Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Marcin Obroniecki przypomniał, że projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości ma za zadanie odpowiedzieć na kilka celów określonych m.in. w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Programie Budowy Kapitału.
„Cel jest przede wszystkim taki, żeby umożliwić Polakom inwestowanie w ważny z punktu widzenia gospodarki i dynamiczny sektor nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych” - powiedział Obroniecki.
Wejście w życie ustawy od nowego roku jest jego zdaniem możliwe, jednak trwają jeszcze prace m.in. nad ostatecznym ustaleniem od jakiego agregatu polskie REIT-y będą odprowadzały podatki. Na „dopracowanie” ustawy resort finansów daje sobie jeszcze kilka miesięcy, a bierze pod uwagę przede wszystkim „zdrowy rozsądek” i silne argumenty oraz opinie rynku przedstawione podczas konsultacji.
„Założeń nie chcę zmieniać (…), ale ze swojej strony mogę jedynie obiecać, że prace toczą się intensywnie i chcemy maksymalnie dopracować wszystkie elementy” - zapewnił podczas debaty PAP.
Prezes spółki Murapol Michał Sapota bardzo pozytywnie ocenił ideę wprowadzenia REIT-ów w Polsce. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie jest już „zjadliwy” i resort finansów nie powinien mieć problemów z jego dokończeniem w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
„Uważamy, że to się przełoży na zachęcenie przeciętnego Kowalskiego do inwestowania, myślę także, że wzbudzi zainteresowanie dużych polskich instytucji finansowych, a w konsekwencji - ze względu na skalę jaką oczekuję, że one osiągną - przełoży się to znacząco na PKB Polski” - powiedział prezes Sapota.
Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes Griffin Premium RE.. N.V. zwróciła uwagę, że REIT polega na tym, że środki wypracowane przez spółkę są wypłacane akcjonariuszom, a teraz chodzi przede wszystkim o techniczne, precyzyjne określenie „co jest im wypłacane i jak jest liczone oraz od jakiej podstawy”.
Jej zdaniem drugi projekt ustawy jest znacznie lepszy od pierwszego i bardziej atrakcyjny dla inwestorów.
„Pojawiła się możliwość posiadania w strukturze spółek holdingowych, jest możliwość inwestowania także w nieruchomości mieszkaniowe obok nieruchomości komercyjnych, które mogą tworzyć struktury REIT-owe, natomiast wciąż jest jeszcze jest dużo elementów, które powinny być wzięte pod uwagę przy finalnym kształcie ustawy” - powiedziała prezes Griffin Premium RE.. N.V. Do najważniejszych elementów zaliczyła kwestię wypłaty dywidendy, która jest teraz oparta o 90 proc. zysku księgowego. Według niej takie ustalenia nie biorą pod uwagę przeszacowania wartości nieruchomości oraz różnic kursowych na kredytach bankowych.
„Może to spowodować, że możemy mieć duży zysk księgowy i małą gotówkę” - zauważyła. Według niej jest to główny element, który wymaga w projekcie ustawy dopracowania.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2017, 19:12 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner