Pobierz materiał i Publikuj za darmo
ORLEN S.A. ("ORLEN", "Spółka") informuje, że w sprawozdaniach finansowych za 2023 rok przewiduje ujęcie wpływu zaprzestania stosowania rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych w odniesieniu do wydzielonego portfela transakcji terminowych zabezpieczających ekspozycję związaną z umową na zakup przez ORLEN S.A. skroplonego gazu ziemnego (LNG) od Venture Global Calcasieu Pass, LLC ("Portfel VGCP").
Na podstawie kontraktu długoterminowego z Venture Global Calcasieu Pass, LLC ("Umowa VGCP"), ORLEN jako następca prawny PGNiG S.A. ("PGNiG") miał odbierać 1,5 mln ton LNG (ok. 23 TWh) rocznie przez 20 lat w formule Free on Board w terminalu Calcasieu Pass LNG w USA. W ramach Portfela VGCP zabezpieczana była różnica między zakupem LNG od Venture Global Calcasieu Pass, LLC po cenach wyrażonych w indeksie Henry Hub, a późniejszą sprzedażą gazu do wysokości zgodnej z zakupionymi wolumenami po cenach opartych o indeksy gazowe z rynku europejskiego skorelowane z indeksem TTF.
Instrumenty pochodne przypisane do Portfela VGCP zostały wyznaczone przez Spółkę jako instrumenty zabezpieczające w rachunkowości zabezpieczeń przepływów pieniężnych. W konsekwencji, ORLEN w kolejnych okresach sprawozdawczych ujmował w kapitale własnym część zysków lub strat związanych z instrumentami zabezpieczającymi w ramach Portfela VGCP, która stanowiła efektywne zabezpieczenie ryzyka.
Do chwili obecnej żadna dostawa LNG na podstawie Umowy VGCP nie została zrealizowana. Ze względu na kolejne opóźnienia terminu rozpoczęcia dostaw LNG z terminala Calcasieu Pass, ORLEN uznał, że na dzień 31 grudnia 2023 roku nie może oczekiwać wystąpienia zabezpieczanych przepływów pieniężnych dotyczących instrumentów zabezpieczających wydzielonych do Portfela VGCP. W związku z powyższym, ORLEN dokonał przeklasyfikowania skumulowanych zysków i strat związanych z instrumentami zabezpieczającymi w ramach Portfela VGCP z kapitału własnego do wyniku finansowego, w efekcie czego wynik operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA Grupy ORLEN oraz Spółki za 2023 rok wzrośnie o ok. 7,2 mld PLN. Przeklasyfikowanie dotyczy rozliczonych gotówkowo we wcześniejszych okresach sprawozdawczych 2023 roku instrumentów pochodnych w wys. ok. 5,3 mld PLN, a w pozostałej części głównie wyceny instrumentów pochodnych, których terminy zapadalności przypadają na kolejne miesiące 2024 roku.
Z uwagi na opodatkowanie rozliczenia przedmiotowych instrumentów stosownie do regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynik netto Grupy ORLEN oraz wynik netto Spółki za 2023 rok wzrośnie o ok. 5,8 mld PLN.
ORLEN opublikuje jednostkowy i skonsolidowany raport za rok 2023 w dniu 25 kwietnia 2024 roku.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.03.2024, 18:27 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |