Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd POLNORD S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 25 stycznia 2017 r. doręczono mu protokół kontroli podatkowej ("Protokół") sporządzony w ramach kontroli podatkowej, prowadzonej w Spółce przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku ("US"). Przedmiotowa kontrola obejmuje swoim zakresem m.in. sprawdzenie prawidłowości rozliczenia oraz obliczania podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2011 r. W ramach kontroli sprawdzana była m.in. prawidłowość rozliczenia podatku VAT z tytułu umowy sprzedaży wierzytelności, zawartej między Spółką a Polskim Bankiem Przedsiębiorczości SA ("Bank") w dniu 29.06.2011 r., o której to umowie Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 29/2011 z dnia 29.06.2011 r..
Z treści Protokołu wynika, że transakcja nabycia przez Bank wierzytelności, nie stanowiła świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc nie była czynnością opodatkowaną. W ocenie Naczelnika US, Bank nie powinien wystawić faktury VAT, a co za tym idzie Spółka, nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na tej fakturze.
Protokół jest dokumentem, który nie rozstrzyga sprawy. Niemniej jednak w przypadku przyjęcia ustaleń z Protokołu w ewentualnej decyzji Naczelnika US, a następnie utrzymania ewentualnej decyzji przez organ odwoławczy i sądy administracyjne, Spółka zobowiązana będzie do zapłaty tytułem zaległego podatku za lipiec 2011 r. kwoty 9.880.303 zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do Protokołu w terminie 14 dni. Spółka nie zgadza się z ustaleniami Protokołu i zamierza podjąć odpowiednie kroki prawne mające na celu wykazanie braku podstaw do przyjęcia niekorzystnych dla Spółki ustaleń. Przede wszystkim należy wskazać, że Spółka posiada interpretację indywidualną, w której Minister Finansów potwierdził, że Spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez Bank.
Spółka podaje informację do publicznej wiadomości, gdyż w ocenie Zarządu Protokół stanowi istotny etap kontroli podatkowej. Informacje o dalszych kluczowych etapach postępowania, Spółka będzie przekazywać w odrębnych raportach.
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE, 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.01.2017, 19:58 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |