Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozciągając się na ponad 2,7 mln km kw., Kazachstan jest największym na świecie krajem śródlądowym. To także kierunek, który zachwyci zarówno pasjonatów historii i różnorodności kulturowej, jak i miłośników oszałamiających krajobrazów naturalnych.
Walory Kazachstanu zaczyna dostrzegać świat. Kraj ten znalazł się w pierwszej piątce najbardziej pożądanych nowych destynacji w 23. edycji konkursu Wanderlust Reader Travel Awards, przeprowadzanego przez brytyjski magazyn podróżniczy „Wanderlust”. W głosowaniu online wzięło udział ponad 168 tys. osób z całego globu. Co więcej, Lonely Planet umieściło kraj na swojej corocznej liście Best in Travel 2025, a więc 30 obowiązkowych do odwiedzenia miejsc na świecie.
Narodowa cecha: gościnność
I trudno się temu dziwić. To, co wyróżnia Kazachstan, to jego słynna gościnność, która jest zakorzeniona w tradycjach koczowniczych plemion, wędrujących po stepach, żyjących w harmonii z naturą i nawiązujących transgraniczne więzi. Tu każdy odwiedzający jest witany z otwartymi ramionami i uśmiechem. Przy odrobinie szczęścia można trafić do prawdziwej jurty, w której można spróbować narodowego dania - beshbarmaku i wypić z gospodarzem kumys, sfermentowane mleko klaczy.
Kazachstan to także zapierające dech w piersiach rozległe krajobrazy oraz nieokiełznana natura. Góry Ałtaj kuszą surowymi szczytami, bujnymi lasami i krystalicznie czystymi rzekami, a Kanion Czaryński - porównywany do Wielkiego Kanionu - niesamowitymi formacjami skalnymi wyrzeźbionymi przez wiatr i wodę. W Kazachstanie znajduje się jedno z największych jezior świata - jezioro Bałchasz o krystalicznie czystych, lazurowych wodach słodkich i słonych.
Wiele do zaoferowania ma również stolica kraju - Astana. Tu odważna architektura spotyka się z nowoczesnymi technologiami. Niesamowity widok na to niezwykle ciekawe miasto rozciąga się z wieży Bayterek. Astana to miasto, w którym spotykają się i żyją wspólnie różne kultury.
Warto również zobaczyć żywe muzea, miasta znajdujące się na niegdysiejszym Jedwabnym Szlaku, który kiedyś łączył Wschód i Zachód: Turkiestan, Taraz i Otrar. Nadstawiając uważnie ucho, można usłyszeć echa kupców, uczonych i wojowników, którzy żyli tu wieki temu.
Strategia rozwoju turystyki
Zdając sobie sprawę z wyjątkowości kraju, władze Kazachstanu stawiają dziś na turystykę, w tym rozwój turystyki ekologicznej i biznesowej. W strategii, którą prezydent Kassym-Żomart Tokajew przedstawił rządowi, atrakcyjność inwestycyjna sektora turystycznego uzyskała najwyższy priorytet.
„Konieczne jest stworzenie przejrzystych i stabilnych warunków, co pozwoli przyciągnąć inwestorów. Rząd wraz z administracją regionalną powinien zacząć od digitalizacji planów generalnych rozwoju obszarów wypoczynkowych i zapewnienia do nich dostępu. Potencjalni inwestorzy powinni mieć możliwość otrzymywania aktualnych informacji o wolnych działkach” - uważa prezydent.
Prezydencka strategia zakłada również konieczność przyciągnięcia do Kazachstanu wiodących zagranicznych specjalistów IT, a pomóc mają w tym specjalne programy, jak np. Digital Nomad Visa czy Digital Nomad Residency. Konieczna jest również poprawa infrastruktury transportowej, w tym modernizacja taboru kolejowego, stacji kolejowych, a także budowa nowych i remont istniejących autostrad. Priorytetem jest zwiększenie obecności tanich linii lotniczych na popularnych trasach lotniczych (w tej chwili ich udział w kazachskim transporcie lotniczym wynosi 21 proc.) oraz modernizacja przejść granicznych.
Głównym ośrodkiem rozwoju turystyki w Kazachstanie pozostaje Astana. Zdaniem prezydenta warto też rozwijać najbardziej obiecujące destynacje, w tym m.in. Ałmaty, Mangystau (tu niezbędna jest poprawa jakości infrastruktury turystycznej) czy kurort Szczuczyńsk-Burabaj. Prezydencka strategia uwzględnia również rozwój kurortów Aktau i Kenderli. Co ważne, wszystkie inwestycje muszą być przeprowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego.
O turystyce na międzynarodowej arenie
W rozwoju turystyki i promocji kraju w świecie ma pomóc udział Kazachstanu w ważnych organizacjach międzynarodowych. Tylko w ostatnim czasie władze Kazachstanu zacieśniły współpracę ze Światową Organizacją Turystyki. UNWTO ma pomóc krajowi w promocji jego walorów turystycznych na całym globie. Co więcej, organizacja zapewni Kazachstanowi dostęp do badań i danych, które pozwalają lepiej zrozumieć globalne trendy. Przed Kazachstanem stoją konkretne wyzwania: wdrożenie międzynarodowych standardów turystycznych, poprawa jakości usług, przeprowadzenie konkretnych inwestycji, także przy udziale zagranicznych inwestorów, oraz digitalizacja sektora turystycznego.
Z kolei stolica Kazachstanu dołączyła do World Toursim Alliance (WTA), międzynarodowej organizacji pozarządowej założonej w Chinach. Członkostwo to ma nie tylko wzmacniać współpracę Astany z innymi krajami w obszarze turystyki, ale też otwierać nowe perspektywy promocji miasta na całym świecie. Do WTA należą 242 podmioty z 44 krajów, w tym ponad 45 stowarzyszeń branżowych, 80 firm turystycznych i 14 instytucji edukacyjnych, w tym m.in. CNN International, Los Angeles Tourism & Convention Board, Japan Airlines, United Airlines, Hyatt Hotels, Aeroflot i Airbnb.
Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2024, 13:16 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |