Pobierz materiał i Publikuj za darmo
To już trzeci podwodny pojazd ROV (Remotely Operated Vehicle) we flocie Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic - ale pierwszy tak wszechstronnie przystosowany do prowadzenia podwodnych prac serwisowych. Dotychczas w GK LOTOS Petrobaltic wykorzystywano 2 podwodne pojazdy inspekcyjno-obserwacyjne Falcon producenta SAAB Seaeye należące i obsługiwane przez spółkę zależną Miliana Shipmanageemt Limited.
Nowy Seaeye Leopard to zaawansowany technicznie robot, tzw. WROV (Remotely Operated Vehicle Work Class) - zdalnie sterowana bezzałogowa jednostka pływająca, wykorzystywana do prac podwodnych w przemyśle morskim. Dzięki wysokiej odporności na silne podwodne prądy oraz wysokie ciśnienie na dnie morza, pojazd może pracować na głębokościach do 3000 metrów.
„Dodatkową zaletą konstrukcji Leoparda jest możliwość jego rozbudowy i konfiguracji do wykonywania kompleksowych prac serwisowych, pomiarów i podwodnych inspekcji” - mówi Wojciech Królikowski, prezes zarządu Technical Ship Management Sp. z o.o.
„W pierwszym etapie rozbudowaliśmy zespół operatorów pojazdów podwodnych oraz w ramach podnoszenia kompetencji wysłaliśmy personel na specjalistyczne szkolenie w ośrodku w Andaluzji dedykowane obsłudze pojazdów klasy Work. Kolejnym krokiem będzie przystosowanie statku ahts BAZALT II, poprzez wbudowanie podestów umożliwiających wodowanie pojazdu poza obrys burty statku przy pomocy systemu LARS. Przystosowane zostaną także nasze platformy znajdujące się w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, co umożliwi wykonywanie pracy bezpośrednio z burty platformy i czasowe uwolnienie statku do równoległego wykonywania innych zadań. Należy dodać, iż WROV, poza świadczeniem usług w ramach Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic, będzie mógł świadczyć usługi na zewnętrznym rynku usług Oil & Gas oraz MEW” - dodaje Wojciech Królikowski.
To bardzo zaawansowany pojazd, przystosowany do wykonywania skomplikowanych zadań. Wyposażono go m.in. w urządzenia do podwodnego cięcia elementów stalowych, wykrywania wody wewnątrz konstrukcji, a także precyzyjnych pomiarów z wykorzystaniem lasera.
Obecna konfiguracja pojazdu obejmuje m.in. system sonarowy (Sonardyne DVL/INS), pięć kamer (w tym system Kongsberg HD), laser do wykonywania pomiarów (One Laser), wielofunkcyjny chwytak (Schilling Orion), tarczę tnącą, system pogłębiania (WeSubsea), narzędzie czyszczące (FlexiClean), ultradźwiękowy miernik grubości (Cygus) oraz wielozadaniowy podajnik.
GK LOTOS Petrobaltic to spółka Grupy ORLEN, która dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży offshore oferuje szeroki wachlarz usług, związanych z poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu, a także kompleksową obsługą logistyczną - w tym obsługą badań dna, niezbędnych do budowy morskich farm wiatrowych oraz w ramach spółek zależnych zarządzaniem flotą.
Spółka posiada koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na trzech obszarach polskiego terytorium morskiego. Ich powierzchnia wynosi łącznie 3177 kilometrów kwadratowych. Dodatkowo LOTOS Petrobaltic dysponuje dwoma koncesjami na wydobycie ze złóż B3 i B8, z których od początku eksploatacji dostarczono już blisko 6 500 000 ton ropy naftowej i gazu ziemnego.
Spółka aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej Grupy ORLEN, realizując innowacyjne przedsięwzięcia i angażując się w łańcuch dostaw na rzecz zeroemisyjnych inwestycji, prowadzonych na Morzu Bałtyckim.
Miliana Shipmanagement Limited jest podmiotem zależnym od LOTOS Petrobaltic oferującym usługi zarządu operacyjnego floty statków, w tym ahts BAZALT II oraz psv SYLUR, a także podwodnymi pojazdami ROV.
Źródło informacji: ORLEN
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.10.2024, 11:07 |
Źródło informacji | ORLEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Prawo.pl: zaledwie 30 proc. urzędów gotowych do przystąpienia do systemu e-Doręczeń PAP
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać system e-Doręczeń, czyli elektronicznych odpowiedników listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. Termin ten był już kilkukrotnie przesuwany i podobnie może być również tym razem. Trwają bowiem prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą dla podmiotów publicznych 12-miesięczny okres przejściowy - czytamy na Prawo.pl.- 04.12.2024, 12:29
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
World’s Largest Biometric System for Banks by DERMALOG Protects the Accounts of Over 64 Million Customers
- 04.12.2024, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS