Newsletter

Polska będzie wydawać na inwestycje 250 mld złotych rocznie, a to nie uda się bez wsparcia banków

09.11.2023, 10:55aktualizacja: 09.11.2023, 11:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Wspieranie przedsiębiorstw przez instytucje finansowe, partycypowanie banków w wielomiliardowych inwestycjach publicznych, zrównoważony rozwój, cyfryzacja - wszystkie te, kluczowe z perspektywy rozwoju Polski tematy, poruszone zostały podczas dziewiątej edycji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej po raz kolejny zgromadził przedstawicieli wszystkich najważniejszych podmiotów tworzących polski ekosystem finansowy. W kolejnych debatach poświęconych strategicznym celom stojącymi przed krajową i globalną gospodarką wzięli udział reprezentanci największych banków komercyjnych, instytucji rządowych, think tanków. Kongres stanowił również okazję dla licznie przybyłych na wydarzenie przedsiębiorców - tak z dużych firm, jak i segmentu MŚP - do rozmowy z ekspertami, wymiany poglądów i doświadczeń oraz nawiązania cennych relacji biznesowych.

„To wydarzenie wpisuje się w szerszy projekt o nazwie Europejski Kongres Finansowy, czyli coroczny cykl siedmiu konferencji poświęconych różnym aspektom rozwoju polskiej gospodarki. Naszą ambicją jest zarówno tworzenie platformy wymiany poglądów oraz doświadczeń, jak i formułowanie konkretnych prognoz makroekonomicznych” - tłumaczył prof. Leszek Pawłowicz, Koordynator EKF.

Po raz kolejny Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej zorganizowano w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, będącej symbolem udanej transformacji ekonomicznej Polski z gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej. Obecnie jest ona najważniejszym parkietem w naszej części Europy.

„Warszawską Giełdę i szeroko pojęty sektor finansowy łączą niezliczone więzi i wspólne wyzwania, z których na szczególną uwagę zasługuje dziś konieczność wspierania przedsiębiorstw we wdrażaniu standardów EGS oraz kwestie związane z coraz szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji w niemal wszystkich aspektach naszej działalności” - zauważyła Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jednym z głównych tematów kolejnych debat, prezentacji czy rozmów kuluarowych była gotowość polskiego sektora bankowego do współfinansowania gigantycznych, wielomiliardowych inwestycji, jakie w najbliższej przyszłości czekają nasz kraj, związanych m.in. z transformacją energetyczną, modernizacją armii, rozbudową infrastruktury komunikacyjnej.

„Wartość tych nakładów szacujemy na rekordową sumę 250 miliardów złotych rocznie przez najbliższą dekadę. Jednocześnie uważamy, że polskie banki będą w stanie udźwignąć znaczną ich część, około 160 mld zł rocznie. Wynika to zarówno z możliwości uwolnienia części posiadanej nadwyżki kapitałowej, jak i zasilania bazy kapitałowej z corocznych zysków” - oceniał Ernest Pytlarczyk z Banku Pekao S.A., prezentujący raport „Bankowość korporacyjna w Polsce - trendy i perspektywy”.

Ekspert dodał, że możliwości banków zakresie finansowania polskiej gospodarki zależeć będą w znacznej mierze od prowadzenia rozsądnej polityki ekonomicznej, przewidywalnej legislacji oraz uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy i innych programów unijnych.

Inaczej niż w poprzednich latach, na tegorocznym Kongresie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej dominowało poczucie optymizmu - polska gospodarka obronną ręką wyszła z kryzysów ostatnich lat, związanych m.in. z pandemią COVID czy inwazją Rosji na Ukrainę.

„Otrzymując równo 112 lat temu Nagrodę Nobla Maria Skłodowska-Curie przekonywała, że >>najważniejsze to nie dać się pokonać ani ludziom, ani wydarzeniom<<. Rzeczywiście, nasz sektor wobec globalnych zawirowań pozostał niepokonany, a bieżący rok uznać możemy za bardzo udany dla polskich banków, notujących rekordowe wyniki pod względem zysków czy rentowności” - podkreślał Jerzy Kwieciński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej oraz wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Ani polska bankowość, ani polska gospodarka nie mogą jednak spocząć na laurach - listę największych zagrożeń i wyzwań sformułował Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

„Pierwszym trendem jest regionalizacja gospodarki, odejście od globalizacji i skracanie łańcuchów dostaw - to wielka szansa na reindustrializację Polski, ale wymagać to będzie gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych. Drugim: rewolucja technologiczna, gdyż sztuczna inteligencja w kolejnych dekadach może zwiększyć produktywność globalnej gospodarki aż o 40 proc. i my, jako Polska, nie możemy pozostać na uboczu tego przełomu” - wymieniał Paweł Borys.

Prezes PFR wspomniał również o: końcu tzw. ery taniego pieniądza, konieczności osiągnięcia celów klimatycznych, fatalnych prognozach demograficznych dla naszego kraju, napięciach geopolitycznych oraz zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego regionu Europy.

„Pozostaję optymistą, jeśli chodzi o najbliższe lata - przewiduję, że uda nam się skutecznie zredukować inflację, unikając jednocześnie recesji. Jednak w perspektywie wieloletniej jestem świadomy ogromu wyzwań stojących przed naszą gospodarką i potrzebą maksymalnej mobilizacji wszystkich uczestników rynku, aby im sprostać” - dodał Paweł Borys.

Podczas 9. Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej dyskutowano również o szeregu innych, aktualnych i ważnych kwestiach: zaangażowaniu banków w powojenną odbudowę Ukrainy, koordynacji działań publicznych instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym, potencjale Funduszy Private Equity (PE). Swoją debatę dotyczącą potrzeby ochrony własnych, strategicznych surowców (jak chociażby węgiel koksowy, niezbędny do produkcji stali wykorzystywanej w budowie instalacji OZE) przygotowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

„Stojące przed nami szanse i wyzwania są szalenie złożone i wielowymiarowe, dlatego bardziej niż kiedykolwiek sektorowi bankowemu niezbędny jest dialog i współpraca pomiędzy tworzącymi go podmiotami. W Polsce nie ma dla tego lepszego i cieszącego się większą renomą miejsca niż to wydarzenie” - deklarował Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski oraz jeden z inicjatorów Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Współorganizatorami tegorocznego Kongresu były: Grupa Kapitałowa GPW, Bank Pekao S.A. oraz Centrum Myśli Strategicznych, partnerami zaś: Jastrzębska Spółka Węglowa, Kearney, MCI Capital ASI S.A., Polski Fundusz Rozwoju, PwC, Visa oraz PKO Bank Polski.

Więcej o aktywności i kolejnych inicjatywach głównego organizatora, Europejskiego Kongresu Finansowego, można przeczytać tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2023, 10:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ