Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Bardzo się cieszę, że Polska wpisuje się w ogólnoświatowy trend związany z inwestycjami w morską energetykę wiatrową. W projekcie strategii energetycznej mamy wpisane uzyskanie do 2040 r. ok. 10 gigawatów mocy właśnie z energii wiatrowej” – powiedział obecny na uroczystości wiceminister energii Krzysztof Kubów. „Można powiedzieć, że to porozumienie PKN Orlen i PGE to jest skok na głęboką wodę, ale też przemyślana strategia dwóch czempionów naszej gospodarki, która pozwoli na wysokie pozycjonowanie tych dwóch spółek na rynku energetycznym” – dodał.
Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek podkreślił, że nawiązana współpraca przyniesie korzyści obu firmom. „To naturalne, że dwie firmy, które mają plan, aby inwestować w offshore, współpracują. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli optymalizować koszty” – powiedział Daniel Obajtek. Według niego optymalizacja wydatków będzie możliwa dzięki wymianie doświadczeń, czy wyników badań, ale też procesu przygotowania całej inwestycji. „Taka współpraca może tylko i wyłącznie wzmocnić obie firmy” – zaznaczył prezes PKN Orlen.
Prezes PGE Henryk Baranowski wyraził swoje zadowolenie, że „polskie czempiony potrafią ze sobą współpracować, wykorzystywać swój potencjał i się nim dzielić, aby obie firmy i kraj rozwijały się jak najlepiej”.
Polski Fundusz Rozwoju planuje wesprzeć oba przedsiębiorstwa w realizacji ich celu. „To nie jest takie częste na polskim rynku, że różne instytucje, w tym spółki skarbu państwa, chcą ze sobą współpracować. A tutaj mamy taką świadomą decyzję i PFR będzie wspierał inwestycyjnie oraz finansowo tego typu projekty” – powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.
Podkreślił, że Polska nie ma dzisiaj doświadczenia w budowie farm morskich i będzie je zdobywać dopiero podczas wieloletniej realizacji projektu z tej branży. Zdaniem Pawlaka to nie jest więc czas na konkurowanie ze sobą, ale na wzajemne przekazywanie sobie uzyskanej wiedzy. „Wymiana doświadczeń jest konieczna w tak trudnym i skomplikowanym procesie wejścia w zupełnie nową gałąź energetyki odnawialnej w Polsce. Dzięki współpracy obie firmy będą miały mniejsze koszty, większą wiedzę, zminimalizują ryzyko i będą mogły szybciej prowadzić pewne procesy” – zaznaczył Bartłomiej Pawlak.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.09.2019, 13:07 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT