Newsletter

PAP21: Czyja to wina? Kolejny warsztat Prasowej Akademii Pieniądza XXI

29.09.2017, 17:46aktualizacja: 29.09.2017, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dokonujący się we współczesnym świecie i dynamizujący się postęp materialny, wyrażający się w coraz większej ofercie produkowanych wyrobów i usług, nie przekłada się w dostatecznym stopniu na poprawę jakości życia ludzi. W niektórych sferach jakość ta się pogarsza - stwierdza prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w swoim wykładzie w ramach Prasowej Akademii Pieniądza, przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z NBP.

Prof. Mączyńska zwraca uwagę, że nawet w materialnie zasobnych krajach i społecznościach nasilają się negatywne zjawiska. Wymienia tu m.in. pogarszające się relacje społeczne, wzrost rozmaitych szkodliwych dla zdrowia i funkcjonowania społecznego uzależnień i związanych z tym chorób, narastające syndromy samotności ludzi i poczucia braku bezpieczeństwa, terroryzm, zwiększająca się liczba samobójstw czy erozja demokracji.

Na to nakładają się zagrożenia ekologiczne związane z brakiem należytej troski o ochronę środowiska naturalnego. Paradoksalnie, mimo rozwoju nauki i nowoczesnych technologii, nie udaje się tych niekorzystnych zjawisk w satysfakcjonującym stopniu ograniczać. Przeciwnie, wiele wskazuje, że problemy te narastają.

Niekorzystne trendy trafnie odzwierciedla też opinia Alberta Einsteina, który już w 1946 r. stwierdził: „Jestem przekonany, że przerażający upadek moralności, jakiego jesteśmy świadkami w dzisiejszych czasach, jest rezultatem mechanizacji i dehumanizacji naszego życia - zgubnych produktów ubocznych mentalności naukowo-technicznej. Nostra Culpa! (Nasza wina)”.

Współczesny świat z jego rozlicznymi dysfunkcjami i globalnie naruszoną równowagą potwierdza słuszność takich opinii. Powstaje w związku z tym pytanie, komu i w jakim stopniu owa Nostra Culpa może być przypisana oraz pytanie, czy i w jakim stopniu w dającej się przewidzieć perspektywie możliwe jest przeciwdziałanie występującym nieprawidłowościom i barierom rozwoju społeczno-gospodarczego. Powstaje ponadto pytanie o impulsy rozwojowe, jakie mogą wynikać ze współczesnych przemian społeczno-gospodarczych. Z oczywistych względów pytania te dotyczą polityki społeczno-gospodarczej i jej teoretycznych podstaw, które kreuje ekonomia.

Narastanie nierówności społecznych to proces występujący w wielu bogatych krajach, zwłaszcza takich jak USA czy Wielka Brytania. Nieprzypadkowo też problem ten stał się głównym tematem debaty na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w styczniu 2017 r. Przygotowany na tę okoliczność przez międzynarodową organizację humanitarną OXFAM raport wykazał, że ośmiu miliarderów posiada łączny majątek równy wielkości majątku 3,6 miliardów ludzi najuboższych - co jest symptomatyczne. W dodatku tendencja do - i tak już ogromnej - koncentracji bogactwa nasila się.

Kolejny wykład w ramach Prasowej Akademii Pieniądza XXI nosi tytuł „Impulsy i bariery rozwoju gospodarczego (po 2020 roku). Wygłosi go prof. Elżbieta Mączyńska. Zapraszamy do Centrum Prasowego PAP w Warszawie w sobotę 30 września o godz. 10:00.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2017, 17:46
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ