Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Opracowanie pokazuje, w jaki sposób europejskie miasta przeprowadzają proces transformacji energetycznej. Raport wskazuje wyzwania regulacyjne, ale i szanse dla miast związane z przekształceniem modelu energetycznego. Jest także zbiorem najlepszych praktyk i przykładów ilustrujących, co z zakresu transformacji energetycznej można wprowadzić w polskich miastach.
„Przenalizowaliśmy przykłady i rozwiązania z wielu miast, pokazujemy, z jakimi wyzwaniami się spotykają, a także podajemy koszty przeprowadzenia transformacji energetycznej” - podkreślał Stanisław Barański.
Zdaniem Stanisława Barańskiego transformacja energetyczna wymaga wsparcia regulacyjnego. Według niego gospodarka rynkowa nie jest w stanie samodzielnie doprowadzić do transformacji, potrzebna jest presja społeczna i odpowiednie regulacje prawne. Dla dyrektora Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN transformacja energetyczna sprowadza się do trylematu, musi spełnić trzy kryteria - dostarczać niskoemisyjną lub zeroemisyjną energię, zachować bezpieczeństwo energetyczne oraz zaopatrywać w energię biznes, ale i społeczeństwo, w przystępny sposób
„Naszym raportem chcemy rozpocząć dyskusję z miastami nad transformacją energetyczną. Pokazujemy, jak możemy włączyć się w transformację. Jako koncern multienergetyczny stworzyliśmy ofertę b2g >> business to government<<” - wyjaśniał Stanisław Barański.
Według Stanisław Barańskiego ORLEN może wspierać polskie samorządy we wdrażaniu europejskich przepisów z zakresu „zielonej” gospodarki. Ma też konkretne rozwiązania do zaproponowania miastom. Jeden z przykładów to pierwsza, ogólnodostępna stacja wodorowa w Poznaniu, na której tankują także pojazdy transportu miejskiego. Jak podkreślał przedstawiciel ORLENU, obydwie strony kontraktu zwyciężają - dla koncernu to szansa biznesowa, a dla miasta szansa na zaoferowanie mieszkańcom zeroemisyjnego transportu.
„Transformacja energetyczna to sport drużynowy. Skala wyzwania jest tak duża, że niezbędne jest nawiązywanie współpracy, zacieśnianie partnerstw. Połączenie doświadczeń i umiejętności biznesu, samorządów i państwa może doprowadzić nas bliżej rozwiązania problemów energetycznych” - wskazywał Stanisław Barański.
Raport „Miasta w dobie zmiany klimatu” można pobrać tu: https://www.orlen.pl/pl/zrownowazony-rozwoj/raporty-i-polityki/raporty
PRECOP to dwudniowa konferencja klimatyczna poprzedzająca Szczyt Klimatyczny ONZ COP29 w Azerbejdżanie. Odbywa się w Katowicach w dniach 2-3 października.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 03.10.2024, 12:59 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |