Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Magdalena Zmitrowicz wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Małe i średnie przedsiębiorstwa wobec wyzwań XXI wieku”. Według niej najważniejszymi wyzwaniami, z którymi zmagają się najmniejsze firmy, jest brak odpowiednich pracowników oraz źródeł finansowania. Małe i średnie przedsiębiorstwa rywalizują o ludzi z korporacjami, często też nie znają wszystkich ścieżek, które umożliwiłyby im pozyskanie środków na inwestycje.
„Od 10 lat badamy małe i średnie przedsiębiorstwa. Za każdym razem okazuje się, że ci najmniejsi praktycznie w 80 proc. finansują się ze środków własnych. Zatem rynek ten jest perspektywiczny dla banków i innych instytucji, które chciałyby finansować inwestycje MŚP” – mówiła wiceprezes Zmitrowicz.
Podkreśliła jednocześnie, że mimo licznych programów unijnych związanych z finansowaniem tego sektora, wsparcia wciąż może być więcej.
„Dodatkowo pojawiają się nowe możliwości finansowania mikroprzedsiębiorstw - na przykład platformy crowfundingowe” – mówiła przedstawicielka Banku Pekao.
Wiceprezes Zmitrowicz zwróciła jednocześnie uwagę na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a przede wszystkim rzemieślników. Znalezienie dobrego fachowca jest trudne, nie tylko zresztą w Polsce.
„W gronie unijnym, czy nawet szerszym, należy się wymieniać doświadczeniami w kwestii finansowania firm rzemieślniczych. Szukać rozwiązań, które sprawdziły się już w innych miejscach, by umożliwiać rozwój tym właśnie przedsiębiorcom” – mówiła.
Najmniejsze firmy, które finansują się same, należy zachęcać do poszukiwania dróg rozwoju poprzez inwestycje oraz ich skalowanie. Dzięki temu rynek będzie bardziej zdywersyfikowany.
XXX-te, jubileuszowe Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 7-9 września w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2021, 14:11 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu