Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W dyskusji wziął udział Remigiusz Adamiak, dyrektor Departamentu Strategii PSG, pozostałymi uczestnikami panelu byli: Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny, Polska Grupa Biogazowa S.A., Kamil Kozłowski, członek zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu, dr hab. inż. Grzegorz Tchorek, prof. Instytutu Energetyki - Państwowego Instytutu Badawczego, Anna Kośla, zastępca dyrektora Pionu Transformacji Energetycznej w GAZ-SYSTEM S.A., Teresa Laskowska, dyrektor Izby Gospodarczej Gazownictwa, oraz Przemysław Wilkiewicz, dyrektor Biura Branży Paliwowej i Infrastruktury, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Uczestnicy panelu PSG dyskutowali nad stanem i perspektywami realizacji planów produkcyjnych wobec biometanu, a także ocenili stopień rozwoju produkcji biometanu w Polsce i wybranych krajach europejskich. Została ponadto podjęta próba określenia realnego horyzontu czasowego wprowadzenia biometanu do sieci gazowniczej w Polsce.
Potencjał produkcji biometanu w Polsce szacuje się od 3 do 8 mld m3. Osiągnięcie nawet dolnej granicy tego zakresu pozwoliłoby na pokrycie od 10 do 20 proc. całkowitego wolumenu dystrybuowanych przez PSG w ciągu roku paliw gazowych, zmniejszając przy tym zależność Polski od sprowadzanego surowca. Aby przyspieszyć proces transformacji PSG uruchomiła na stronie internetowej spółki Mapę Chłonności.
„Opublikowana przez nas pod koniec marca Mapa Chłonności umożliwia przedsiębiorcom szybkie przeprowadzenie analizy lokalizacji odpowiednich dla inwestycji biometanowych. Jest to transparentne, ogólnodostępne i interaktywne narzędzie przedstawiające zakresy chłonności sieci średniego ciśnienia oraz poglądowy przebieg sieci gazowej. Stanowi ono dowód na to, że nasza pozycja lidera obejmuje nie tylko sektor dystrybucji gazu, ale również rozwój rynku biometanu” - powiedział Remigiusz Adamiak.
Dyrektor Departamentu Strategii PSG podkreślił, że rynek pozytywnie odpowiedział na opublikowaną przez Polską Spółkę Gazownictwa Mapę Chłonności, czego odzwierciedleniem są statystyki wejść na stronę www.psgaz.pl/gotowi-na-biometan. Dziennie Mapa wyświetlana jest średnio ponad 100 razy.
Jak wynika z danych, wśród krajów Unii Europejskiej Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem wytwarzania substratu do produkcji biometanu. Wzrost zużycia gazów zdekarbonizowanych może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia niezależności energetycznej kraju. PSG planuje w najbliższych latach realizować cele związane z przyłączaniem biometanowni zazieleniając tym samym sieć gazową.
Zgodnie z planem Unii Europejskiej do 2030 roku produkcja biometanu w UE, zarówno w postaci biogazu, jak i biometanu, ma osiągnąć 35 mld Nm3 rocznie. Szacowane potrzeby inwestycyjne przewidziane na ten okres wynoszą 37 mld euro.
Źródło informacji: PSG
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.05.2025, 16:42 |
Źródło informacji | PSG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |