Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Pamapol S.A. ("Spółka") informuje, że w dniu 20 czerwca 2020 r. podjął decyzję o wprowadzeniu do porządku obrad najbliższego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki ("ZWZ") punktu dotyczącego podjęcia uchwały uchylającej uchwałę nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie zniesienia dematerializacji akcji oraz wycofania akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym (podstawowym) prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("Uchwała Delistingowa").
W ocenie Zarządu Spółki, w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiła istotna zmiana w zakresie perspektyw rozwojowych Spółki oraz całej Grupy Kapitałowej Pamapol:
1) pojawiły się korzystne zmiany w strukturze sprzedaży Spółki, w szczególności wzrost eksportu,
2) konieczna jest kontynuacja przyjętych planów inwestycji odtworzeniowo-efektywnościowych, warunkujących odzyskanie rentowności i obsługę otwierających się rynków na produkty Spółki,
3) występuje zwiększone zapotrzebowanie na środki finansowe spółek zależnych - MitMar oraz WZPOW Kwidzyn - na finansowanie kapitału obrotowego oraz inwestycji, wynikających z pozytywnych efektów realizacji działań restrukturyzacyjnych, a jednocześnie
4) ma miejsce znaczące zmniejszenie dostępności finansowania bankowego, wynikające zarówno z niezadowalających wyników finansowych Spółki w 2019 roku, jak i z obecnych zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego w Polsce w okresie epidemii koronawirusa.
Przyjęty federacyjny model funkcjonowania Grupy Pamapol przynosi zadowalające efekty, na razie widoczne w postaci wysokiej dynamiki wzrostu EBITDA w spółkach MitMar oraz WZPOW Kwidzyn. Jednocześnie sytuacja finansowa tych spółek, będąca skutkiem kumulacji kilkuletniego okresu słabszych wyników finansowych, nie pozwala na samodzielność finansową i wymaga odbudowy ich bazy kapitałowej.
Zdaniem Zarządu Spółki, w sytuacji ograniczonych możliwości finansowania bankowego i przy jednoczesnych wiarygodnych prognozach wzrostów potrzeb rozwojowych spółek Grupy, niezbędne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania. W tym kontekście obecność Spółki na rynku regulowanym daje znacząco więcej możliwości i zwiększa szanse na pozyskanie środków finansowych, ponieważ:
- zwiększa wiarygodność Spółki w oczach zewnętrznych dostawców finansowania,
- znacząco zwiększa możliwość pozyskania środków w postaci finansowania podporządkowanego (quasi-kapitału: obligacje/ pożyczki zamienne na akcje), z uwagi na oferowanie tym inwestorom relatywnie bezpiecznej i płynnej ścieżki wyjścia z inwestycji,
- umożliwia pozyskanie dodatkowego kapitału w przyszłości, w sytuacji poprawy klimatu inwestycyjnego na rynku kapitałowym.
W przypadku podjęcia przez ZWZ uchwały uchylającej Uchwałę Delistingową Zarząd Spółki wycofa złożony do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o udzielenie zezwolenia na przywrócenie akcjom Spółki formy dokumentu, a postępowanie sądowe o stwierdzenie nieważności Uchwały Delistingowej, ewentualnie o jej uchylenie, które toczy się obecnie przed Sądem Okręgowym w Łodzi, stanie się bezprzedmiotowe. Zakończy to przedłużający się stan niepewności co do statusu Spółki i tym samym wzmocni jej pozycję w relacjach zarówno biznesowych jak i z instytucjami finansowymi.
Podsumowując, Zarząd Spółki widzi korzystne perspektywy dla Grupy Pamapol i chce kontynuować jej rozwój także w oparciu o rynek publiczny. Stąd podjęcie decyzji wskazanej na wstępie niniejszego raportu bieżącego i zamiar poddania projektu uchwały uchylającej Uchwałę Delistingową pod rozwagę Akcjonariuszy Spółki na jej najbliższym Walnym Zgromadzeniu.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.06.2020, 18:56 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |