Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Terminem blockchain (inaczej łańcuch bloków) określa się rozproszoną bazę danych, która pozwala w bezpieczny sposób zapisywać i śledzić zasoby wewnątrz sieci utworzonej przez jej użytkowników.
„Już dwa lata temu zaczęliśmy opracowywać prototyp koncepcyjny (ang. proof-of-concept), który przekonał nas do tego, że blockchain jest technologią przyszłościową. Postanowiliśmy wykonać pierwsze produkcyjne wdrożenie, czyli obsługę walnych zgromadzeń. Chodzi o zaproponowanie możliwości zdalnego głosowania elektronicznego” - wyjaśniał wiceprezes KDPW.
Od lipca zeszłego roku taka obsługa, czyli pośrednictwo Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w przekazywaniu informacji o walnym zgromadzeniu i akcjonariuszach, odbywa się na platformie blockchain. Zdaniem Panasiuka w ten sposób udało się rozpoznać cechy tej technologii oraz jej możliwości.
Od września do usługi dodano możliwość głosowania elektronicznego (usługa eVotingu). KDPW liczy na to, że z biegiem czasu i z pomocą odpowiednich regulacji europejskich jej popularność będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązanie zostało opracowane w taki sposób, aby w momencie przekazywania informacji o walnym zgromadzeniu można było też przekazać informacje o agendzie, wprowadzić wszystkie uchwały, dodatkowe materiały i oznaczyć możliwość głosowania elektronicznego.
Czy uczestników polskiego rynku kapitałowego można określić mianem innowacyjnych? W opinii Sławomira Panasiuka trudno mówić o tym, że polska branża maklerska nie jest dostosowana do dzisiejszych możliwości technologicznych. W porównaniu z innymi, nawet bardziej rozwiniętymi kapitałowo rynkami, wydaje się mocno zinformatyzowana.
„Teraz trzeba wykonać kolejny skok i to nie tylko w rozwiązaniach związanych z dotarciem do klienta, ale również w rozwiązaniach operacyjnych, czyli wewnętrznie. W dużej mierze wymagane jest zastosowanie nowoczesnych technologii w infrastrukturze, szczególnie w kontekście chmury (ang. cloud computing), która wydaje się bezpieczniejsza” - stwierdził wiceprezes KDPW.
Według Panasiuka trudno porównywać tradycyjne domy maklerskie ze spółkami typu fintech, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania na rynkach o bardzo dużej skali. Branża może jednak wykorzystać nowoczesne technologie do skuteczniejszego przekazywania informacji o dostępnych instrumentach finansowych.
Panel „Wykorzystywanie konkurencyjnych nowych technologii” odbył się w ramach XX Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 5 - 8 marca 2020. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Accenture Polska, Komisji Nadzoru Finansowego, Operatora Chmury Krajowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Asseco Poland.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.03.2020, 11:40 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Kolejny raz przedsiębiorcy z Dolnego Śląska wezmą udział w darmowych szkoleniach organizowanych w ramach Akademii e-marketingu
Już 4 czerwca br. we wrocławskim Haston City Hotel odbędzie się kolejne spotkanie Akademii e-marketingu. To już 13. edycja cyklu darmowych szkoleń adresowanych do małych i średnich przedsiębiorców, którzy pragną odnieść sukces w biznesie internetowym. W trakcie spotkań z doświadczonymi ekspertami i praktykami uczestnicy będą mogli zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę np. z zakresu tworzenia strony www, prowadzenia działań SEO czy wykorzystania narzędzi promocyjnych czy sztucznej inteligencji.- 16.05.2025, 12:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
STRABAG: wykonawcy dużych inwestycji infrastrukturalnych postulują wprowadzenie certyfikacji podmiotów i podniesienie waloryzacji kontraktów powyżej 10 proc. PAP
Sektor budownictwa infrastrukturalnego jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Zakres i kierunki inwestycji wyznaczają unijne regulacje, uwarunkowania środowiskowo-klimatyczne oraz wymogi związane z bezpieczeństwem i obronnością. O wyzwaniach sektora w budowaniu nowoczesnej infrastruktury, jak płynność zamówień, niestabilność regulacyjna czy luka na rynku pracy, mówi Dariusz Kolasa, członek zarządu STRABAG.- 16.05.2025, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
IMPACT’25: ponad 6,5 tys. uczestników i ponad 1600 firm PAP
W 10. edycji IMPACT’25 wzięło udział ponad 6,5 tys. osób, a ponad 1600 firm zaprezentowało się podczas tego wydarzenia. „Ta edycja IMPACT-u zaskoczyła uczestników i jakością, i wielkością” – zaznaczyła Katarzyna Sokołowska, szefowa komunikacji w IMPACT, firmie organizującej IMPACT’25 w Poznaniu.- 16.05.2025, 10:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ