Newsletter

Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin

22.11.2024, 13:16aktualizacja: 22.11.2024, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Rozciągając się na ponad 2,7 mln km kw., Kazachstan jest największym na świecie krajem śródlądowym. To także kierunek, który zachwyci zarówno pasjonatów historii i różnorodności kulturowej, jak i miłośników oszałamiających krajobrazów naturalnych.

Walory Kazachstanu zaczyna dostrzegać świat. Kraj ten znalazł się w pierwszej piątce najbardziej pożądanych nowych destynacji w 23. edycji konkursu Wanderlust Reader Travel Awards, przeprowadzanego przez brytyjski magazyn podróżniczy „Wanderlust”. W głosowaniu online wzięło udział ponad 168 tys. osób z całego globu. Co więcej, Lonely Planet umieściło kraj na swojej corocznej liście Best in Travel 2025, a więc 30 obowiązkowych do odwiedzenia miejsc na świecie.

Narodowa cecha: gościnność

I trudno się temu dziwić. To, co wyróżnia Kazachstan, to jego słynna gościnność, która jest zakorzeniona w tradycjach koczowniczych plemion, wędrujących po stepach, żyjących w harmonii z naturą i nawiązujących transgraniczne więzi. Tu każdy odwiedzający jest witany z otwartymi ramionami i uśmiechem. Przy odrobinie szczęścia można trafić do prawdziwej jurty, w której można spróbować narodowego dania - beshbarmaku i wypić z gospodarzem kumys, sfermentowane mleko klaczy.

Kazachstan to także zapierające dech w piersiach rozległe krajobrazy oraz nieokiełznana natura. Góry Ałtaj kuszą surowymi szczytami, bujnymi lasami i krystalicznie czystymi rzekami, a Kanion Czaryński - porównywany do Wielkiego Kanionu - niesamowitymi formacjami skalnymi wyrzeźbionymi przez wiatr i wodę. W Kazachstanie znajduje się jedno z największych jezior świata - jezioro Bałchasz o krystalicznie czystych, lazurowych wodach słodkich i słonych.

Wiele do zaoferowania ma również stolica kraju - Astana. Tu odważna architektura spotyka się z nowoczesnymi technologiami. Niesamowity widok na to niezwykle ciekawe miasto rozciąga się z wieży Bayterek. Astana to miasto, w którym spotykają się i żyją wspólnie różne kultury.

Warto również zobaczyć żywe muzea, miasta znajdujące się na niegdysiejszym Jedwabnym Szlaku, który kiedyś łączył Wschód i Zachód: Turkiestan, Taraz i Otrar. Nadstawiając uważnie ucho, można usłyszeć echa kupców, uczonych i wojowników, którzy żyli tu wieki temu.

Strategia rozwoju turystyki

Zdając sobie sprawę z wyjątkowości kraju, władze Kazachstanu stawiają dziś na turystykę, w tym rozwój turystyki ekologicznej i biznesowej. W strategii, którą prezydent Kassym-Żomart Tokajew przedstawił rządowi, atrakcyjność inwestycyjna sektora turystycznego uzyskała najwyższy priorytet.

„Konieczne jest stworzenie przejrzystych i stabilnych warunków, co pozwoli przyciągnąć inwestorów. Rząd wraz z administracją regionalną powinien zacząć od digitalizacji planów generalnych rozwoju obszarów wypoczynkowych i zapewnienia do nich dostępu. Potencjalni inwestorzy powinni mieć możliwość otrzymywania aktualnych informacji o wolnych działkach” - uważa prezydent.

Prezydencka strategia zakłada również konieczność przyciągnięcia do Kazachstanu wiodących zagranicznych specjalistów IT, a pomóc mają w tym specjalne programy, jak np. Digital Nomad Visa czy Digital Nomad Residency. Konieczna jest również poprawa infrastruktury transportowej, w tym modernizacja taboru kolejowego, stacji kolejowych, a także budowa nowych i remont istniejących autostrad. Priorytetem jest zwiększenie obecności tanich linii lotniczych na popularnych trasach lotniczych (w tej chwili ich udział w kazachskim transporcie lotniczym wynosi 21 proc.) oraz modernizacja przejść granicznych.

Głównym ośrodkiem rozwoju turystyki w Kazachstanie pozostaje Astana. Zdaniem prezydenta warto też rozwijać najbardziej obiecujące destynacje, w tym m.in. Ałmaty, Mangystau (tu niezbędna jest poprawa jakości infrastruktury turystycznej) czy kurort Szczuczyńsk-Burabaj. Prezydencka strategia uwzględnia również rozwój kurortów Aktau i Kenderli. Co ważne, wszystkie inwestycje muszą być przeprowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego.

O turystyce na międzynarodowej arenie

W rozwoju turystyki i promocji kraju w świecie ma pomóc udział Kazachstanu w ważnych organizacjach międzynarodowych. Tylko w ostatnim czasie władze Kazachstanu zacieśniły współpracę ze Światową Organizacją Turystyki. UNWTO ma pomóc krajowi w promocji jego walorów turystycznych na całym globie. Co więcej, organizacja zapewni Kazachstanowi dostęp do badań i danych, które pozwalają lepiej zrozumieć globalne trendy. Przed Kazachstanem stoją konkretne wyzwania: wdrożenie międzynarodowych standardów turystycznych, poprawa jakości usług, przeprowadzenie konkretnych inwestycji, także przy udziale zagranicznych inwestorów, oraz digitalizacja sektora turystycznego.

Z kolei stolica Kazachstanu dołączyła do World Toursim Alliance (WTA), międzynarodowej organizacji pozarządowej założonej w Chinach. Członkostwo to ma nie tylko wzmacniać współpracę Astany z innymi krajami w obszarze turystyki, ale też otwierać nowe perspektywy promocji miasta na całym świecie. Do WTA należą 242 podmioty z 44 krajów, w tym ponad 45 stowarzyszeń branżowych, 80 firm turystycznych i 14 instytucji edukacyjnych, w tym m.in. CNN International, Los Angeles Tourism & Convention Board, Japan Airlines, United Airlines, Hyatt Hotels, Aeroflot i Airbnb.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2024, 13:16
Źródło informacji Ambasada Kazachstanu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii