Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prof. Mączyńska zwraca uwagę, że nawet w materialnie zasobnych krajach i społecznościach nasilają się negatywne zjawiska. Wymienia tu m.in. pogarszające się relacje społeczne, wzrost rozmaitych szkodliwych dla zdrowia i funkcjonowania społecznego uzależnień i związanych z tym chorób, narastające syndromy samotności ludzi i poczucia braku bezpieczeństwa, terroryzm, zwiększająca się liczba samobójstw czy erozja demokracji.
Na to nakładają się zagrożenia ekologiczne związane z brakiem należytej troski o ochronę środowiska naturalnego. Paradoksalnie, mimo rozwoju nauki i nowoczesnych technologii, nie udaje się tych niekorzystnych zjawisk w satysfakcjonującym stopniu ograniczać. Przeciwnie, wiele wskazuje, że problemy te narastają.
Niekorzystne trendy trafnie odzwierciedla też opinia Alberta Einsteina, który już w 1946 r. stwierdził: „Jestem przekonany, że przerażający upadek moralności, jakiego jesteśmy świadkami w dzisiejszych czasach, jest rezultatem mechanizacji i dehumanizacji naszego życia - zgubnych produktów ubocznych mentalności naukowo-technicznej. Nostra Culpa! (Nasza wina)”.
Współczesny świat z jego rozlicznymi dysfunkcjami i globalnie naruszoną równowagą potwierdza słuszność takich opinii. Powstaje w związku z tym pytanie, komu i w jakim stopniu owa Nostra Culpa może być przypisana oraz pytanie, czy i w jakim stopniu w dającej się przewidzieć perspektywie możliwe jest przeciwdziałanie występującym nieprawidłowościom i barierom rozwoju społeczno-gospodarczego. Powstaje ponadto pytanie o impulsy rozwojowe, jakie mogą wynikać ze współczesnych przemian społeczno-gospodarczych. Z oczywistych względów pytania te dotyczą polityki społeczno-gospodarczej i jej teoretycznych podstaw, które kreuje ekonomia.
Narastanie nierówności społecznych to proces występujący w wielu bogatych krajach, zwłaszcza takich jak USA czy Wielka Brytania. Nieprzypadkowo też problem ten stał się głównym tematem debaty na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w styczniu 2017 r. Przygotowany na tę okoliczność przez międzynarodową organizację humanitarną OXFAM raport wykazał, że ośmiu miliarderów posiada łączny majątek równy wielkości majątku 3,6 miliardów ludzi najuboższych - co jest symptomatyczne. W dodatku tendencja do - i tak już ogromnej - koncentracji bogactwa nasila się.
Kolejny wykład w ramach Prasowej Akademii Pieniądza XXI nosi tytuł „Impulsy i bariery rozwoju gospodarczego (po 2020 roku). Wygłosi go prof. Elżbieta Mączyńska. Zapraszamy do Centrum Prasowego PAP w Warszawie w sobotę 30 września o godz. 10:00.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.09.2017, 17:46 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |