Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przed uczestnikami postawiono dwa wyzwania związane z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci. Stworzenia zadań dla programistów podjęli się partnerzy imprezy - Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.
W wyzwaniu NASK należało zaprojektować aplikację na smartfony wykorzystującą rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa wdrożone w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). ARP postawiło przed uczestnikami zadanie opracowania wtyczki do przeglądarki internetowej kontrolującej zjawisko profilowania użytkowników w sieci.
Po 24-godzinnym maratonie kodowania jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. Główną nagrodę (30 tys. zł) zdobył zespół „TylkoSpokójNasUratuje”, który zaprojektował aplikację VPN trudną do usunięcia przez użytkownika oraz wtyczkę do przeglądarki filtrującą śledzenie aktywności w sieci. Wyróżnienia (po 10 tys. zł) przyznano ekipom „Brutus Security” oraz „Gumisie”.
„Chcemy, żeby cyberbezpieczeństwo było naszą polską specjalnością, byście mogli wykazywać się nie tylko w hackathonach, ale również w pracy dla rządu czy we współpracy międzynarodowej” - deklarował, wręczając główną nagrodę zwycięzcom, minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Jak podkreślił wiceprezes firmy Proidea Maciej Ryś, współorganizator Hackathonu 590, poziom przedstawionych przez uczestników rozwiązań można poznać po możliwości ich praktycznego wdrożenia.
„Projekty przedstawione przez uczestników Hackathonu 590 Gold Bug Trophy są bardzo ciekawe, ale przede wszystkim sensowne. Rzeczywiście mogą przynieść poprawę poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” - wyjaśnił.
Jak tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiele rozwiązań stosowanych obecnie w cyfrowej administracji miało swój początek właśnie w maratonach programistycznych. Jako przykład podał projekt eObywatel.
„Sektor publiczny nie ma monopolu na rozwiązywanie wyzwań wagi państwowej. Dlatego naszym celem jest stworzenie miejsca do współpracy z rynkiem młodych i zdolnych programistów” - przekonywała dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska.
W ramach platformy dostępnej już na stronie https://konkursy.govtech.gov.pl powstanie również docelowo sklep z aplikacjami dla administracji publicznej.
„Administracja publiczna ma kłopot z pozyskaniem młodych zdolnych ludzi. Często przegrywa wyścig płacowy z dużymi koncernami. Chcemy jednak pokazać, że potrzebujemy innowacyjności i nowych pomysłów. Zapewniamy przy tym swego rodzaju piaskownicę i możliwość eksperymentowania dla programistów” - podkreślał wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju, Dariusz Śliwowski.
„Przez stosunkowo niską na tle innych krajów zdolność do akceptowania ryzyka sami sobie stawiamy bariery w rozwoju” - przekonywał Śliwowski.
Hackathon 590 Gold Bug Trophy odbył się w ramach Kongresu 590 zorganizowanego w Jasionce pod Rzeszowem w dniach 6-7 października 2019.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.10.2019, 15:02 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu