Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Projekt Bałtyk 1 jest rozwijany w odległości ok. 81 km od polskiego wybrzeża. Do realizacji morskiej farmy wiatrowej niezbędne są prace projektowe oraz komplet pozwoleń na budowę. Umowę, która obejmuje doradztwo w tym zakresie, Polenergia i Equinor podpisały z konsorcjum firm Ramboll i Projmors. Kontrakt dotyczy całości projektu Bałtyk 1 aż do osiągnięcia statusu „ready-to-build”.
„Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Jego realizacja oznacza podwojenie naszych mocy wytwórczych na morzu oraz zasilenie kolejnych 2 milionów gospodarstw domowych czystą, zieloną energią. Bałtyk 1 jest przygotowywany do udziału w aukcji, która powinna odbyć się w 2025 roku. Rozmiar tego projektu pokazuje ogromny potencjał polskiego morza w zakresie energii odnawialnej. W interesie polskiej transformacji energetycznej i polskiej gospodarki jest jego maksymalne wykorzystanie” - podkreśla Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.
Ramboll to globalna firma z siedzibą w Danii, która zajmuje się architekturą, inżynierią i doradztwem. Projmors to jedno z najstarszych biur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektowaniu hydrotechnicznym, które dotyczy m.in. morskiej energetyki wiatrowej czy przemysłu.
Do tej pory projekt Bałtyk 1, o planowanej mocy maksymalnej do 1560 MW, uzyskał pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.
Energia elektryczna z projektu rozwijanego przez Polenergię i Equinor popłynie na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
„Podpisanie umów z konsorcjum osiągającym efekt synergii z globalnego doświadczenia i polskiej specjalności to doskonały przykład na pozytywny wpływ projektów morskiej energetyki wiatrowej na gospodarkę. Utrzymanie założonego przez Polskę harmonogramu rozwoju offshore pomiędzy pierwszą,a drugą fazą jest kluczowe dla zachowania ciągłości w budowie kompetencji i wzrostu konkurencyjności całej branży. Projekt Bałtyk 1, który jest nie tylko największy na polskim Bałtyku, ale także najbardziej zaawansowany w drugiej fazie, daje duże możliwości. Dlatego tak ważne jest, by aukcja odbyła się zgodnie z planem, w 2025 roku” - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.
Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.
Polenergia i Equinor realizują wspólnie trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, które będą dysponować łączną mocą do 3000 MW. Pozwoli to na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych.
Źródło informacji: Polenergia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.10.2024, 13:31 |
Źródło informacji | Polenergia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Ożywienie w produkcji Syracuse Lemon PGI, ale eksport wciąż skromny
W latach 2022-2023 produkcja żółtych owoców cytrusowych wzrosła o 28,7%, a wartość konsumpcyjna o 16,7%. Dane z Ismea - badanie Qalitivita 2024.
Projekt LemON finansowany przez Unię Europejską promuje cytrynę również na zagranicznych rynkach Polski i Rumunii.- 25.03.2025, 11:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
Allegro ponownie liderem obsługi klienta - najnowsze badanie pokazuje kluczową rolę logistyki
Allegro po raz kolejny umacnia swoją pozycję lidera w obsłudze klienta - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie platformy*. Klienci wysoko oceniają swoje doświadczenia zakupowe, a kluczowym czynnikiem ich satysfakcji okazuje się jakość dostaw. Allegro osiągnęło imponujący wynik Net Promoter Score (NPS) na poziomie 70, znacznie wyprzedzając drugą pozycję w zestawieniu (NPS 53).- 25.03.2025, 11:26
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Allegro
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ