Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej po raz kolejny zgromadził przedstawicieli wszystkich najważniejszych podmiotów tworzących polski ekosystem finansowy. W kolejnych debatach poświęconych strategicznym celom stojącymi przed krajową i globalną gospodarką wzięli udział reprezentanci największych banków komercyjnych, instytucji rządowych, think tanków. Kongres stanowił również okazję dla licznie przybyłych na wydarzenie przedsiębiorców - tak z dużych firm, jak i segmentu MŚP - do rozmowy z ekspertami, wymiany poglądów i doświadczeń oraz nawiązania cennych relacji biznesowych.
„To wydarzenie wpisuje się w szerszy projekt o nazwie Europejski Kongres Finansowy, czyli coroczny cykl siedmiu konferencji poświęconych różnym aspektom rozwoju polskiej gospodarki. Naszą ambicją jest zarówno tworzenie platformy wymiany poglądów oraz doświadczeń, jak i formułowanie konkretnych prognoz makroekonomicznych” - tłumaczył prof. Leszek Pawłowicz, Koordynator EKF.
Po raz kolejny Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej zorganizowano w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, będącej symbolem udanej transformacji ekonomicznej Polski z gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej. Obecnie jest ona najważniejszym parkietem w naszej części Europy.
„Warszawską Giełdę i szeroko pojęty sektor finansowy łączą niezliczone więzi i wspólne wyzwania, z których na szczególną uwagę zasługuje dziś konieczność wspierania przedsiębiorstw we wdrażaniu standardów EGS oraz kwestie związane z coraz szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji w niemal wszystkich aspektach naszej działalności” - zauważyła Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Jednym z głównych tematów kolejnych debat, prezentacji czy rozmów kuluarowych była gotowość polskiego sektora bankowego do współfinansowania gigantycznych, wielomiliardowych inwestycji, jakie w najbliższej przyszłości czekają nasz kraj, związanych m.in. z transformacją energetyczną, modernizacją armii, rozbudową infrastruktury komunikacyjnej.
„Wartość tych nakładów szacujemy na rekordową sumę 250 miliardów złotych rocznie przez najbliższą dekadę. Jednocześnie uważamy, że polskie banki będą w stanie udźwignąć znaczną ich część, około 160 mld zł rocznie. Wynika to zarówno z możliwości uwolnienia części posiadanej nadwyżki kapitałowej, jak i zasilania bazy kapitałowej z corocznych zysków” - oceniał Ernest Pytlarczyk z Banku Pekao S.A., prezentujący raport „Bankowość korporacyjna w Polsce - trendy i perspektywy”.
Ekspert dodał, że możliwości banków zakresie finansowania polskiej gospodarki zależeć będą w znacznej mierze od prowadzenia rozsądnej polityki ekonomicznej, przewidywalnej legislacji oraz uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy i innych programów unijnych.
Inaczej niż w poprzednich latach, na tegorocznym Kongresie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej dominowało poczucie optymizmu - polska gospodarka obronną ręką wyszła z kryzysów ostatnich lat, związanych m.in. z pandemią COVID czy inwazją Rosji na Ukrainę.
„Otrzymując równo 112 lat temu Nagrodę Nobla Maria Skłodowska-Curie przekonywała, że >>najważniejsze to nie dać się pokonać ani ludziom, ani wydarzeniom<<. Rzeczywiście, nasz sektor wobec globalnych zawirowań pozostał niepokonany, a bieżący rok uznać możemy za bardzo udany dla polskich banków, notujących rekordowe wyniki pod względem zysków czy rentowności” - podkreślał Jerzy Kwieciński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej oraz wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.
Ani polska bankowość, ani polska gospodarka nie mogą jednak spocząć na laurach - listę największych zagrożeń i wyzwań sformułował Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
„Pierwszym trendem jest regionalizacja gospodarki, odejście od globalizacji i skracanie łańcuchów dostaw - to wielka szansa na reindustrializację Polski, ale wymagać to będzie gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych. Drugim: rewolucja technologiczna, gdyż sztuczna inteligencja w kolejnych dekadach może zwiększyć produktywność globalnej gospodarki aż o 40 proc. i my, jako Polska, nie możemy pozostać na uboczu tego przełomu” - wymieniał Paweł Borys.
Prezes PFR wspomniał również o: końcu tzw. ery taniego pieniądza, konieczności osiągnięcia celów klimatycznych, fatalnych prognozach demograficznych dla naszego kraju, napięciach geopolitycznych oraz zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego regionu Europy.
„Pozostaję optymistą, jeśli chodzi o najbliższe lata - przewiduję, że uda nam się skutecznie zredukować inflację, unikając jednocześnie recesji. Jednak w perspektywie wieloletniej jestem świadomy ogromu wyzwań stojących przed naszą gospodarką i potrzebą maksymalnej mobilizacji wszystkich uczestników rynku, aby im sprostać” - dodał Paweł Borys.
Podczas 9. Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej dyskutowano również o szeregu innych, aktualnych i ważnych kwestiach: zaangażowaniu banków w powojenną odbudowę Ukrainy, koordynacji działań publicznych instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym, potencjale Funduszy Private Equity (PE). Swoją debatę dotyczącą potrzeby ochrony własnych, strategicznych surowców (jak chociażby węgiel koksowy, niezbędny do produkcji stali wykorzystywanej w budowie instalacji OZE) przygotowała Jastrzębska Spółka Węglowa.
„Stojące przed nami szanse i wyzwania są szalenie złożone i wielowymiarowe, dlatego bardziej niż kiedykolwiek sektorowi bankowemu niezbędny jest dialog i współpraca pomiędzy tworzącymi go podmiotami. W Polsce nie ma dla tego lepszego i cieszącego się większą renomą miejsca niż to wydarzenie” - deklarował Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski oraz jeden z inicjatorów Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.
Współorganizatorami tegorocznego Kongresu były: Grupa Kapitałowa GPW, Bank Pekao S.A. oraz Centrum Myśli Strategicznych, partnerami zaś: Jastrzębska Spółka Węglowa, Kearney, MCI Capital ASI S.A., Polski Fundusz Rozwoju, PwC, Visa oraz PKO Bank Polski.
Więcej o aktywności i kolejnych inicjatywach głównego organizatora, Europejskiego Kongresu Finansowego, można przeczytać tutaj.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.11.2023, 10:55 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |