Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czym jest kredyt gotówkowy i skąd jego popularność?
Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Tak postawioną tezę potwierdza wysoki wskaźnik zainteresowania tego typu finansowaniem – tylko w ubiegłym roku polskie banki oraz SKOK-i pożyczyły około 65 miliardów złotych na wnioski o wsparcie gotówkowe.
Z czego wynika popularność takiej wierzytelności? Kredyt gotówkowy cieszy się zainteresowaniem, ponieważ jest to niezabezpieczone zobowiązanie, które można przeznaczyć na dowolny cel. Według danych zawartych w raporcie „InfoKredyt 2022” Polacy z reguły wydają tak pozyskane środki na cele konsumpcyjne. Badanie zrealizowane przez Związek Banków Polskich wykazało, że pieniądze z kredytów gotówkowych najczęściej przeznaczane są na:
- remont mieszkania;
- kupno sprzętu RTV i AGD (najchętniej telewizora, lodówki lub pralki);
- zakup samochodu;
- opłacenie bieżących potrzeb.
Popularność kredytów gotówkowych wiąże się również z tym, że można je uzyskać relatywnie łatwo. Wnioskowanie o ten typ finansowania wymaga znacznie mniejszej liczby formalności niż na przykład przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Jeśli osoba zainteresowana pożyczką ma zdolność kredytową, to środki mogą zostać wypłacone nawet w przeciągu dwóch dni od złożenia wniosku – taki termin deklaruje większość banków.
Jakie kwoty najczęściej pożyczają Polacy?
Według ustawy o kredycie konsumenckim maksymalna kwota takiego zobowiązania może wynosić 255 550 złotych. Natomiast okres jego spłaty nie powinien trwać dłużej niż 120 miesięcy, czyli 10 lat. W praktyce Polacy rzadko decydują się na zaciąganie tak wysokich zobowiązań gotówkowych. Około 90% kredytów, które wypłacono w 2022 roku, opiewało na kwoty niższe niż 50 tysięcy złotych.
Taka tendencja może być skutkiem wielu czynników, w tym niezbyt stabilnej sytuacji finansowej polskich obywateli. W ostatnich latach wpływały lub dalej wpływają na nią aspekty takie jak pandemia, inflacja, rekordowe wzrosty stóp procentowych, wojna w Ukrainie czy drożejące paliwa i energia (elektryczna oraz cieplna).
Popularne ulgi dla kredytobiorców
Przy zaciąganiu kredytu znaczenie ma coś więcej niż tylko jego kwota. Konsumenci zwracają też uwagę na całkowity koszt zobowiązania. Dlatego dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się produkty bez prowizji lub z zerowym wskaźnikiem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Kredytobiorcy chętnie korzystają również z opcji odroczonej płatności, czyli przesunięcia spłaty należności wymaganych przez bank czy innego usługodawcę o określony okres.
Znaczenie porównywarek kredytów
Potrzeba zaciągnięcia zobowiązania i chęć skorzystania z rozwiązań obniżających jego koszty, wpływają na popularność internetowych porównywarek kredytów. Są to ogólnodostępne narzędzia, w których można sprawdzić, ile będzie kosztowało dane zobowiązanie w odmiennych bankach.
W porównywarkach da się zweryfikować oferty dotyczące różnych kwot – zarówno tych niewielkich, jak i bardziej pokaźnych. Jeśli ktoś jest zainteresowany pożyczką o wartości 10 tys. lub chce dowiedzieć się, jaki jest najtańszy kredyt gotówkowy na 150 tys. online, to znajdzie w porównywarce niezbędne dane do porównania każdej z tych propozycji.
Internetowe zestawienia produktów bankowych mają formę rankingów, które plasują kredyty według ich atrakcyjności. Korzystność ofert określana jest na podstawie danych takich jak:
- oprocentowanie;
- stawka prowizji;
- ewentualne ubezpieczenie.
W porównywarce kredytów dostępne są również informacje na temat minimalnych oraz maksymalnych okresów kredytowania. Można tam też zobaczyć, które oferty wyróżniają się wysoką przyznawalnością. Wszystkie te wiadomości są w stanie pomóc potencjalnemu kredytobiorcy w wyborze najbardziej atrakcyjnego finansowania gotówkowego.
Przy wyborze kredytu należy jednak pamiętać, że propozycje prezentowane w porównywarkach nie zawsze odpowiadają końcowej ofercie banku. Dane zawarte w takim narzędziu są jak najbardziej zbliżone do tego, co może zaoferować instytucja finansowa, ale wciąż mają charakter orientacyjny. Wszystko dlatego, że na ostateczne warunki kredytu wpływają czynniki, których nie da się uwzględnić w ogólnodostępnym narzędziu internetowym. Mowa o indywidualnych cechach i sytuacji każdego klienta. Z tego względu parametry przedstawione w porównywarce nie mogą stanowić podstaw do reklamacji.
Porównywarka jako pośrednik w procesie kredytowym
Internetowe porównywarki kredytów cieszą się popularnością nie tylko ze względu na analizy ofert bankowych i tworzenie rankingów z ich udziałem. Dużym atutem tego typu narzędzia jest to, że użytkownik, który szuka atrakcyjnej propozycji, może za pośrednictwem porównywarki złożyć też wniosek wyrażający chęć nawiązania kontaktu z bankiem.
Po podaniu podstawowych informacji teleadresowych i zaakceptowaniu zgód na przetwarzanie danych osobowych można wysłać formularz z prośbą o kontakt w sprawie przedstawienia oferty kredytu. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla konsumenta, jak i dla instytucji finansowej. Wszystko dlatego, że skraca ono proces dotarcia do oferty oraz finalizacji umowy kredytowej.
Źródło informacji: bankier.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.06.2023, 13:26 |
Źródło informacji | bankier.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |