Newsletter

Polska 2050: neutralność emisyjna, innowacje technologiczne i znakomite uczelnie

25.08.2020, 11:16aktualizacja: 25.08.2020, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Do 2050 roku transformacja energetyczna naszego kraju zostanie ukończona, rozwój nowych technologii będzie możliwy dzięki m.in. dobrym uczelniom. Zresztą, patrząc na cyfry i wskaźniki w wielu miejscach jesteśmy znacznie lepsi niż o sobie myślimy. Takie opinie pojawiły się w trakcie panelu inauguracyjnego III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Wydarzenie odbywa się już po raz trzeci w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Forum poświęcone jest najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką w najbliższych latach. W panelu rozpoczynającym forum zatytułowanym: „Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki. Jakim krajem będziemy w 2050 roku?” wzięli udział przedstawiciele największych polskich podmiotów gospodarczych.

Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński podkreślił, że już teraz Polska jest w niezłej sytuacji ekonomicznej. Warszawska aglomeracja stołeczna polska ma lepsze wskaźniki per capita liczone według parytetu siły nabywczej niż np. Wiedeń czy Salzburg. Oczywiście, pandemia koronawirusa zachwiała tymi wskaźnikami, ale u nas to zaburzenie jest i tak mniejsze niż w innych krajach europejskich. „Aglomeracja łódzka, niebędąca w awangardzie rozwoju, ma w tej chwili wskaźniki, czyli PKB per capita, znacznie lepsze niż południowe regiony Włoch. Czasami postrzegamy nasze państwo, jako kraj z lat 90., tymczasem w wielu miejscach jesteśmy znacznie lepsi niż o sobie myślimy, patrząc na cyfry i na wskaźniki” - powiedział prezes Chludziński.

Stwierdził również, że jeśli chodzi o Polskę w 2050 roku nie ma większych obaw co do jej losów. Środki unijne są w jednej trzeciej wykorzystywane na transformacje energetyczną i to jest trend, który służy naszemu krajowi. Produkcja miedzi również przechodzi transformacje energetyczną i będzie bardziej „zielona”.

W kwestiach energetycznych wypowiedzieli się przedstawiciele dwóch koncernów paliwowych, które właśnie się łączą: Orlenu i Lotosu. Założenia unijne zakładają, że do 2050 roku Europa, a więc i Polska, osiągnie neutralność emisyjną. „Będzie to wymagać ogromnych środków, są one obecnie szacowane na 380 miliardów euro. Musimy się do tego przygotować” - mówiła Patrycja Klarecka, członek Zarządu PKN Orlen.

Według niej, za 30 lat powstaną jednak technologie, o których dzisiaj nawet nikt nie śni. „Dlatego też nie powinniśmy się zawężać w naszym rozwoju do jednego czy dwóch kierunków, tylko szukać jako Polska w wielu obszarach, bo mamy w tej chwili potencjał by w oparciu o innowacje stworzyć zupełnie nowe przewagi konkurencyjne. Polska gospodarka jest jedną z 25 z najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. To jest naprawdę coś, o czym na co dzień nie pamiętamy” - podkreśliła Klarecka.

W podobnym duchu wypowiadał się prezes Grupy Lotos Paweł Majewski. Według niego trudno dziś stwierdzić jaki rodzaj paliwa będzie dominował w przyszłości. „Myślę, że za 30 lat będziemy mieli do czynienia z miksem. Nie da się w całym obszarze Unii Europejskiej, ale także w takim kraju jak Polska, wszędzie wprowadzić sieci tankowania wodorem, czy prądem. Gdzieś będziemy mieć do czynienia z wodorem, gdzieś z tradycyjnymi paliwami” - powiedział prezes Majewski.

Perspektywę Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon. „Dostępność i koszt pieniądza są istotnymi czynnikami wpływającymi na naszą przyszłość. Dziś przedsiębiorcy mikro, mali, średni, wielcy mogą korzystać z bardzo wielu instrumentów wsparcia” – mówił, nawiązując do programów pomocowych uruchomionych przez rząd w związku ze skutkami pandemii SARS-CoV-2. Wartość udzielonego finansowania z gwarancjami BGK wyniosła do tej pory ok. 25 mld zł.

Według niego Polska może być w przyszłości ekonomicznym liderem Europy. Podstawą tego sukcesu mogą być innowacje, umiejętność wrażania najnowszych technologii. Jak również polscy naukowcy. „Wyobrażam sobie, że w 2050 roku w rankingu szanghajskim w pierwszej dziesiątce uczelni na świecie będzie co najmniej jedna z Polski” - stwierdził wiceprezes Kocoń.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.08.2020, 11:16
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii