Newsletter

"Piątka Rady", czyli jak otworzyć system zamówień publicznych na sektor MŚP

26.06.2019, 11:00aktualizacja: 26.06.2019, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa (1)
Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa (1)
Co zrobić, by otworzyć rynek zamówień publicznych na sektor MŚP? Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa ma na to pomysł, nazwany w skrócie „Piątką Rady”. To filary, które powinny podtrzymywać nowy system zamówień publicznych.

Po pierwsze: referencje osobowe – niech zamawiający patrzą na doświadczenie kadry mającej realizować dane zamówienie. Przecież to ludzie, a nie logo firmy, budują i zarządzają inwestycją lub odpowiadają za dostawę produktu najwyższej jakości.

Po drugie: równomierne rozłożenie ryzyka między wykonawcę i zamawiającego. Niech nie będzie tak, że tylko jedna strona ponosi całą odpowiedzialność za realizację zamówienia.

Po trzecie: waloryzacja, zaliczkowanie i przedpłaty – obecnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to w większości przypadków wykonawca realizuje inwestycję na własny koszt. Polskie firmy mają poważne problemy z płynnością i państwo nie może tych trudności potęgować. Potrzebny jest także system wymuszający waloryzację kontraktu w razie wyraźnej zmiany warunków rynkowych.

Po czwarte: mniejsze wadia i zabezpieczenia – dziś to właśnie one są największą barierą w dostępnie do rynku zamówień publicznych dla firm z sektora MŚP.

Po piąte: dostęp do kapitału dla mniejszych wykonawców. Punkt ten niejako wpisuje się w trzeci z postulatów, dotyczący zaliczkowania i przedpłat. Uzupełniamy go o apel do instytucji finansowych, takich jak BGK, dotyczący przygotowania specjalnych programów dostępu do finansowania dla podmiotów chcących startować w przetargach.

Zamówienia publiczne to potężne narzędzie do budowania nie tylko dróg i mostów, ale także, a może przede wszystkim, potencjału polskiej gospodarki. Setki miliardów złotych, które tworzą ten rynek, trafiać powinny w głównej mierze do polskich firm z polskim kapitałem. Potrzebne jest do tego nowe prawo, ale nie bez znaczenia jest także praktyka. Same przepisy to za mało, konieczna jest radykalna zmiana mentalności.

Bardzo możliwe, że jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie uchwalona nowa ustawa. Lepszego momentu, by rozmawiać o radykalnej zmianie w systemie zamówień publicznych, w najbliższym czasie nie będzie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.06.2019, 11:00
Źródło informacji Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii