Newsletter

PK: wyrok skazujący za udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej agencję towarzyską (komunikat)

27.11.2017, 10:18aktualizacja: 27.11.2017, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Sąd Apelacyjny w Białymstoku 23 listopada 2017 roku utrzymał w mocy wyrok skazujący wobec 6 osób, które Prokuratura Regionalna w Białymstoku oskarżyła o udział w latach 2008 – 2015 w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu ułatwianie i czerpanie korzyści z nierządu, jak również tzw. pranie brudnych pieniędzy, a także wobec kolejnych 3 osób oskarżonych wyłącznie o tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Sprawcy zostali pozbawieni wszystkich korzyści majątkowych

Sąd Okręgowy w Łomży, który orzekał w I instancji w tej sprawie, 10 kwietnia 2017 roku, na wniosek prokuratora, orzekł wobec oskarżonych przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa w postaci pieniędzy i praw majątkowych do nieruchomości oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z sutenerstwa i pochodzących z tzw. prania brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 1,5 miliona złotych.

Wobec dwóch mężczyzn – założycieli i kierujących grupą - zapadły wyroki 6 i 4 lat pozbawienia wolności. Wobec pozostałych orzeczono kary łączne pozbawienia wolności w wymiarze od 10 miesięcy do 1 roku i 3 miesięcy z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby od 2 do 3 lat. Sąd wymierzył także sprawcom grzywny w wysokości od 3 tysięcy złotych do 20 tysięcy złotych.

Jak działali członkowie grupy przestępczej

Sześcioro skazanych, pod pozorem prowadzonej w Łomży działalności hotelarskiej, zapewniało ochronę, zakwaterowanie, fikcyjne zatrudnienie oraz udostępniało pokoje celem uprawiania prostytucji przez co najmniej 69 kobiet narodowości polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. W zamian sprawcy pobierali 50 proc. kwoty wypłacanej za usługę seksualną, co łącznie pozwoliło na uzyskanie korzyści w wysokości ponad 1,5 miliona złotych.

Uzyskane z czynu zabronionego pieniądze sprawcy lokowali na rachunkach bankowych, a także kupowali nieruchomości, które następnie przekazywali członkom rodziny. Ustalono, iż przestępcy nabyli 9 nieruchomości w postaci gruntów rolnych, działek budowlanych i mieszkań o łącznej wartości ponad 600 tysięcy złotych. Majątek ten w toku śledztwa został zabezpieczony przez prokuratora.

Nadto w trakcie postepowania przygotowawczego na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze majątkowym zajęto m.in. na rachunkach bankowych i w gotówce środki pieniężne w kwocie ponad 520 tysięcy złotych, a także 3 samochody osobowe o wartości w sumie 90 tysięcy złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2017, 10:18
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ