Newsletter

Pandemia koronawirusa przyspieszy zmiany w globalnym łańcuchu dostaw

14.09.2020, 15:38aktualizacja: 14.09.2020, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W opinii Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, pandemia spowoduje przyspieszenie dotychczasowych zmian w globalnym systemie łańcuchów dostaw. O wpływie kryzysu związanego z koronawirusem na globalizację dyskutowano na Forum Gospodarczym w Karpaczu w dn. 8-10 września 2020.

Mateusz Walewski ocenił, że polska gospodarka w relacji do innych gospodarek unijnych poradziła sobie dobrze z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Pomogło w tym relatywnie małe uzależnienie od handlu zagranicznego, a także duży rynek wewnętrzny, który w stosownym momencie otrzymał instytucjonalne wsparcie finansowe.

„Udało nam się zachować istnienie wielu przedsiębiorstw. Mamy znów więcej rejestracji nowych firm, niż wyrejestrowań. Jesteśmy dobrze przygotowani do rzeczywistych skutków pandemii, które dopiero nadejdą. A możemy mieć do czynienia z szybszym przemeblowaniem w łańcuchach dostaw” - podkreślił główny ekonomista BGK.

Tendencję do skracania łańcuchów dostaw (przykładowo przez nearshoring, czyli outsourcing usług do krajów sąsiednich) można było obserwować na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa. W skali globalnej obecny kształt łańcuchów dostaw w ocenie Mateusza Walewskiego jest bardzo ryzykowny i wymaga pewnego zabezpieczenia.

„Niezależnie od przebiegu koronawirusa w poszczególnych krajach, mniej więcej w tym samym czasie pozamykały się gospodarki na całym świecie. Wyłamanie się z tego trendu Szwecji nie przyniosło tamtejszej gospodarce żadnych zysków. To właśnie efekt globalizacji, gdzie pewne rzeczy dzieją się automatycznie” - stwierdził Walewski.

W dyskusji pojawił się również wątek wpływu pandemii koronawirusa na najważniejsze zjawiska globalizacyjne. Wśród uczestników panelu dominowało przekonanie, że będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem digitalizacji, a także dalszym ograniczaniem wolnego handlu, chociażby za sprawą toczącego się aktualnie konfliktu USA z Chinami.

O ewentualnych trudnościach w powstrzymaniu emigracji zarobkowej wspomniał Mirosław Piotrowski z Ruchy Prawdziwa Europa. Jego zdaniem jedynym sposobem jest obniżanie podatków i ograniczenie ingerencji państwa w działalność przedsiębiorstw, szczególnie w okresie pandemii.

Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju zaznaczył, że kryzys związany z koronawirusem zachęcił przedsiębiorców do dywersyfikacji działalności i poszukiwania zupełnie nowych rynków zbytu. Szansą na rozwój może być też wykorzystanie potencjału doświadczonej kadry menedżerskiej powracającej do kraju.

O ograniczeniach globalizacji widocznych przez pryzmat pandemii opowiadał poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego zdaniem kryzys z zaopatrzeniem służby zdrowia dostatecznie udowodnił, że debata o gospodarce powinna się obecnie skupić bardziej na kierunku narodowym.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 14.09.2020, 15:38
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ