Newsletter

Odbiór wirtualnego pulpitu do sterowania elektrownią atomową opracowanego w SPbAEP

06.12.2012, 13:04aktualizacja: 06.12.2012, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W dniu 22 listopada br. Państwowa Komisja zakończyła odbiór wirtualnego pulpitu do sterowania elektrownią atomową, opracowanego w Sanktpetersburskiej spółce "Atomenergoprojekt" zgodnie z Federalnym Programem Celowym "Wirtualny blok energetyczny elektrowni atomowej z reaktorem WWER na podstawie superkomputera" w ramach projektu "Rozwój superkomputerów i technologii sieciowych".

Pulpit umożliwia przetestowanie funkcjonowania różnych systemów elektrowni atomowej w dowolnych warunkach. Modelowanie realnych sytuacji w wirtualnej przestrzeni pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa projektów elektrowni atomowych oraz umożliwi zoptymalizowanie rozwiązań technicznych w trakcie wykonywania prac rozruchowo-nastawczych przy budowie siłowni.

Pulpit jeszcze na etapie projektowania pozwala na przetestowanie wszystkich potencjalnych sytuacji, które mogą wystąpić na nastawni blokowej przyszłej elektrowni atomowej. Takie testowanie umożliwia sprawdzanie procesów dynamicznych w podstawowych systemach technologicznych, elektrotechnicznych i systemach automatyki oraz pracy operatora z kadrami wideo na monitorze ekranowym. Informacje odtwarzane są na panelach sensorycznych.

Projekt wirtualnego pulpitu został opracowany na Wydziale Naukowo-Konstruktorskim spółki SPbAEP. Podstawą projektu były dane wyjściowe odnoszące się do Leningradzkiej Elektrowni Atomowej nr 2 Projektanci za pomocą pulpitu mają jednak zamiar testować wszystkie nowe projekty elektrowni atomowych z reaktorami WWER. Na wiosnę zaplanowana jest weryfikacja projektu MIR.1200, który został zgłoszony przez konsorcjum rosyjsko-czeskie w przetargu na dobudowę Elektrowni Atomowej Temelin w Czechach.

Technika projektu wirtualnego bloku energetycznego została opracowana przez specjalistów rosyjskich we współpracy Sanktpetersburskiego instytutu naukowo-badawczego i projektowo-konstruktorskiego "Atomenergoprojekt" Otwarta Spółka Akcyjna (SPbAEP) z Technologicznym Instytutem Naukowo-Badawczym im. Aleksandrowa (NITI) oraz Rosyjskim Federalnym Centrum Jądrowym - Ogólnorosyjskim Naukowo-Badawczym Instytutem Fizyki Eksperymentalnej w Sarowie (VNIIEF). W ramach projektu wirtualnego pulpitu opracowano także specjalne oprogramowanie.

Źródło informacji: RB MediaConsulting

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.12.2012, 13:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii