Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Samorządy posiadają ograniczone zasoby finansowe. Starają się szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Często na te właśnie jednostki spadają dodatkowe obciążenia związane z nowymi regulacjami ustaw rządowych. Nic więc dziwnego, że inwestowanie w najnowsze technologie: sprzęt komputerowy, oprogramowanie nie jest priorytetem. Jednak tutaj ważna jest kwestia odpowiedzialności. Sprawność systemów e-administracji samorządowej wpływa przecież na stabilność państwa. Dziś Internet dociera do 70 proc. polskich domów, a regularnie korzysta z niego 59 proc. obywateli. E-usługi może jednak zaoferować swoim klientom jedynie 1/3 urzędów.
Nowoczesne technologie używające chmury technologicznej powinny być codziennością każdego urzędu. Zgodnie z wynikami badań prowadzonych w skali globalnej przez Komisję Europejską, inwestycje w nowoczesne technologie informatyczne generują podwyższenie produktywności pracy aż w 50 proc. Usprawnią jego funkcjonowanie, poprawią komunikację wewnętrzną oraz z mieszkańcami, przyniosą długofalowe oszczędności. Podniosą kompetencje cyfrowe pracowników. W końcu będą odpowiedzią na oczekiwania nowego pokolenia mieszkańców gmin i powiatów. Są najbezpieczniejszą obecnie dostępną formą przechowywania dokumentów.
Model subskrypcyjny
Warto zaznaczyć, że wszystkie dane instytucji będą zabezpieczone przed awarią serwera, kradzieżą sprzętu lub błędem pracownika. Samorządowi i mieszkańcom zostanie zapewniona legalna i poufna lokalizacja danych, pozwalająca na ich przetwarzanie w zgodzie z regulacjami GIODO. Często jednorazowo poniesione koszty mogą wydawać się za duże, tym bardziej, jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z takich usług i nie jesteśmy pewni czy dobrze zastosują je pracownicy urzędu.
Tutaj pomocna z pewnością okazać się może elastyczna forma dostarczania rozwiązań, czyli model subskrypcyjny. Takie rozwiązanie proponuje jednostkom samorządu terytorialnego home.pl. Usługę Office 365 oferuje w modelu miesięcznym, trzymiesięcznym, sześciomiesięcznym, rocznym i dwuletnim. Nie dość, że płatności nie będą już problemem, to dodatkowo można po wybranym okresie przekonać się czy zaproponowane rozwiązania technologiczne są przyjazne urzędnikom i usprawniają ich codzienną pracę, mieszkańcy zauważyli lepszą jakość obsługi i zmiany w sposobie komunikowania się z nimi.
Okres trzymiesięcznej czy półrocznej subskrypcji to czas, kiedy można zapoznać się ze wszystkimi usługami z pakietu Office365, ale także ocenić dodatkowe bonusy chociażby takie, jak pomoc konsultantów/opiekunów.
Dużym rozwiązaniem mogą okazać się dofinansowania unijne.
Kto zapłaci? Unia!
Opłaty za korzystanie z usług w chmurze mogą być finansowane z funduszy europejskich. Wytyczne w zakresie kwalifikowalności dla najpopularniejszych funduszy wskazują wprost na taką możliwość.
Obecni i potencjalni beneficjenci funduszy europejskich, osoby przygotowujące projekty z myślą o unijnym dofinansowaniu mają niekiedy wątpliwości dotyczące możliwości finansowania z tego źródła usług i aplikacji udostępnianych w chmurze. Istnieje dość rozpowszechniony pogląd, zgodnie z którym wydatki na tego rodzaju usługi nie mogą być zakwalifikowane do refundacji. Fakty są jednak inne. Aktualne wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w najpopularniejszych funduszach - Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskim Funduszu Społecznym oraz Funduszu Spójności mówią wprost: „Niżej wymienione kategorie wydatków kwalifikują się do współfinansowania z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności […]: I) wydatki poniesione z tytułu korzystania z infrastruktury udostępnionej w technologii chmury obliczeniowej” (1).
(1) pkt. 6.11, Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 MIiR/H 2014-2020/12(01)/04/2015/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.12.2015, 16:24 |
Źródło informacji | Home.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.- 23.12.2024, 16:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Polska Akcja Humanitarna
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire