Newsletter

Obsługa SORBNET3 w systemach bankowych HEUTHES

11.04.2023, 08:00aktualizacja: 11.04.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SORBNET to kanał rozliczeniowy do rozrachunków międzybankowych służący do wykonywania przelewów wysokokwotowych.

SORBNET3 jest to ogłoszony przez Narodowy Bank Polski projekt dostosowania systemu SORBNET, a w zasadzie obecnie eksploatowanej przez rynek bankowy wersji SORBNET2, do standardu ISO 20022, który zaplanowano na rok 2025. Zaprojektowane zmiany są odpowiedzią regulatora na konieczność zapewnienia najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa, a także zgodności z najnowszymi międzynarodowymi standardami.

Firma HEUTHES, mając 23-letnie doświadczenie w obsłudze kanału SORBNET w polskiej bankowości rozpoczęła pracę nad kolejną, technologiczną i funkcjonalną wersją tego kanału rozliczeniowego. HEUTHES przygotował już jego trzecią wersję - rozwiązanie do obsługi SORBNET3 w MULTICENTAUR PAYMENT HUB. Firma opracowała kilka modeli implementacji swojego rozwiązania od zwykłego konwertera formatów MT na MX (co eliminuje konieczność zmian w posiadanych w bankach systemach rozliczeniowych) po pełną obsługę kanału SORBNET3 wraz ze wszystkimi nowymi możliwościami.

SORBNET3 w najbliższych latach zastąpi obecnie funkcjonujący w bankowości system SORBNET2, wprowadzając poniższe zmiany:

  • modułowa architektura,
  • standard komunikatów MX/ISO 20022,
  • nowe procedury rozrachunkowe,
  • nowe struktury rachunków,
  • nowe rodzaje operacji na rachunkach,
  • nowe mechanizmy zarządzania płynnością.

System SORBNET2 z powodzeniem obsługiwany jest przez HEUTHES w banku Pekao S.A. od 2000 roku, od 2018 r. jest wdrożony w banku BPS S.A. oraz we wszystkich zrzeszonych bankach spółdzielczych (około 300 BS-ów). Od maja 2021 roku rozliczenia SORBNET2 za pomocą systemu autorstwa HEUTHES działają również w SGB-Banku S.A. i wszystkich zrzeszonych w nim bankach (około 200 BS-ów). Obsługa SORBNET2 w tych bankach odbywa się w ramach autorskiego systemu HEUTHES-MULTICENTAUR-PAYMENT-HUB.

Firma HEUTHES utworzyła specjalną stronę z informacjami na temat SORBNET3: https://www.heuthes.pl/sorbnet3/.

Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.04.2023, 08:00
Źródło informacji HEUTHES Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii