Nowe możliwości finansowania dla samorządów

07.09.2017, 16:58aktualizacja: 07.09.2017, 16:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Program Mieszkanie Plus, ułatwienia dla rozwoju biznesu w małych i średnich miastach i wsparcie instrumentami finansowymi m.in. z oferty Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego - o takich rozwiązaniach dla samorządów rozmawiali uczestnicy panelu „Polskie miasta przyszłości - jak finansować inwestycje w samorządach” podczas XXVII Forum Europejskiego w Krynicy-Zdroju.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Adam Hamryszczak, podkreślił, że istotne jest skrócenie dystansu pomiędzy włodarzami małych i średnich miast i biznesem. „Gdy sam pracowałem w administracji samorządowej, brakowało mi modelu zrównoważonego rozwoju. Model polaryzacyjno-dyfuzyjny w polskich warunkach się nie sprawdził - ocenił. - Brakowało mi zwrócenia uwagi na miasta małe i średniej wielkości” - zaznaczył.

Przypomniał, że Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego zmienia to i kładzie nacisk na rozwój małych i średnich miast. „Ten pakiet ma komponent skierowany do biznesu w małych miastach i średnich. W konsekwencji samorządy będą zwiększać swoją bazę podatkową i będą również miały środki na dalsze inwestycje. Poprawi się jakość życia mieszkańców i utworzą nowe miejsca pracy” - oświadczył wiceminister.

Obecni w trakcie spotkania prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, a także burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała - zgodnie podkreślili, że cieszy ich rządowy program „Mieszkanie Plus”, bo z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw.

Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon podkreślił, że cieszy się, iż wysiłki BGK są dobrze oceniane przez samorządy. „Prawie cała działalność BGK jest adresowana do samorządów bądź do instytucji i podmiotów okołosamorządowych, w tym również prywatnych”.

Z kolei Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości zwrócił uwagę na fakt, że otoczenie regulacyjne wymaga dostosowania do potrzeb samorządów, bo mają one duży potencjał. „Potrzeba stałej elastyczności z naszej strony i pewnej odwagi w podejściu. To właśnie cechuje BGK” - dodał. Jego zdaniem, istotny jest też marketing - dotarcie z informacją o instrumentach finansowych do odpowiednich podmiotów.

Joanna Budzińska-Lobnig, dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju powiedziała, że do PFR w ostatnim czasie zgłoszono 265 potrzeb ze 145 samorządów, w ramach „Pakietu dla miast średnich”. „To pięciokrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. 50% zgłoszeń to zgłoszenia bez modeli przychodowych: począwszy od dróg, poprzez kubaturę - wyjaśniła. - Ogromne wyzwania to skala tych przedsięwzięć. Większość z nich to projekty do 50 mln zł” - dodała. Dlatego, jej zdaniem, oferta instrumentów PFR, może być bardzo korzystna i samorządy powinny się jej przyjrzeć.

Materiał powstał we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.09.2017, 16:58
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ