Newsletter

Opóźnienia w płatnościach faktur stanowią coraz większy problem dla dostawców z Europy Zachodniej

29.10.2018, 10:10aktualizacja: 29.10.2018, 10:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trzech na pięciu zachodnioeuropejskich dostawców zgłosiło problemy finansowe wynikające z opóźnień w płatnościach.

WARSZAWA, Polska, 29 października 2018 /PRNewswire/ - Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej, chociaż nadal utrzymuje się na dobrym poziomie, w 2019 r. spadnie do 1,7 proc. względem 2 proc. w 2018 r. W związku z Brexitem i protekcjonizmem, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych, zwiększające nacisk na eksport przedsiębiorstwa, zaczynają doświadczać pogłębiających się negatywnych skutków opóźnień w płatnościach faktur.

(Logo: https://mma.prnewswire.com/media/712156/Atradius_Logo.jpg)

Październikowe wydanie badania Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Zachodniej, raportu opartego na opinii około 3 tys. dostawców krajowych i eksportowych z trzynastu krajów [1], pokazuje, że więcej respondentów niż w zeszłym roku doświadczyło trudności finansowych wynikających z opóźnienia w płatnościach od klientów B2B (58 proc. w porównaniu z 56 proc. w ubiegłym roku).

Średnio ok. 42 proc. całkowitej wartości należności B2B dla badanych zachodnioeuropejskich firm zostało spłaconych z opóźnieniem, w porównaniu do 41 proc. z ubiegłego roku. Lokalnie najmocniej odczuli to ankietowani dostawcy z Włoch i Grecji (średnio prawie połowa łącznej wartości ich faktur B2B była opłacona z opóźnieniem). Problemy ze strony klientów zagranicznych najbardziej dotknęły respondentów z Wielkiej Brytanii i Francji (53 proc. łącznej wartości brytyjskiej, a 51 proc. francuskiej sprzedaży eksportowej na kredyt uznano za płatności przeterminowane). Opóźnienia w płatnościach od klientów B2B są widoczne w dłuższym DSO (wskaźnik cyklu regulowania należności w dniach), co może negatywnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstw, zwiększając ryzyko kredytu kupieckiego B2B. Badanie pokazuje, że w ciągu ostatniego roku największy wzrost DSO odnotowano w Holandii (46 dni względem 41 dni) i Wielkiej Brytanii (35 dni, wzrost z 31 dni).

Badanie Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Zachodniej zawiera również opinie przedsiębiorstw na temat największych zagrożeń dla światowego wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 45 proc. respondentów stwierdziło, że protekcjonizm USA przekształcający się w wojnę handlową, najprawdopodobniej osłabi wzrost gospodarczy w najbliższym czasie. Najwyższy odsetek respondentów uważających, że amerykański protekcjonizm może wywołać globalną wojnę handlową, która zahamuje światowy wzrost, odnotowano w Danii, bo aż 60 proc.

Przewiduje się, że światowy wzrost gospodarczy straci na sile, co uzasadnia ostrożniejsze prognozy na 2019 rok. Prawdopodobnie zahamuje to tendencję spadkową w przypadku niewypłacalności na świecie, i w przyszłym roku prognozuje się spadek jedynie o 1 proc. Wszystko to wskazuje na pogorszenie światowych perspektyw w zakresie ryzyka kredytu kupieckiego. Ochrona należności ma zatem dla przedsiębiorstw pierwszorzędne znaczenie. Ubezpieczenie kredytu umożliwia przedsiębiorstwom zarządzanie nieuniknionym ryzykiem związanym ze sprzedażą na kredyt i może wpłynąć na możliwości ich rozwoju poprzez bezpieczny i rentowny handel - powiedział Andreas Tesch, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku w Atradius NV.

Pełny raport, w którym przedstawiono wszystkie wyniki badania Barometr Praktyk Płatniczych Atradius dla Europy Zachodniej z października 2018 r., można pobrać ze strony internetowej: https://group.atradius.com (sekcja "Publikacje").

O Atradius

Atradius Credito y Caucion S.A. de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami. Międzynarodowe początki Atradius sięgają roku 1925, kiedy to w Holandii powstała firma Nederlansche Credietverzekering Maatchappij (NCM). Obecna struktura firmy jest wynikiem połączenia w 2001 r. struktur NCM i niemieckiego Gerling Credit, które w 2008 r. zostały wzbogacone o kompetencje hiszpańskiego ubezpieczyciela Credito y Caucion. Obecnie Grupa posiada ok. 21 proc. udział w światowym rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego. Jej działalność prowadzona jest w 160 biurach zlokalizowanych w 50 krajach na całym świecie. Atradius zatrudnia obecnie ponad 3,3 tys. osób, generując przychody na poziomie ponad 1,6 mld euro. Oprócz ubezpieczenia należności, firma oferuje również usługi związane z międzynarodową windykacją, które świadczy za pośrednictwem spółki Atradius Collections.

W Polsce Atradius obecny jest od 2004 roku. Firma działa w zakresie ubezpieczenia wierzytelności handlowych klientów korporacyjnych oraz, poprzez Atradius Collections, windykacji. Obecnie firma posiada cztery biura na terenie kraju (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Jeleniej Górze) oraz wyodrębniony Departament Obsługi klienta z opiekunem dedykowanym dla każdego klienta.

Firma Atradius oferuje ubezpieczenia kredytu kupieckiego w nowy, innowacyjny sposób - taki, który staje się rozsądną inwestycją, umożliwiającą zwiększenie przychodów, jak również poprawę płynności finansowej oraz wyników przedsiębiorstw i zapewnienie im trwałego, bezpiecznego rozwoju. Obecnie firma oferuje trzy główne produkty ubezpieczeniowe. Polisa Modułowa to produkt umożliwiający zbudowanie indywidualnie dopasowanego ubezpieczenia należności, w kompleksowy sposób zapewniającego ochronę ubezpieczeniową związaną z ryzykiem braku płatności. Ubezpieczenie to przeznaczone jest głównie dla firm mających siedzibę w Polsce. Polisa Globalna natomiast to elastyczne rozwiązanie, dostosowane do specyficznych potrzeb klientów posiadających i rozwijających oddziały w wielu krajach. Ponadto, w swojej ofercie Atradius posiada specjalistyczne ubezpieczenia pojedynczych kontraktów (Special Products) i ryzyk politycznych.

Dzięki szerokiej sieci oddziałów na kluczowych rynkach, Atradius ma możliwość kompleksowego zapewnienia ochrony finansowej eksportu polskich klientów i oceny ich dłużników z pomocą specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie dotyczące konkretnego rynku, otoczenia prawnego i zachowania kontrahentów za granicą. Co więcej, obsługa polis Atradius odbywa się poprzez globalną platformę internetową - Atrium, umożliwiającą natychmiastowe sprawdzenie dłużnika i przekazanie zleceń ochrony wierzytelności w dowolnym kraju, w którym firma prowadzi działalność.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Grupy - http://www.atradius.pl .

[1] Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Grecja, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Holandia

Źródło: Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros

Dodatkowych informacji udziela: Rafał Buława, Havas PR Warsaw, rafal.bulawa@havas.com, +48-(22)-444-0-663, +48-512-905-001

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2018, 10:10
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ