Newsletter

Pierwszy debiut na Głównym Rynku w 2024 roku „na zielono” - rosną akcje Bloober Team S.A.

10.01.2024, 16:19aktualizacja: 10.01.2024, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
W środę 10 stycznia do grona spółek notowanych na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dołączyło polskie studio gamingowe Bloober Team, specjalizujące się w artystycznym horrorze psychologicznym. Był to zarówno pierwszy debiut, jak i pierwsze przejście z alternatywnego rynku NewConnect w 2024 roku.

Dążenie do kontrolowania strachu stanowi nie tylko jedną z podstawowych cech pierwotnych człowieka, ale również doskonałą koncepcję biznesową, czego dowodzi globalny sukces krakowskiego studia gamingowego Bloober Team S.A. Wspólnym mianownikiem wszystkich jego produkcji jest bowiem umożliwienie graczom podejmowania decyzji o charakterze moralnym i mierzenia się z własnymi lękami. Już na etapie tworzenia scenariuszy studio współpracuje z ośrodkami akademickimi i ekspertami w dziedzinie psychologii, psychiatrii i nauk społecznych.

„Pierwszy tegoroczny debiutant na Głównym Rynku GPW do perfekcji opanował sztukę operowania strachem, a wyspecjalizowanie się w gatunku horroru uczyniło z niego unikalnego oraz rozpoznawalnego na całym świecie producenta i wydawcę gier. Bloober Team prowadzi także aktywną działalność badawczo-rozwojową, której efektem jest szereg nowych technologii zmieniających świat globalnego gamingu” - powiedziała Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Na otwarciu środowej sesji notowania akcji Bloober Teamu zwyżkowały o 1,1 proc. - do 27,5 zł. Oznaczało to, że wycena rynkowa całej spółki oscylowała w okolicach 550 mln złotych. Przez ostatnie 12 miesięcy notowania krakowskiego studia wzrosły o ponad 32 punktów procentowych.

„Z pełną odpowiedzialnością mogę dziś zaświadczyć, że jesteśmy dojrzałą, świadomą swojego potencjału spółką, której znakiem firmowym jest >>dowożenie<< obiecanych produktów, a nawet przerastanie oczekiwań fanów czy inwestorów” - podkreślał Piotr Babieno, prezes zarządu Bloober Team S.A.

Studio gamingowe z Krakowa jest dziś wymieniane w gronie kilku najważniejszych, globalnych twórców gier w konwencji horroru psychologicznego. Kolejne produkcje Bloober Team, takie jak „Observer” czy „Blair Witch”, zdobywały rozgłos w środowisku gamingowym nie tylko z racji doskonałej jakości czy złożonej fabuły, ale również dzięki bezpośredniemu nawiązywaniu do arcydzieł świata grozy. W tworzeniu „Observera” brał udział sam Rutger Hauer, aktor znany z mrocznej postaci Roya Battiego w filmie „Łowca androidów”. Z kolei gra „Blair Witch” to swoista kontynuacja kultowej serii filmów stylizowanych na paradokumenty. 

„To, czego jako ludzie boimy się najbardziej, to jest to co nieznane - a misją naszego zespołu jest właśnie walka z lękiem przez stymulację strachem. Nie tworzymy projektu na najbliższe kwartały, lecz na lata: zamiast >>atrakcyjnych pomysłów<< na kolejną grę proponujemy naszym fanom oraz potencjalnym inwestorom długoterminową, przemyślaną strategię, którą wdrażamy nie w świetle mediów, lecz w zaciszach naszych biur” - tłumaczył Piotr Babieno.

Obecnie głównymi projektami, nad którymi pracuje spółka, są: remake kultowej gry „Silent Hill 2” oraz produkcja oparta o własne IP we współpracy z Private Division o roboczej nazwie „Projekt C”. Z kolei pod koniec zeszłego roku Bloober Team podpisał umowę licencyjno-wydawniczą z amerykańską firmą Skybound (właścicielem m.in. The Walking Dead i Invincible). Premiera wspólnego projektu planowana jest na 2025 rok.

Bloober Team S.A. nie jest nowicjuszem na warszawskiej giełdzie - od 2011 roku spółka była notowana na NewConnect. Z czasem krakowskie studio stało się jednym z największych podmiotów na rynku alternatywnym, a kolejne sukcesy i globalny zasięg skłoniły zarząd firmy do przeniesienia notowań na główny parkiet.

„Przykład spółki Bloober Team po raz kolejny dowodzi, że nasz >>mały rynek<< to doskonała przestrzeń dla firm, zwłaszcza tych innowacyjnych, aby mogły umocnić swoją pozycję rynkową i zdobyć rozpoznawalność wśród inwestorów. Studio Bloober Team optymalnie wykorzystało ten czas, stając się jednym z ambasadorów polskiego gamingu na świecie” - zauważyła przedstawicielka Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na zakończenie wydarzenia Monika Gorgoń wręczyła przedstawicielom debiutującej spółki dyplom GPW oraz statuetkę byka, symbolizującego giełdową hossę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.01.2024, 16:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ